1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tahmazoğlu meclisiyle var
Tahmazoğlu meclisiyle var

Tahmazoğlu meclisiyle var

* BİN TL NAKDİ YARDIM YAPILACAK

A+A-

* VATANDAŞLARA EL SABUNU DAĞITILACAK

* ESNAFA KOLAYLIK SAĞLANACAK

* İŞLERİ AZALAN ESNAFA KİRA DESTEĞİ

* ÖĞRENCİLERE KİTAP DESTEĞİ

* PERSONELİN VÜCUT ISISI ÖLÇÜLÜYOR

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Korona Virüs nedeniyle olağanüstü toplantıda mecliste önemli kararlar aldı. Toplantıda meclis üyeleri sosyal mesafe kurallarına uygun olarak oturdu. Tahmazoğlu, korona virüs nedeniyle belediye olarak vatandaş önlemler aldıklarını belirtti ve  Sosyal Marketten faydalanan 7 bin aileye Bin TL nakdi yardım yapacağını açıkladı. "Gün bugün, destek olmak, birlik olmak için çabalıyoruz" diyen Tahmazoğlu, “Vergi ve harçlar konusunda bir çalışma yapamıyoruz. İlan ve reklam vergisinin taksitlendirme konusu belediye meclisi yetkisine bırakılmış. Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay erteleyerek Kasım ayına bırakıyoruz. İş yeri açma harcında 1 TL alma uygulamamız sürdürülecek. Fenni muayene ücretlerinin indirilmesi konusunda meclisimizin yetkisi var, bunda da yüzde 50 oranında indirim yapıyoruz" dedi. 

BİN TL NAKDİ YARDIM YAPILACAK

Şahinbey Belediyesi’ne bağlı olarak faaliyet gösteren Sosyal Marketten yardım alan 7 bin aile olduğunu kaydeden Tahmazoğlu, “Sosyal Marketimizden yardım alan ailelerimize gıda ve hijyen malzemesi yardımları yapıyoruz. Buradan yardım alan ailelerimizin özelliğine baktığımızda, bu ailelerde çalışabilecek durumda olan kimse yok. Geçtiğimiz yıl 5 bin ailemiz Sosyal Marketten faydalanıyordu. Bu ailelerimize geçtiğimiz yıl Aralık ayında bu ailelerimize 750 TL maddi yardım yaptık. Bu yardımdan dolayı güzel geri dönüşler aldık. Şimdi Sosyal Marketten faydalanan 7 bin ailemize Bin TL nakdi yardım yapacağız. Sosyal Yardım Yönetmeliğimize göre ihtiyaç olması halinde bir yıl içerisinde asgari ücretin beş katına kadar yardım yapabiliyoruz.”

BANA BİR ŞEY OLMAZ DEMEYİN

Uyarılarda bulunan Tahmazoğlu, “Bana bir şey olmaz” mantığıyla harekete ettiğiniz zaman kendinizi, çevrenizi ve toplumu büyük riske atmış oluyoruz. Bu sınırlandırmalara uyulmaması halinde Bilim Kurulu tarafından sokağa çıkma yasağı teklifi gündeme getirildi. İnsanların hürriyetlerinin kısıtlanması hoş bir durum olmamakla birlikte tedbir alınmaması halinde durumun çok daha vahim boyutlara ulaşması beklenebilir. Şu anda İtalya’da hastanelerde yer kalmamış durumda. Bu durumun sonu yok, o nedenle hiçbir tedbiri hafife almadan ciddi şekilde uygulamamız ve hijyene dikkat etmemiz gerekiyor. İlk açıklamaların ardından toplu olarak yapacağımız faaliyetleri durdurduk. Müzeler, gençlik merkezleri, spor merkezlerimizi kapattık.” 

EL SABUNU DAĞITILACAĞIZ

Başkan Tahmazoğlu, sosyal marketten yardım alan 7 bin aileye hijyen malzemesi dağıtacaklarını söyledi. Tahmazoğlu, "Bunlar hazır, tüm vatandaşlara el sabunları dağıtımına bağlıyoruz. Sosyal Marketlerimizden faydalanan 65 yaş üstü vatandaşlara ihtiyaç duydukları malzemeleri ekiplerimiz ile evlerine götürüyoruz. Uygulamamız dün itibariyle başladı. Sadece marketten alışveriş yapan vatandaşlarımız değil, Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Vefa Sosyal Yardım Destek Grubu tarafından, 65 yaş üzerindeki vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor.”

PERSONELİN VÜCUT ISISI ÖLÇÜLÜYOR

"Belediyemize gelen tüm vatandaşlarımızın ve personellerin vücut ısılarını ölçüyoruz" diyen Tahmazoğlu, "Ateşi yüksek olan kişileri sağlık kuruluşlarına sevk ediyoruz. Belediyemiz ve kamu kurum binalarını dezenfekte ediyoruz. Tüm araçlarımızla birlikte vatandaşların yoğun olduğu noktalarda caddeleri sabunlu su ve dezenfekte ile temizliyoruz. Parklarımızın tamamında çocuk oyun grupları dezenfekte edilmeye devam ediliyor. Marketlerde de zabıta ekiplerimiz tarafından denetimler sürdürülüyor.”

GIDA KOLİLERİ HAZIRLANDI

Tahmazoğlu, “Vatandaşlarımıza hijyen malzemesi dağıtımı yapacağız. Öte yandan Sosyal Marketlerden gıda yardımı alamayan vatandaşlarımıza gıda desteği verilmesi için çalışmamız var, gıda kolileri hazırladık. Gıda kolisi yardımları ile vatandaşlara destek olacağız. Bu süreçte kimsenin mağdur olmaması için çabalıyoruz. Gün bugün, destek olmak, birlik olmak için çabalıyoruz. Sadece kurumlar değil, bizlerinde çevremizde bulunan insanlara sahip çıkmamız gerekiyor.”

FENNİ MUAYENE ÜCRETLERİ İNDİRİLDİ

Vergi ve harçların kanunla konulduğu için kaldırma yetkilerinin olmadığını kaydeden Tahmazoğlu, “Vergi ve harçlar konusunda bir çalışma yapamıyoruz. İlan ve reklam vergisinin taksitlendirme konusu belediye meclisi yetkisine bırakılmış. Mayıs ayında alınması beklenen taksiti 6 ay erteleyerek Kasım ayına bırakıyoruz. İş yeri açma harcında 1 TL alma uygulamamız sürdürülecek. Fenni muayene ücretlerinin indirilmesi konusunda meclisimizin yetkisi var, bunda da yüzde 50 oranında indirim yapıyoruz.”

ESNAFA KİRA DESTEĞİ

Şahinbey Belediyesi ve iştirakleri tarafında kiraya verilen alanlarda kapalı kalınan süre zarfında kira alınmayacağını söyleyen Tahmazoğlu, “İç İşleri Bakanlığı tarafından kapalı olan iş yerlerinden kira alınmaması konusunda genelge yayımlandı. Kapanma kararı itibariyle geçen süreçte kira alınmayacak. Diğer konuda inisiyatif bizlere bırakıldı. İşlerinde azalma olan işletmelerle ilgili olarak, yüzde 50 kira indirim planladık. Bu oranın daha da aşağıya çekilmesi konusunda encümene yetki verilmesini istiyoruz. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi halinde esneklik istiyoruz.”

ÖĞRENCİLERE KİTAP VERİLECEK

Öğrencilere yönelik çalışmalar hazırladıklarını belirten Tahmazoğlu, “Öğrencilerimize yönelik olarak kitaplar hazırladık. Bu noktada Milli Eğitim Bakanlığı ile görüşmeler yaptık. En çok tavsiye edilen kitapları öğrencilerimiz için hazırladık. 60 bin soru bankalarını okullar aracılığıyla öğrencilerimize ulaştıracağız. Ortaokul, lise ve üniversite öğrencileri için hazırlanan kitapları ulaştıracağız. Çocuklarımızın evlerin sıkılmamalarını ve kitap okumalarını sağlamak istiyoruz.” LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum