Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

TARİHE NOT DÜŞÜYORUM

A+A-

Bu yazımda sizlerle kent içi ulaşım olarak hepimizi ilgilendiren çok çok önemli bir sorunu paylaşacağım. Önemli, çünkü 7’den 77’ye herkesi ilgilendiriyor. Önemli, çünkü bu kentte yaşıyoruz ve sıkıntıları birebir hissediyoruz. Haliyle konu gerçekten çok ciddi olduğu ve önem arz ettiği için köşemi tamamen buna ayırdım. Eğer bu sorunu hep birlikte el ele verip çözemezsek, Gaziantep’in 3-5 seneye kalmaz ulaşımda hali haraptır. Şimdiden söyleyeyim ve tarihe not düşeyim.  

25 KİLOMETRELİK İŞKENCE YOLU 

Evet… Hepimiz ipek yolunun önemini biliyoruz. Bu karayolu aslında resmi dilde D-400 olarak ifade ediliyor. Ama biz ipek yolu demeye alıştık ve asla da değiştirmeye niyetimiz yok. Bu yola başından sonuna kadar baktığımızda Muğla’dan itibaren Antalya, Mersin, Adana, Şanlıurfa, Mardin, Şırnak ve Hakkari’ye kadar uzanan 2 bin kilometreyi geçen bir hat bulunuyor. Gaziantep sınırları içerisindeki uzunluğu 132 kilometre. Şehir içinden geçen ise yaklaşık 25 kilometre, yani bizim için hem çok değerli, amma velakin bir o kadar da çileli bölüm. Değerli dediğimiz 25 kilometrelik bölümde şehirlerarası seferler yapanlar ile organize sanayi, küçük sanayi ve GATEM bağlantısında, mezarlık ve otogar dahil araç yoğunluğu günlük 170 bini geçiyor. Haliyle sorumluluk Karayollarında. Şehir içinde kalmış ama belediyelerimizin özellikle Büyükşehir’in bir dahli yok.  

ARTIK ŞEHİR İÇİNDE KALAN YOLLARDAN KARAYOLLARI ÇEKİLMELİ 

Ama işte biz burada “Dahli olmalı” diyoruz.  Daha önce şehir bu kadar gelişmediğinden o yollar şehir dışında kalıyordu. Ama bu yol artık şehrin merkezinde kalmış durumda. O zaman Karayolları buralardan çekilmeli. Tıpkı daha önce Fevzi Çakmak Bulvarından başlayıp, Başkarakol, Ordu Caddesi, Gaziantep Üniversitesi Bulvarından Kilis Havalimanı yolu ve Halep Bulvarı nasıl Karayollarına aitken, yoğun çabalar sonucu bu yolların yetkisinin Büyükşehir’e geçmesi sağlandıysa, ipek yolunun da Karayollarının terk etmesi için adım atılması gerekiyor. Bir bilgi daha vereyim sizlere Gaziantep’te şu anda 1- Otoban, 2- Çevreyolu, 3- D-400 (İpek yolu) 4- D-850 Adıyaman’dan gelip Havalimanına giden yol halen Karayollarına bağlı. Bir ekleme daha yapayım, Abdülkadir Yüksel Hastanesinin köşesi ile Perilikaya kavşağı da Karayollarına ait. Buraya devasa bir kavşak yapılacak. İnşaat yakın zamanda başlayacak. 

bakis.jpg

İPEK YOLUNU ÇİLE YOLU YAPTILAR 

Dönelim tekrar mevcut durumumuza… Yani perişanlığımıza. Maalesef İpek yolunun her şeyinden sorumlu olan Karayollarının, en küçük yenileme, düzeltme, asfaltlama tadilat ve onarımlarında Gaziantepliler için çile ve işkence başlıyor. Çünkü ihaleyi alan hangi firma olursa olsun, bu yolun Gaziantepliler için ne kadar önemli olduğunu kavrayamıyor. Günde 100-200 bilemediniz 500 metre çalışma yapacağı alanı tıpkı gelişmiş ülkelerdeki gibi kapatarak ulaşımın kısmen de olsa devamını sağlamak yerine yolu tamamen kapatıyor. Üstelik az ekipman, ağır ve hantal çalışma, resmi kurumların mesai saati gibi akşamları işe paydos etme uygulamasıyla yoldaki çalışma uzadıkça uzuyor. Bıraksalar Büyükşehir’in 1-1,5 ayda tamamlayacağı yol 3-5 ay sürüyor. Haliyle olan hem OSB’ye hem de KÜSGET yönüne gitmek isteyenlere oluyor, Olan kent içi ulaşımına oluyor. Olan eli kolu bağlanan belediyelere oluyor. Yani hesapsızlık, plansızlık ve programsızlık Günde 170 bini geçen araç sürücülerini perişan ediyor. Bunu son yıllarda devasa boyutlu 3 kez yaşadık. 2’si farklı tarihlerde Karayollarının çalışması, diğeri ise KAR afetinde yaşananlar. 

TÜM OLUMSUZLUKLARIN FATURASI BOŞ YERE FATMA ŞAHİN’E ÇIKARILIYOR 

Elbette kentte yaşayanlar isyan etti her seferinde. Çünkü bunun etkisi kent içi trafiğini vurdu ve 2’sinde aylarca, Kar’da ise günlerce mağduriyet yaşandı. Haliyle hedef tahtası Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin oldu. Çünkü insanlar bu kentte elektrikler de kesilse, yollar da kapansa, karayollarında sıkıntı da yaşasa doğruca Fatma Şahin’e yükleniyor. Haliyle bunlardan bazen sosyal medyada Milletvekilleri de nasibini alıyor. Oysa çok iyi biliyorum ki Sayın Fatma Şahin bu sorunun ve hatta bu bahsettiklerimin gerçekleşmesi için inanılmaz çaba gösteriyor. Tek eksiği ayrıntıları detaylı bir şekilde kent halkıyla paylaşmaması. Düşünün yıllardır aynı düşünceyi taşıyoruz, ben yazıyorum kendisi çabalıyor ama bunu yetkili ağız olarak kamuoyu ile detaylı bir şekilde paylaşmıyor. Oysa o kadar önemli ki… 

NEYSE Kİ ŞİMDİ ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI 

İşte bu gerçekten hareketle, geçtiğimiz cumagünü şehrimize gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a basın toplantısı sonrası ayaküstü tüm bu yaşananları kısaca anlatmaya çalıştım. Ve sözümü, özellikle kentin içinde kalan karayollarına ait yolların büyükşehir belediyesine terkedilmesi halinde bu sıkıntıların büyük çaplı önüne geçilebileceğini ifade ederek tamamladım. Sayın Kurtulmuş bu sorun ve öneriye çözüm adına çok sıcak baktı. Ardından Sayın Fatma Şahin benim haklı olduğumu söylerken, bu yönde kendilerinin de harekete geçtiklerini ve Mersin’de Karayolları bölge müdürlüğüyle bir toplantı yaparak hazırladıkları proje hakkında sunum yaptıklarını söyledi. Sonra bana o projeyi ve bilgileri ileteceklerini söyledi. Nitekim Ulaşım Daire Başkanı Sayın Hasan Kömürcü gecikmeden benimle irtibat kurdu ve karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduk. 

EĞER BU PROJE HAYATA GEÇERSE GAZİANTEP NEFES ALACAK 

Nihai noktaya gelecek olursak, Gaziantep’in özellikle ipek yolu kent içinde kaldığından dolayı, şehirlerarası ulaşım ile OSB ve KÜSGET’e gidip gelen araç yoğunluğunu kaldıramadığı bir gerçek. Zaten sıkışıklık sebebi de bu yoğunluk. Hatta hatırlarsanız geçtiğimiz aylarda yazmış ve hiç bir şey yapamıyorsanız, mevcut ipek yolunun üstüne Japonya’daki gibi bir üst yol yapalım ve bu sıkıntıya son verelim demiştim. İşte o önerime sıcak bakılmadı ama çok daha detaylısı için düğmeye basıldı. Sayın Fatma Şahin’in kararlı duruşuna Sayın Vali Davut Gül de destek verdi. Milletvekilleri onayladı ve Gaziantep’in etrafını kapsayacak büyük bir çevre yolu projesi hazırlanması için adım atıldı. Buna göre eğer hayata geçirilmesi sağlanırsa, bu çevreyolu ile kent içerisinde kalan ipek yolu dediğimiz D/400 Karayolu’nun yoğunluğu azalacak trafikte rahatlama gerçekleşecek. 2’nci Çevreyolunun yanı sıra, kentin kuzey bölgesinde yer alan Kuzeyşehir yerleşkesi ve BUSEM gibi bir ticaret merkezinin erişilebilirliğini artırmak, var olan yolların sürekliliğini sağlamak ve kent içerisinde kalmış olan D/850 Karayolunun trafik yoğunluğunu rahatlatmak için kentin Nizip-Urfa Otobanından bağlantı alıp Adıyaman Yolu’na, oradan da Aktoprak Otoban Gişeleri’ ne bağlantı verilecek. Böylelikle, fotoğrafın bütününe bakıldığında, şehrin Güneyinde 2. Çevreyolu ile kuzeyinde Nizip-Urfa Yolu-Adıyaman Yolu- Aktoprak Gişeleri bağlantısı ile kenti çepeçevre saran çevreyolu ağı tamamlanmış olacak.  

Yani bu proje derin nefes alabilme ve kent trafiğinin yüzünü hafifletme projesi. Valla ben görünce heyecanlandım, sevindim. Bunun bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini ifade ettim. Temennim odur ki, 1- Karayollarının artık şehir içinde kalan yolları terk etmesi, 2- Bu projenin hayata geçirilmesi. 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum