1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarih ÜÇ'e odaklandı
Tarih ÜÇ'e odaklandı

Tarih ÜÇ'e odaklandı

GAZİANTEP'in tarihi ve kültürel dokusunun ortaya çıkarılması projesi masaya yatırıldı…

A+A-

GAZİANTEP'in tarihi ve kültürel dokusunun ortaya çıkarılması projesi masaya yatırıldı… Üç bölgede yapılması düşünülen projenin birinci aşamasında Gaziantep Kalesi ile Zeugma Mozaik Müzesi arasındaki aks, ikinci aşamasında Demokrasi Meydanı’ndan Derekanarı So-kak'tan kaleye kadar olan bölüm, Üçüncü bölgeyi ise Eblehan ve Adil Özberk Caddesi oluş-turuyor..Büyükşehir Belediyesi ile Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı tarafından yürütülen Gaziantep’in tarihi ve kültürel dokusunun ortaya çıkarılması projesi, masaya yatırıldı. Meclis salonunda, alternatifli proje tartışıldı. Uzman konuklar ve şehir plancıları tarafından tartışılan proje için Tarihi Kentler Birliği üyeleri, Kent Konseyi üyeleri, Gaziantep Üniversitesi, Zirve Üniversitesi, Şahinbey, Şehitkamil belediyeleri, Mimarlar Odası üyeleri ile birçok mimar ve kent planlayıcıları görüş belirtti.

ZEUGMA MÜZESİNDEN ÜST GEÇİT

Üç bölgede yapılması düşünülen projenin birinci aşamasında Gaziantep Kalesi ile Zeugma Mozaik Müzesi arasındaki aks yer alıyor. Burada kalan tarihi ve kültürel yapıların ortaya çıkarılması ve kent dokusunun korunması hedefleniyor. Gaziantep Kalesi'nden Zeugma Müzesi’ne giden bir yol veya üst geçit yapımı da düşünülüyor. ULAŞIM GÖZARDI EDİLMEYECEK İkinci bölgede Demokrasi Meydanı’ndan Derekanarı Sokak'tan kaleye kadar olan bölüm yer alıyor. Bu arada hanların, kent otellerin, ticarethanelerin, ofis ve büroların yapılması ve yine kent dokusunun korunması hedefleniyor. Derekenarı Sokak'tan Tüfekçi Yusuf Bulvarı’na kadar olan bölgeyi kapsayan projenin içinde alt yapı sorunlarının çözülmesi, ulaşım sorunu ve nüfus yoğunluğu da gözardı edilmeyecek. Projede ayrıca, kent dışından gelenlerin kent dokusunu anlayabilmeleri faktörü de unutulmadı.

İPLİK FABRİKASI

Üçüncü bölgeyi ise Eblehan ve Adil Özberk Caddesi oluşturuyor. Buradaki projede ise evlerin saçakları ve avlularının kent dokusuna uyarlanıp yeniden dizayn edilmesi ve eski iplik fabrikasının yerinin bir eğitim işlevine kavuşturulması planlanıyor. Hatta buranın bir özel üniversite veya üniversitelerin bir fakültesi de yapılabilir görüşleri savunuldu.

KAMİL OCAK STADYUMU MEYDAN OLACAK

Taslak proje üzerinde görüşlerini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, özellikle bu proje içinde yer alan Kamil Ocak Stadyumu’nun yerinin meydan olarak düzenlenmesinin uygun olacağını söyledi. Büyük kentlerin meydanlara çok ihtiyaçlarının olduğunu ifade eden Güzelbey, “Burayı meydan yapıp altını da otopark yapabiliriz. Kentin şu anda otopark konusunda da sıkıntısı var. Etrafına insanları çekebilme adına bir veya iki katlı binalar yapılabilir. Tabi burada stadyumun karşısındaki oto galerilerinin taşınması gündeme gelecek. Eğer tramvay sorun olursa o da yer altına alınabilir” dedi.

BAKIRCILAR ÇARŞISI KIRILMA NOKTASI OLDU

Bakırcılar Çarşısı'nın, Gaziantep'te kültürel dokunun ortaya çıkarılmasında kırılma noktası olduğuna işaret eden Güzelbey, bazı bölgeleri yaparken bir takım risklerin alınabileceğini vurguladı. Güzelbey, ancak o bölgenin tarihi ve kentsel dokusunun kaybolmadan çalışmaların gerçekleştirilmesi gerektiğini bildirdi. Toplamda 80 hektarlık bir alanı kapsayan tarihi dokunun gün yüzüne çıkarılması projesi, ilgili kurum ve kişiler tarafından tartışmaya açılırken, proje, Kent Konseyi'nde de gündeme alınacak ve konsey üyelerinin bilgilerine sunulacak.

ÜÇ PROJE MANTIĞI

Şehir Plancısı Faruk Göksu da, bu projeyi planlarken genel anlamda kentin geleneksel dokusunu koruma hesabı ile yola çıktıklarını ve üç proje, üç tasarım, üç çalıştay mantığı ile işe başladıklarını belirtti. Türkiye’nin üçüncü kez kentsel dönüşüm sürecini yaşadığını aktaran Göksu, 60’lı yıllardan 80’li yıllara kadar bir kez, 80’li yıllardan 2000'li yıllara kadar bir kez daha ve şimdi de üçüncü kez kentsel dönüşüm dönemi yaşandığını kaydetti.

VİZYON ORTAYA ÇIKACAK

10 yıl önce de Bakırcılar Çarşısı'nın dönüşümünü yaparken bir takım tepkiler aldıklarına değinen Faruk Göksu, "Türktepe ile Bey Mahallesini nasıl buluşturacağız. Kale ile Zeugma Müzesini nasıl buluşturacağız. Biz bunun planlarını yaparak işe başladık. Gaziantep’in de kentsel dönüşüme ihtiyacı var. Bu kaçınılamaz. Bunu yaparken de Gaziantep’in yeni bir vizyona kavuşması ve kentsel dokusunun korunmasını amaçlıyoruz" değerlendirmesini yaptı. Bu arada toplantıya; Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Vakıflar Bölge Müdürü İsa Güven, Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Binici, GASKİ Genel Müdürü Fahreddin Uslusoy ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.