Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

TADIMIZ TUZUMUZ YOK

A+A-

Mutlu değiliz bir kere.. Yüzümüz gülmüyor açıkçası… Gülse bile kafamız rahat değil.. Huzur arıyoruz, maalesef yok.. Her yönüyle yani.. Ülkenin gidişatı, zaten önümüzü görecek kadar aydınlık değil.. Habire kavga, habire çekişme.. İktidarı da mutlu değil, muhalefeti de..Ekonomi başaşağı gidiyor, daha da kötü günler gelecek deniliyor.. Dönüyoruz doğup büyüdüğümüz şehrimize, içimiz daralıyor resmen.. Neye baksak, neye el atacak olsak, ne satın almaya kalkışsak  demoralize oluyoruz resmen.. Suriye'de olup bitenlerin en çok Gaziantep için endişe verici gelişmelere gebe olacağı söyleniyor..Yani neresinden baksanız iyi bir tablo yok elimizde..

Bir kere bu şehirde herşey pahalı, hemde keyfi şekilde.. Adama en çok koyan da bu zaten.. Çünkü hesap soran yok.. Denetleyen, sorgulayan yok.. Tam bir başıboşluk hakim.. Düşünün bir kere bu şehirde yaşayanların büyük çoğunluğunun içtiği adına kaçak çay dediğimiz ithal çayın kilosu bile 80 liraya çıkartılmış.. 
 
HIRSIZLAR KADAR ÖZGÜRÜ YOK
 
Yerli çay içtiğimden ilk anda umursamıyorum ama, sonra bu başıboşluğa bu keyfiyete neden dur diyen bir Allahın kulu yok diye, vatandaşlık hakkımı kullanıyor ve lanetler okuyorum.. Marketler öyle, bakkal, manav öyle.. Güya ucuz denilen A101 öyle. BİM öyle.. Cafeler öyle.. Restorantlar öyle.. Baklavacılar, Kadayıfçılar, kebapçılar, kavurmacılar, hatta nohut dürümcüler bile öyle..Güvenliği, hırsızlıkları söylemiyorum zaten.. Daha cuma günü Gaziantep'te onlarca bağ evleri soyuldu.. Arayanların sayısından çok aramayanları kattığımızda bir günde elin oğlu arabalarını dayayıp bağ evlerinin kapılarını kırarak içerde ne varsa buzdolabından çamaşır makinasına kadar alıp götürdüler.. Hadi biri ikisi atlanır ama onlarcası nasıl görülmez nasıl yakalanmaz, işte bu kentin insanlarını asıl kahreden bu...
 
ÖĞRENCİ VELİLERİNE MADDİ MANEVİ İŞKENCE
 
Bunları görüp yaşayınca içimiz daralıyor resmen.. Azıcık nefes alalım diye kendinizi dışarıya attığınızda bu kez trafik boğuyor sizi.. Yabancılaştığımız kentin sokaklarında caddelerinde tanıdık bir simaya rastlayamıyoruz artık.. Eski Antep burnumuzda kokuyor adeta.. Şimdi bugün birde okullar açılacak, düşünemiyorum Gaziantep cadde ve sokaklarını.. Korna ile konuşan şehir olacağız resmen.. Yani gürültü kirliliği.. Sinir sisteminizin tavan yaptığı bir yaşam tarzı.. Kafanızı azıcık kaldırıp sağa sola bakmaya kalkıştığınızda gözünüzün içine giren bilbordlar, dijibordların yaydığı berbat ışıklar.. Öyleki, Sayın Fatma Şahin’in yeniden başlattığı her köşe başındaki gülümser gibi gözüken yüzü bile tebessüm ettirmiyor.. Çünkü kent halkı olarak mutlu değilsiniz.. Hele birde okuyan çocuğunuz varsa iyice yandınız.. Çünkü Kıyafetler, kitaplar herşey lükse dayalı bir politika anlayışıyla yürütülüyor.. Her okulun mağazası, kitapçısı var.. 20 liralık mal 40-50 liraya satılıyor.. Öğrencinin ailesinin durumunda var mı, yok mu kimsenin umurunda değil.. O garibim insanları  anlaşmalı mağazaların, anlaşmalı kitapçıların kucağına atıyorlar.. Daha okulda istenenler işin başka yönü.. Ne varki kimse kılını kıpırdatmıyor..
 
OTOGAR VE HAVAALANI
 
Şehir beni boğacak biraz gidip hava değiştireyim derseniz işiniz daha da zor.. En yakın yer olan bir il veya ilçeye Otobüsle gitmeye kalkışsanız ayrı bir sıkıntı ile karşılaşıyorsunuz.. Çünkü garip bir yasak uygulaması var Gaziantep otogarında..Yanılıp yunulup elinizde çanka veya valiz varken otogarın otobüs giriş çıkışından girmeye kalkıştığınızda  asabınızı bozacak uygulama karşınıza çıkıyor..Çünkü yassak diyen bir görevli ile karşılanıyorsunuz.. Hadi otobüs giriş yeri, araç girmemesi normal diyebilirsiniz, ama yaya olarak niye içeriye alınmazsınız, sorması bile suç teşkil ediyor.. Bu sefer öfke katsayınız tavan yapar.. Elinizde çanta veya valiz ile etrafı dolaşıp ön kapıya gitmek zorunda kalırsınız.. Oysa iyi bir yönetimi var otogarın.. Eskiye göre hayli iyi işler yapılıyor ama bu uygulama kafanızı karıştırmaya yetiyor..
Uçakla gitmeye kalkışsanız, hatta yanıbaşınızdaki Adana, Maraş ve Urfa’nın bilet fiyatlarının çok üstünde bedel ödemeye razı kalsanız bile, hiçbir şehirde uygulanmayan ilk girişteki kemer çıkarma bağırış çağırışlarıyla karşılaşırsınız.. Geçen hafta bir iş insanının yazdığı gibi Eminönü veya Tahtakale’ye geldim sanırsınız.. Bir okurumuzun “havasızlıktan ve ortamdan boğulur gibi oluyorum Gaziantep havaalanına girdiğimde” diye yazdığı gibi, kim yolcu, kim değil, kim kimdir büyük bir kargaşaya şahit olursunuz.. Azıcık yüzümü yıkayıp kendime geleyim öfkemi yeneyim demeye kalkıştığınızda tuvaletlerin kokusu ve pisliği ile karşılaşırsınız.. Yemeyi içmeyi söylemiyorum bile..
 
TEK MUTLU OLAN SURİYELİLER
 
Velhasıl tadımız tuzumuz yok arkadaşlar.. Zengini de, fakiri de mutlu değil bu şehirde.. Mutlu olanlar var elbette, öncelikle kendi hallerine bırakılan ve bu şehirde bizleri adeta yabancılaştıran Suriyeliler.. Ayrıntıya girmeye gerek duymuyorum bile.. Bu şehirde yaşayan biz isek gördüklerimiz ve yaşadıklarımız bize bunları söyletiyor.. Kimse işi farklı noktalara çekip ayrımcılık safsatasına girmesin lütfen..Bırakın 6-7 yıldır gelen yüzbinleri, asıl tehlike bundan sonra.. Yakın zamanda İdlip’ten gelmesi muhtemel ne oldukları bellisiz yüzbinlerce insan var ki, siz seyreyleyin o zaman Gaziantep’teki karmaşayı, kaosu..
 
EKİP RUHU ÖNEMLİ
 
Resmi ve özel kurum - kuruluşlarda.. Özellikle belediyelerde.. Hiç uzatmayacağım.. Ben Sayın Fatma Şahin’in yerinde olsam, büyükşehir olarak hizmetleri duyurup vatandaşlar tarafından bilinmesini istiyorsam, bunları da bilbordlarda, sosyal medyada paylaşmaya karar vermişsem, ekibimle görüntü verirdim.. Farklılık yaratırdım yani.. Çok iyi biliyorum ki, aralarında önemli ve kaliteli isimler var ekibinde.. Ne demişler “Şıhı uçuran müritleridir”diye, ekip ruhuna önem veren birisi olarak şahsen böyle düşünüyorum..
 
GAZİKÜLTÜR AŞ’DEN AÇIKLAMA VAR
 
Geçen hafta bir okurumuzun mailin yayınlamıştım biliyorsunuz.. Çok detaylı bu mailin bir bölümünde Gazikültür AŞ’yi ilgilendiren bölüm vardı.. Çalışmalarını takdir ettiğim ve Büyükşehir’in en aktif ve bu kente çok önemli eserler kazandırdığına inandığım ekip ruhuyla hareket eden Prof. Dr. Halil İbrahim Yakar bir açıklama yapmış.. Aslında okurumuzun dile getirdiği konuda doğruluk payı var elbette, ama hayata geçirilmediği için haliyle Sayın Yakar’ın bu açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum:
 
Sayın Ökkeş Özekşi Bey

Gazetenizin 10 Eylül 2018 Pazartesi günkü nüshasının sürmanşetinde yer alan ve sizin kaleminizden Gaziantep’le ilgili gelişmeleri değerlendiğiniz Haftaya Bakış adlı başyazınızda bir okurunuz tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gazikültür A.Ş. ile ilgili maalesef gerçeği yansıtmayan bir konu gündeme getirildi. Yazıda Belediye şirketi Kültür A.Ş.’nin turizm acentesi kurduğu iddia edildi. Peşinen söyleyelim ki, Gazikültür A.Ş. bünyesinde kurulmuş böyle bir acente mevcut değildir. Gazikültür A.Ş. Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılında kurmuş olduğu ve adından da anlaşıldığı üzere kültürel faaliyetler organize eden bir şirkettir.  Gazikültür A.Ş, kuruluş amacı doğrultusunda, Gaziantep’in tarihi, kültürel, coğrafi ve sanatsal güzelliklerini yurt içinde ve yurt dışında tanıtmak için kültürel organizasyonlar yapmak, yayımcılık faaliyetlerini sürdürmek, ulusal ve uluslar arası panel, sempozyum ve festivaller organize etmek gibi, geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu çerçevede Gaziantep’in kültürel ve sanatsal değerlerini tanıtmaya yönelik faaliyetler yürütmektedir. Gaziantep’in son yıllarda Dünya şehirleri arasında yakaladığı başarı, tanınmışlık ve gelişmeler de Gazikültür A.Ş.’nin sorumluluk alanlarına girmektedir.

Bu bağlamda, 2 yıl gibi kısa bir sürede, Gaziantep tarihi, kültürü ve turizmiyle alakalı 20 kitap yayımlamış, kongre ve sempozyumlar düzenlemiş, Gaziantep kültürünü, ulusal ve uluslararası camiada tanıtmayı amaçlamıştır.  Gazikültür A.Ş.’nin önemli bir faaliyet alanı da Gaziantep kültürü ile alakalı şehir içi ve şehir dışında değişik organizasyonlar yapmaktır. Şirket faaliyetlerini daha iyi organize edebilmek adına şirket bünyesinde bir turizm acentesi kurma fikri ortaya çıkmış, daha sonra bu fikirden vazgeçilmiştir. Gazikültür A.Ş.’nin yürüttüğü organizasyonlarda sadece tek bir turizm acentesi ile çalışılmamakta, hizmet ve kalite standardını yakalamak adına Gaziantep’te bulunan değişik turizm acentelerinden ulaşım ve konaklama alanlarında hizmet alınmaktadır. Gaziantep esnafına katkı sağlamak amacıyla hizmet alımları il dışından değil, Gaziantep esnafından sağlanmaktadır. Saygılarımla. Prof. Dr. Halil İbrahim YAKAR.. Gazikültür A.Ş. Genel Müdürü   
 
 HEPİNİZE İYİ HAFTALAR
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
21 Yorum