1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. TAHMAZOĞLU BU DÜŞÜNCEYLE Mİ BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIĞI YAPACAK?
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

TAHMAZOĞLU BU DÜŞÜNCEYLE Mİ BÜYÜKŞEHİR BAŞKANLIĞI YAPACAK?

A+A-

İsterseniz önce konumuza başından itibaren detaylı bir şekilde devam edelim. Hepimiz biliriz ki, her şehrin mutlaka kendine özgü hassasiyetleri vardır. Buna o kentlerin kırmızı çizgileri de denebilir. Tıpkı Gaziantep’in kırmızı çizgisinin Atatürk olduğu gibi. Çünkü bu şehir Atatürk’ün sayesinde, bir avuç vatansever, Kuvayı Milliyeci ruhuna sahip insanların işgal kuvvetlerine karşı verdiği mücadele sonucu özgürlüğüne kavuşmuştur. Sadece Gaziantep değil elbette, ülkemizin işgal edilen birçok şehri aynı durumdadır. İşte burada Gaziantep'in konumu ayrı yer tutar. Onun içindir ki, Gaziantep Atatürk şehridir. Bunu bilen Mustafa Kemal Atatürk’te 26 Ocak 1933 yılında Gaziantep’e geldiğinde “Ben Anteplileri gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar yalnız Antep’i değil, tüm Türkiye’yi kurtardılar” demiş ve kendisini bu şehrin Bey Mahallesi nüfusuna kaydettirerek Gaziantepli olmuştur. Bu fahri hemşerilik filan değildir. Dosdoğru Antep'in nüfusuna kayıttır.

ataturk-muze.jpg

ATATÜRK MÜZESİNİN OLDUĞU BİR ŞEHİRDİR GAZİANTEP

Ve dönemin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Asım Güzelbey’de, 'Atatürk Anı Müzesi' için harekete geçmiş, nüfusa kayıtlı olan Bey mahallesinde müze yaptırmıştır. Bu müze için gerçek Atatürk sevdalısı olanlar arasında gördüğümüz Konukoğlu ailesi de, Bey mahallesinin en güzel evlerinden biri olan binayı Büyükşehir Belediyesine devretmiştir. Sonra harekete geçilmiş ve binanın önce restorasyonu yapılmış, ardından tarihçi Turgut Özakman, Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Metin Sözen, Serhad Akcan, Necdet Sakaoğlu ve Nadir Mutluer’den oluşan komitenin onayı ile konseptini belirlemişti. 26 Ocak 1933 tarihiyle eş zamanlı olarak yola çıkan Asım Güzelbey başkanlığındaki bu komitenin çalışmaları sonucu önce bu müze Gaziantep’e kazandırılmıştır. Hiç unutmam 16 Mart 2013 tarihinde Kendirli Gazi Kültür Müzesinde bir film gösteriminde 3D-Hologram sistemiyle sahnede Atatürk canlandırılmıştı. Amerika’da başlayan bu çalışma Yılmaz Büyükerşen’in katkılarıyla ilk kez Gaziantep’te gösterilmişti.  

fatma-ataturk.jpg

FATMA ŞAHİN'İN PANORAMA MÜZESİNE ÇOCUKLARINIZI MUTLAKA GÖTÜRÜN

Şimdi Bey Mahallesinde Sayın Fatma Şahin’in de son derece büyük titizlikle korumaya alıp ziyaretçilere açılan Atatürk anı Müzesinde 2 bin üzerinde kitap bulunuyor. Atatürk’ün Antep’te geçirdiği 36 saatin tüm anıları bu müzede bulunuyor. Ve yaklaşık 500 bin ziyaretçisi olmuştur.

ekran-resmi-2021-10-10-15.30.24.png

Yeri gelmişken hemen belirtmeliyim, Sayın Fatma Şahin, kurtuluş savaşında Antep’te yaşananların anlatıldığı o dillere destan savunmanın hikayesinin yer aldığı, Dünyada eşine ender rastlanan Panorama 25 Aralık Gaziantep Savunması Kahramanlık Panoraması ve Müzesi’ni yaptırmıştır bu kente. Bu müze öyle böyle bir müze değil, hep yazdım bir daha yazıyorum, gidip görmeyenleriniz varsa sakın ihmal etmeyin. Özellikle çocuklarınızı götürün. Yaşadıkları kentin nasıl bir mücadele sonucu bağımsızlığına kavuştuğunu, bunu sağlayan kahramanları görüp bilmesini, Atatürk’ün nasıl bir devlet adamı olduğunu çocuklarınızın görmesini sağlayın. 

 GAZİANTEPLİ YAZAR VE KİTAPLARI VARMIYDI?

İşte burada durmak istiyor ve bu Gazi kentin Kahraman Şahinbey’inin adını taşıyan Şahinbey ilçesinde eğitim gören o çocuklarımıza, Atatürk düşmanlığı yapan yazarlardan en önde geleni olan Mustafa Armağan’a konferans verdirmeyi doğru bulmadığımı söylemek istiyorum. Elbette kimse Atatürk’ü sevmek zorunda değil. Ama bunu 1 milyona yakın nüfuslu Şahinbey Belediyesinin Başkanı olarak gerek kentin bütününde gerekse de o ilçedeki vatandaşlarla zıtlaşmaya gidilecek noktalara taşınmasını sağlıklı bir düşünce olarak görmediğimi mutlaka belirtmeliyim. Gaziantep’in adının Atatürk düşmanı olarak ilan edilen bir kişi yüzünden Türkiye’de olumsuz bir şekilde duyurulmasına yol açmayı, bu kente yapılmış bir kötülük olarak değerlendiriyorum. Temelinde İyi düşünülmüş, Şahinbey Belediyesi ile Gaziantep ve Hasan Kalyoncu üniversiteleri tarafından düzenlenen Şahinbey Kitap Günleri Fuarında konuşmacı olarak davet edilen isimler, bu kentin tarihi ve kültürel değerleriyle özdeş tutulan isimlerden oluşmalıydı. Gaziantep tarihini ve kültürünün yer aldığı kitaplar var mıydı bilmiyorum. Gaziantepli yazarlar var mıydı onu da bilmiyorum. Ama tek bildiğim şey, Atatürk’e hakaret ve iftira atan bir yazarın küçücük çocuklara konferans verdirilmesidir. Yani bu bir nevi beyin yıkama eylemidir. Dahası dışarıda bu yazarı protesto eden Gaziantep halkını hatta Şahinbey’in meclis üyelerini muhalefet oldukları için polis gücüyle içeriye alınmamasıdır. Gazetecilere salona girmenin yasaklanmasıdır. Ve bu görüntülerin Türkiye’ye, hatta dünyaya ajanslarca duyurulmasıdır. 

KENT HALKIYLA ZITLAŞMAK

Şu bir gerçek. Sayın Mehmet Tahmazoğlu böyle yaparak belki bazı çevreleri memnun edebilir, ki ediyor da. Hem de fazlasıyla. Aslında bazı çalışmalarında benim de memnuniyetim var inkâr edemem elbette. O da tarihsel ve kültürel açıdan bakıldığında Şehreküstü dahil çevresindeki bölgelerde, Antep’in yakın tarihini ortaya çıkarma, işyeri ve Antep evlerini restore ettirme gibi benim de takdirimi kazandığı tarihi ve kültürel projeler. Ama bunlar olayın bütünlüğü içinde ele alındığında kafanızdan silinip gidiyor. Aklımıza sadece, 1- Korkut Küçükcan olayında izlediği yöntem, 2- Bu Mustafa Armağan olayında Atatürk hassasiyeti taşıyan kentin halkıyla zıtlaşması geliyor.  

 BENCE ARTIK SAYIN TAHMAZOĞLU'NA GEÇMİŞ OLSUN

Bu size nasıl bir çağrışım yapıyor düşünebiliyor musunuz? Şimdi bu düşünceyle mi, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapacak Sayın Mehmet Tahmazoğlu? Bu düşünceyle mi, Fatma Şahin’in koltuğuna oturacak? Bu düşünceyle mi, Gaziantep halkından Büyükşehir Belediye başkanlığı için oy alacak?  Ve bu düşünceyle mi, kendisi için Fatma Şahin feda edilecek?

dddd-002.jpg

Durup dururken sakın bu nerden çıktı demeyin. Çünkü yıllardır hesap bu. Hemen hemen Gaziantepli olup ta, siyasetçiler dahil tüm kent halkının Mehmet Tahmazoğlu’nun tek hesabının Büyükşehir Belediye Başkanı olmak istediğini bilmeyen yoktur. Tüm çalışmalarını hem kentte hem de Ankara’da bunun için yapıyor… Alt yapısını oluşturuyor.  

SON SÖZÜM;  Sayın Tahmazoğlu’na artık geçmiş olsun… 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
34 Yorum