1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tam kapanma, tam batmaya dönecek
Tam kapanma, tam batmaya dönecek

Tam kapanma, tam batmaya dönecek

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, 17 günlük kapanma kararının uzun bir süredir ayakta kalma mücadelesi veren işletmeleri daha da zor durumda bırakacağını söyledi.

A+A-

Yıldırım, “Evet, her şeyin başı sağlık… Salgın yayılımını önlemek için kararlar alınırken eş zamanlı olarak reel sektörde oluşabilecek travmaları da bertaraf edecek kararların alınarak yürürlüğe konulması gerekirdi” dedi. DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya ise ““Hükümetin halk sağlığıyla ilgili verdiği bu kararı olumsuz görmemekle birlikte küçük ve ortak ölçekli tüm şirketlerin kaderiyle baş başa bırakıldığını görüyoruz” diye konuştu. 

YILDIRIM: DESTEK PAKETİ ŞART

Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım tam kapanma sürecinde faaliyetlerini durdurmak zorunda olan işletmelerin hibe başta olmak üzere birtakım destek mekanizmalarına ihtiyacı olduğunu söyledi. Ülke genelinde uygulanacak tam kapanma uygulamasını değerlendiren GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, 17 günlük kapanma kararının uzun bir süredir ayakta kalma mücadelesi veren işletmeleri daha da zor durumda bırakacağını belirterek, ekonomik ve sosyal bir travma yaşanmaması için hibe ve kira desteği ile vergi düzenlemelerinin de yer aldığı kapsamlı ve tam kapsayıcı bir destek paketinin ivedilikle uygulamaya alınması gerektiğini belirtti.

TAM DESTEK PAKETİ ŞART

Başkan Yıldırım, “Hepimiz çok iyi biliyoruz ki işletmelerimiz ayakta kalabilmek için cansiperane mücadele veriyor. Tam rahatlayacak sürece giriyoruz derken vaka sayılarının olağanüstü artışıyla birlikte maalesef sıkıntılı günlere hızla dönüş yapıyoruz. Özellikle, alınan 17 günlük tam kapanma kararı işletmelerimizi çok daha zor durumda bırakmıştır. Evet, her şeyin başı sağlık… Salgın yayılımını önlemek için kararlar alınırken eş zamanlı olarak reel sektörde oluşabilecek travmaları da bertaraf edecek kararların alınarak yürürlüğe konulması gerekirdi. Birçok işletme faaliyetlerini tamamen durdurmak zorunda. Ancak bu süreçte kira ve vergi başta olmak üzere birçok işletme gideri işlemeye devam edecek. Faaliyetine devam etse dahi yükümlüklerini yerine getirebilecek kazanç elde edemeyen işletmelerimiz artık tam desteği fazlasıyla hak ediyor. Arzumuz düşük faiz oranlı kredi paketleri değil. Ekonomik sistemin devamlılığı için hibe, kira desteği ve vergi ötelemeyi içeren tam destek paketi.”

KAYA: ACİL DESTEK PAKETİ

DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya hükümetin aldığı 17 günlük tam kapanma kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Tam kapanma kararın hükümetin zamanında almadığı pandemi önlemlerinin sonucu olduğunu belirten Kaya 17 günlük kapanma kararının içinde küçük esnafla ilgili hiç bir destekleyici tutumun olmadığını söyledi.

DESTEK YOK

“Bayramı bekleyen, umudunu bayram alışverişine bağlayan esnaf unutuldu” diyen Kaya Tam kapanma var ama destek yok paketi yok. Esnafımız tam kapanma kararı ile kaderine terk edildi. Hükümet bu süreçte esnaf için ne kira desteği, ne sigorta desteği ne de pandemi desteği veriyor. Esnafımız SGK, stopaj, KDV, kredi borçları, faturalar ile boğuşurken kapanma kararıyla durumu daha da zorlaşıyor. Diğer yandan günlük işlerle hayatını sürdüren, yevmiye ile çalışan vatandaşlarımız için ise zor bir süreç başlıyor” diye konuştu. DEVA Partisi olarak halk sağlığını önemsediklerini ve tam kapanma kararını olumlu bulduklarını açıklayan Kaya kapanma kararı ile birlikte hükümetten Acil Destek Paketi beklediklerini vurguladı. Kaya,  “Genel Başkanımız Ali Babacan’ın açıkladığı üzere küçük işletmeler, esnaf, gündelik yevmiye ile geçinen vatandaşlarımız 3 hafta boyunca mağdur olacak. Biz hükümetten Acil Destek Paketi ile vatandaşlarımıza, esnafımıza destek olmasını bekliyoruz" dedi.  LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum