1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tapularını aldılar
Tapularını aldılar

Tapularını aldılar

Şehitkamil Belediyesi İbrahimli 2. Etabı 1 bölgesinde arazisi bulunan 2 bin aileye düzenlenen törenle tapularını dağıttı. Şehitkamil Belediye Başkanı...

A+A-

Şehitkamil Belediyesi İbrahimli 2. Etabı 1 bölgesinde arazisi bulunan 2 bin aileye düzenlenen törenle tapularını dağıttı. Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, 1,5 Milyon metrekare alanın imar uygulamasını yaptıklarını ve bu uygulamayla birlikte yaklaşık 2 bin aileye tapularını dağıttıklarını söyledi. Fadıloğlu, göreve geldiğindeki en büyük hayalinin İbrahimli bölgesinin imara açılması olduğunu vurguladı. 

Arazilerin hakkaniyetle dağıtıldığından dolayı kalben rahat olduklarını belirten Fadıloğlu, “Biz temelinde herkesin hakkaniyetle malını mülkünü alabilmesi adına böyle bir adım attığımız için kalben rahatız. Bunun ötesinde de dağıtım yapılırken bir tek müdahalemiz olmadı” diye konuştu.

BÜYÜK İMAR ADALARI DÜZENLEDİK

Arazi sahiplerine imar sonrası hakkaniyetli dağıtım yapmaya çalıştıklarını söyleyen Başkan Fadıoğlu, "Yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik alanı imara açtık. İmara açtığımız bölgeleri büyük imar adaları şeklinde düzenledik. Buradaki amacımız daha önce benzer durumlarda ortaya çıkan sorunları yaşamamaktı. İmarı yapıldıktan sonra kalan düzenli arazilerin tapularını  yaptığımız törenle veriyoruz" dedi. 

HERŞEY DÜŞÜNÜLDÜ 

Fadıloğlu, "Tapuları hazırlarken elimizden geldiğince insanların sahipleri olduğu arazilerdeki yerleri almasını sağladık. Buradaki imar değişikliğiyle alt yapısı, camisi, sosyal tesisi, yeşil alanı en ince ayrıntısına kadar düşünüldü. Şimdi orada inşaatlar başlayınca su, elektrik ve doğalgaz gibi alt yapı işleri tamamlanmış ve üzerinde yollar yapılmış olarak başlayacak. Böylece yolu tekrar kazıp yeniden alt yapı işine girmek gibi bir sorun oluşmayacak" diye konuştu.

KRİTERLER KOYDUK

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Biz İbrahimli bölgesine yaptığımız bu projeyi önemsedik. Nedenine gelince İbrahimli 1 bölgesinde hala küçük küçük parkları, bin metrelik, iki bin metrelik, yol akslarının bir birini karşılamaması, İbrahimli 2’ye göre yeri müsait olmasına rağmen, nitelikli bir planlama yapılamamıştı. Burada da sırf planlı bir şehirleşme olsun diye ana kriterlerini koyduk, planlamasını da biz yapmayacağız dedik. Bunun 1/ 5 binliğini de 1 / binlik uygulama planına da Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasına da muvafakat verdik. Fakat plan yapılırken, belirli kriterler koyduk. Neydi bu kriterler, özellikle İbrahimli 1 bölgesinde çektiğimiz sıkıntı, apartmanların altında dükkanlar olduğu müddetçe, o apartmanlarda huzurlu bir şekilde oturma imkanı olmuyor" dedi.

ÇÖZÜM ÜRETTİK 

"Bunun yanında 700 metrelik A3 parseller olduğunda o bölgede nitelikli daireler çıkmıyor, müteahhitler nasıl fazla yapabilirim diye bunun kaygısına düşüyor" diyen Fadıloğlu, şunları söyledi: "Bu piyasadaki aksaklıkları görüp, buna göre çözüm üretmek adına ada pazında çözümler olsun, minimum parsel genişlikleri 3 bin metre olsun, her apartman kendi içerisinde sosyal tesis sorununu çözsün. Bugün refah seviyemiz yükseldikçe, otomobil sayımız artıyor, ama bunlara yönelik otopark uygulaması yapılmıyor. Geçmişte yapılan hazır tip yönetmeliklerde, her iki daireye bir otopark düşerken, biz ise her bir daireye iki otoparklık yer istedik. Çünkü bu olmazsa olmazımız. Önce bu malımızdan bu fedakarlığı yapmıyoruz, ondan sonra, trafik sorunu yaşanıyor, araçlar yolun üzerine park ediyor, bunun sıkıntıları yaşanıyor. Bizim derdimiz vatandaşa hizmet eden bir anlayış, Allah’a şükür 7 milyon metrekarenin birinci etabını yani 1,5 Milyon metrekare alanın imar uygulamasını yaptık ve 300 adet imar adası oluşturduk. İşleme giren kadastro parsel sayısı ise yaklaşık bin adet oldu. Bugünde burada yaklaşık 2 bin aileye tapularını törenle dağıtıyoruz. Elinizi cebinize atmadan, sizlere sıkıntı vermeden çözüm üretmeye çalışıyoruz. Ben tapularını alan ailelerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

KAT SAYISINA DİKKAT ETTİK

Vatandaşların hayat standartlarını yükseltme kaygısı duyduklarını ve çalışmalarını ona yönelik gerçekleştirdiklerini anımsatan Fadıloğlu, “Vatandaşın hayat standardını düzeltmek, yaşamını kolaylaştırmak adına ne yapabiliriz biz bunun kaygısını yaşıyoruz. Ve buradaki planlama yapılırken herkesin eşit şekilde imar kat sayısı almasına dikkat ettik. Ayrıca sizler de kabul edersiniz ki çok dik yamaçlarda ve ya jeolojik olarak sıkıntılı olan bölgelerde eşit verme imkanımız olmadı. Bu bizden kaynaklanan değil, oradaki toprak yapısından kaynaklanan bir durumdu. Onun ötesinde bu mal kiminmiş, şu mal kiminmiş diye bakmadık. Şu an olmuş kimin malı nereye kaymış diye baktımsa namerdim. Beni ilgilendiren tapu sahibi değil; beni ilgilendiren planın bütünlüğü. Bu plan düzgün yapılmış mı? Şehircilik esaslarına uygun yapılmış mı yapılmamış mı? Biz buna baktık” ifadelerini kullandı.

BAKBAK DA KATILDI

Şehitkamil Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen tapu dağıtım törenine; Şehitkamil Belediye Başkanı ve yeni dönem adayı Rıdvan Fadıloğlu, AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Şehitkamil Belediye Başkan Yardımcısı Murat Özgüler ve imara açılan arazilerin sahipleri katıldı.

Bakbak belediyecilik anlamında gerçekleştirdiği projelerden dolayı Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu’na teşekkür ederek, “Gaziantep çok hızlı gelişen bir şehir. Dünyanın en hızlı gelişen şehirleri arasında bulunuyor. Bugün alt yapıları ile üst yapıları ile kültür merkezleri, üniversiteleri, müzeleri ile adından söz ettiren bir şehir. Başkanımızı tebrik ediyorum. Yaptığı işi en iyi şekilde yapmaya çalışan bir insan” açıklamasında bulundu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.