1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi İhale iptal
Tarihi İhale iptal

Tarihi İhale iptal

Muhammen bedeli 305,860 Milyon TL olan, 118, 733 metrekarelik eski Köy Hizmetlerinin yerinin satışı için açılan ihaleye alıcı çıkmayınca ihale iptal edildi.

A+A-

Muhammen bedeli 305,860 Milyon TL olan, 118, 733 metrekarelik eski Köy Hizmetlerinin yerinin satışı için açılan ihaleye alıcı çıkmayınca ihale iptal edildi. ASCE İnşaat'ın şartname aldığı, Ağaoğlu İnşaat'ın da ilgilendiği arsaya alıcı çıkmaması dikkat çekti. Tek parça halinde satışa çıkarılan arsa, imar planında değişiklik yapılarak 3-4 ay içerisinde parça parça yeniden ihaleye çıkarılacak. İhaleye alıcı çıkmamasını değerlendiren eski Mimarlar Odası Başkanı Ünal Özdil ve Sakıcı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı, fiyatın yüksek olduğunu belirtirken, buranın ada bazında satılmasının en doğru yöntem olacağını belirttiler.

ASCE İNŞAAT ŞARTNAME ALDI

Güvenevler Mahallesi'nde bulunan 118 bin metrekarelik eski köy hizmetlerinin yeri dün ihaleye çıkarıldı. Gaziantep Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü'nde saat 10:00'da başlayan ihaleye katılım olmadı. Sadece ASCE İnşaatın şartname aldığı ihaleye ihaleye katılım olmayınca ihale iptal edildi. 118 bin metrekarelik alana sahip eski Köy Hizmetlerinin yerine, tek parça halinde alıcı çıkmadığı için arsa belediyede imar plan değişikliği yapıldıktan sonra parça parça satılacak.

VALİMİZ NE DERSE O OLACAK

Defterdar Kenan Bilgehan Gazetecilerin soruları üzerine, "Tek parça halinde alıcı çıkmadı. Sadece bir tek firma şartname almıştı. O da gelmedi. Burası 3-4 ay sonra yeniden ihaleye çıkarılacak. İmar plan değişikliği yapılacak. Bu konuda Valimiz ne derse o olacak" dedi.

FİYATI MİLLİ EMLAK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ BELİRLEDİ

İmar plan değişikliği ve ihalen yeşil alan ve yol düşüldükten sonra 88 bin metrekare kalan alanın muhammen bedeli 305 Milyon TL'den ihaleye çıkarıldı. Arsanın yüksek fiyata satılması için imar planında değişiklikler yapılırken, yüksekliği emsal 2 olarak verildi. Arsayı alan burayı, alışveriş merkezi, otel, konut, ofis ne isterse yapabilecek.118 bin metrekarelik alana sahip eski Köy Hizmetlerinin yerinin muhammen bedelini milli emlak genel müdürlüğünden gelen kontrolörler belirledi.

TEK PARÇA HALİNDE CAZİP DEĞİL

İhaleyle ilgili değerlendirmede bulunan Sakıcı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Sakıcı, fiyatın yüksek olduğunu, bu fiyata ihaleye Gaziantep'ten ancak 2-3 firmanın katılabileceğini belirterek, "Ulusal firmalar da girebilirdi, ancak girmediler. Fiyat gerçekten yüksek. Ticari alanın metrekaresi 3 bin liraya geliyor. Toplu halde cazip değil" dedi.

GEÇİCİ TEMİNAT YÜKSEK

'305 milyon TL'lik banka kredisini alacak Gaziantep'te kaç firma var?' diyen Ekrem Sakıcı, "Toplu halde ederi 200-225 Milyon TL. Fiyatı makul tutulsaydı, Gaziantep'ten 2 veya 3 firma katılabilirdi. Şu anda arsa ayrı ayrı, parça parça satılabilir" dedi. Sakıcı, geçici teminatında yüksek tutulduğunu ifade ederek, "Geçici teminat yüzde 10 tutulmuş, normalda yüzde 3 olur" dedi.

ADA BAZINDA SATILMALI

Mimarlar Odası eski Başkanı Ünal Özdil ise, eski köy hizmetlerinin yerinin ada bazında satılması gerektiğini ifade ederek, "Fiyat bir firma için oldukça yüksek. Burası ada bazında satılırsa, 8-12 arasında ada çıkar. Hem bu yolla daha büyük gelir elde edilmiş olur. Satarken kolay olur. Tek parça halinde satışa çıkarılması yanlıştı. Ancak zaman geçirmeden ada bazında köy hizmetlerinin yerinin satılması ve elde edilecek gelirin eğitime harcanması gerekiyor" diye konuştu.

VALİ ATA, HERŞEYİ YAPTI

Muhammen bedeli 305 Milyon TL olan arsa için Vali Ata, haftalar öncesinden gerek il içinde, gerekse il dışındaki bir çok büyük firmaya mektup yazdı. Vali Ata, Sanayi ve Ticaret Odalarının yanısıra, mimarlar, müteahhitler odası üyelerine de duyurulmasını sağladığı ihalenin yüksek fiyata gitmesi için, bilboardlara ilan bile verdirdi.

KÖY HİZMETLERİNİN YERİ

2005 yılında 5302 sayılı yerel yönetimler yasasıyla, yani il özel idaresi kanunu yürürlüğe girince köy hizmetleri kaldırıldı. Ve Köy Hizmetleri, özel idareye devredildi. Vali Erdal Ata, Gaziantep'e atandıktan hemen sonra kentin eğitimdeki sorunlarına çare bulmak için harekete geçti. Arsa sıkıntısını çözmek isteyen Vali Ata, arsa maliyeti inşaat maliyetinden daha fazla olduğu için sözkonusu arsanın satılarak elde edilecek paranın tamamının Gaziantep'teki okul ihtiyaçlarında kullanılması görüşünü gündeme getirdi. İl genel meclisinde konuyu gündeme getiren Vali Ata'ya meclis üyeleri destek vererek, özel idareye ait tahsisi kaldırdı. Eski Köy Hizmetlerinin yerinde il özel idaresi, alt yapı daire başkanlığı, imar inşaat daire başkanlığı, bunlara bağlı hukuk müşavirliği birimi, sosyal tesisler, yemekhane, misafirhane, 2 blok lojman, makina parkı, onarım atölyeleri, halı saha, lojmanlar yer alıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.