1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Tarih kazısında tarihi bomba
Tarih kazısında tarihi bomba

Tarih kazısında tarihi bomba

Tarihi Mecidiye Han'ın restorasyon çalışmaları sırasında ele geçirilen 100 yıllık patlamamış el bombası için düzenlenen basın toplantısında konuşan Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu,

A+A-

 "Hangi mahallemize baksak, nereye el atsak tarih fışkırıyor. Gaziantep kadim bir şehir, özellikle Kurtuluş Savaşı’nda kent İngilizler ve Fransızlar tarafından muhasara altındayken yaklaşık 60 bin top mermisi Gaziantep’e atılmış. 65 cm boyunda yaklaşık 17 cm çapında bir top mermisi bulduk. Patlama riski olduğu için imha edilecek" dedi.

OTOPARK OLARAK KULLANILIYORDU

Mecidiye Han'ın tarihi ile ilgili bilgi veren Tahmazoğlu, "Burası 1725 yılında yapılmış ve eski ismi yeni han anlamına gelen Cedid Han olarak anılmış daha sonra Sultan Abdulmecit Han döneminde burası restore edildiği için adı Mecidiye Han olarak değiştirilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Yaklaşık 20 yıl boyunca otopark olarak kullanılıyordu ve kaderine terk edilmişti. Şahinbey Belediyesi olarak burayı satın aldık ve buranın restorasyonunu yapıyoruz. Burası önemli bir han, iki katlı ama üst katı yıkılmış; araya betonarmeler katılmış, çok müdahaleler olmuş" dedi. 

KEBAP HARİÇ, SULU YEMEKLER SATILACAK

Tarihi Hanı eski haline getirmek için restorasyona aldıklarını belirten Tahmazoğlu şunları söyledi:"820 metrekare iç avlusu var, 24 dükkanı, 34 hücresi var. Yıl sonuna kadar restore edip, sonunda da burayı Sahaflar Çarşısına dönüştüreceğiz. Alt katlarda dükkanlar olacak, şuanda içinde bulunduğumuz alan olan avlusunda da çay kahve içilecek, kitaplar okunacak. Üst katta kütüphane yapacağız, konferans salonu gibi bir salon yaparak, her hafta bir yazar getirmek suretiyle söyleşi ve imza günleri yapacağız. Ayrıca Gaziantep’in sulu yemeklerinden bir restoranımız olacak. Kebap hariç, Gaziantep’e has sulu yemekler olacak; o yemeklerin devamını da burada sağlayacağız. Buraya gelen insanlar hem maddi hem de manevi olarak karınlarını doyurmuş olacaklar."

BOMBA İMHA EDİLECEK

Gaziantep'in kadim bir şehir olduğunu, özellikle Kurtuluş Savaşı’nda İngilizler ve Fransızlar tarafından muhasara altındayken kente yaklaşık 60 bin top mermisi atıldığını söyleyen Tahmazoğlu, "Gerek bizim Milli Mücadele Müzemizin restorasyonunda gerekse buranın restorasyonu yapılırken top mermileri çıkıyor. 65 cm boyunda yaklaşık 17 cm çapında bir top mermisi bulduk. Bomba imha uzmanlarını da çağırdık bunları incelediler. Barutu boşaltabilselerdi, müzemizde sergileyecektik. Ancak patlama riski olduğunu, çok tehlikeli olduğunu beyan ettiler. O nedenle imha edilecek" dedi.

25 ARALIK'TA HİZMETE SUNULACAK

Mecidiye Han'da restorasyonu yılın sonuna kadar tamamlamayı planladıklarını belirten Tahmazoğlu, "Ekiplerimiz gece gündüz demeden tam mesai çalışıyorlar. Bir taraftan betonarmeler kılıyor, bir taraftan taşlar değiştiriliyor, taraklama işlemi yapılıyor, üst katın askıya alma işlemleri devam ediyor. 7 gün 24 saat çalışılarak bu yıl bitmeden hedefimiz 25 Aralık’ta burayı o tarihi görünümünü kazandırarak, halkımızın hizmetine sunmak. Mecidiye Han’ın restorasyonu ile ilgili şuanda yaklaşık 10 milyon lira harcama yapıyoruz.”diye konuştu.

GÜMRÜK HANI İLE BAŞLADIK

Şahinbey Belediyesi olarak yaptıkları restorasyon çalışmalarına değinen Tahmazoğlu, "İlk yaptığımız restorasyon Gümrük Hanı. O zaman hanın zemininde otlar bitmişti ve tahribata uğramıştı. 9 ay gibi bir sürede restore ederek orayı Gaziantep El Sanatlarının imal edildiği ve satışının yapıldığı yaşayan bir müzeye dönüştürdük. Daha sonra tarihi Bostancı Mektebi’nin restorasyonunu yaptık. Şimdi orayı Kültür evi olara bölge halkının hizmetine açtık" dedi. 

KONAKLARIN BÜYÜK KISMINI BİTİRDİK

Şehreküstü Bölgesi’nde 11 kilometre sokak sağlılıklaştırma çalışması yaptıklarını, oradaki tarihi konakların büyük bir kısmını bitirdiklerini; bir kısmının ise devam ettiğini dile getiren Tahmazoğlu, "Eski Savaş Müzemiz yeni Milli Mücadele Müzemiz çökmek üzereydi onu yeniden restore ettik, etrafındaki binaları da alarak buraya restore ettik. Şuanda Mecidiye Han’ın restorasyonunu yapıyoruz" dedi.

EN BÜYÜK HAYALLERİMDEN BİRİ

En büyük  hayallerinden bir tanesinin Emir Ali Han’ını restore etmek olduğunu ifade eden Tahmazoğlu, "Emir Ali Han’ı Gaziantep’in en büyük hanı, Mecidiye Hanı ise yapısıyla ikinci büyük hanı diyebiliriz. Emir Ali Han’ı şahısta eğer orayı da alabilirsek, yeniden eski tarihi görünümüne kazandırmak istiyoruz. Yoksa maalesef orası tükenmek üzere, birkaç yıl sonra belki de çok geç kalınmış olacak. Mülk sahiplerine çağrıda bulunmak istiyorum: Buranın mülkiyeti her ne kadar sizde de olsa Gaziantep’in ortak değeri, ortak yapısı buraya sahip çıkalım. Burası konusunda elimizden geleni yapmaya hazırız.” diye konuştu.

MAĞARALARA EL ATTIK

“Kılınçoğlu Mahallesi’nde bulunan mağaralara da el attıklarını anlatan Tahmazoğlu şöyle konuştu:"Kılınçoğlu ve Delbes Mahallelerinde kentsel dönüşüm çalışması yapıyoruz. Buradaki kentsel dönüşümün amacı alttaki mağaraların üzerinde evler var ve risk altında. Burada birkaç yıl önce çökme meydana gelmişti, bir kızımız yaralanmıştı.  Şuanda oradaki mağara üzerinde bulunan evlerin tamamını yıktık. Buraların mülkiyeti de vatandaşlarda bunların büyük bir kısmını satın aldık, eskiden iplik bükülen mağaralarda bundan sonrada inşallah yeniden iplik bükülmeye devam ettirilecek. Oraları da bir müzeye dönüştüreceğiz, tarihte nasıl kullanılmış ise aynı şekilde kullanılmaya devam edilecek. Şuanda oraların temizliklerini yapıyoruz, muhteşem mağaralar var. Gaziantep’in bugün tekstilde geldiği noktanın başlangıcı orası, oralarında mutlaka yaşatılması gerekiyor. Üstü temizledikten sonra mağaraları temizlemek kolay. Burayı da bir sanayi müzesine dönüştüreceğiz.”

İHMAL EDİLMİŞTİ

Sumaklı Mağarası’na ilişkin bir soru üzerine Tahmazoğlu, “Sumaklı Mağarası da önemli ve el atılması gereken bir yer. Hangi mahallemize baksak tarih fışkırıyor ama bugüne kadar büyük bir çoğunluğu ihmal edilmiş. Şimdi Büyükşehir Belediyemiz, Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ve Şahinbey Belediyemiz bir bilinç ve çalışmayla restorasyonlarını sürdürüyorlar.  Sumaklı Mağarası bölgesinin üzerinden bir yol geçirme planımız var. Hoşgör Meydanından başlayıp Eski Garajlardan, Müftülüğün oraya kadar gelen yeni açtığımız 40 metre genişliğinde bir yol var. İnönü Caddesinin yükünü hafifletmek adına o yolun devamına da Şehreküstü’ye kadar yol açacağız, sumaklı mağarasının üzerinde geçecek. O çevrede yeni bir plan çalışmamız var. Mutlaka o mağaramızı da o plan çerçevesinde değerlendirmek için elimizden geleni yapacağız.”şeklinde konuştu. Meral KINACILAR, Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.