Pilot il seçilen Samsun’da çalışmaların devam ettiğini belirten Samsun ve Tapu Kadastro 10. Bölge Müdürü Yılmaz Uzun, "Binaların mimari projelerinin 3 boyutlu sayısal modellerinin tapu müdürlüklerimize ibraz edilmesi zorunlu hale getirilmiştir" dedi.  

Meriç'ten Sağlık bakanına zor soru Meriç'ten Sağlık bakanına zor soru

Vatandaşların, elektronik ortamda konutlarının içini ve dışını 3 boyutlu görebilme imkanına sahip olabileceği ’Üç Boyutlu Kent Modelleri ve Kadastro Projesi’nde çalışmalar sürüyor. Çevre, Şehircilik İklim Değişikliği Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen hava kameraları ile görüntüler alınıyor. Yerleşim merkezinde binaları 3 boyutlu modelleri çıkartılıyor. Devam eden projede artık yeni binaların mimari projelerinin 3 boyutlu sayısal modellerinin tapu müdürlüklerine ibraz edilmesi zorunlu hale getirildi.

Birçok kolaylık sağlanacak

Müdür Yılmaz Uzun, mülkiyete yeni bir boyut kazandırdıklarını ifade ederek, "TKGM, 1924’ten bu güne kadar yaklaşık 58,5 milyon parselin ölçümünü tamamlayarak 2 boyutlu kadastrosunu tamamladı. Bina ve bağımsız bölümlerin geometrisinin 3 boyutlu dijital ortamda yönetilmesi amacıyla çeşitli çalışmalar yapılmış ve bunun sonucunda 2020 yılında ’3B Şehir Modelleri Üretimi ve 3B Kadastro Altlıklarının Oluşturulması Projesi’ başlatıldı. Proje çalışmalarının 2027 yılına kadar tamamlanması hedeflenmekte" diye konuştu. AA
 

Editör: Ebru Kont