1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tabipler Odasından düşündüren tablo
Tabipler Odasından düşündüren tablo

Tabipler Odasından düşündüren tablo

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ramazan Sürücü, halkı, kamu idaresini ve il Pandemi kurulunu uyardı.

A+A-

Sürücü, “Böyle gidersek Türkiye’nin Vuhan’ı oluruz. Herkes sorumluluk almalı. Zorunlu üretim ve tedarik zincirindeki işletmelerin dışındaki üretim faaliyetleri gözden geçirilmeli. 

Kentimizdeki  filyasyon ekipleri  ve test sayısı hızla artırılmalı, hayalet taşıyıcılar saptanmalı. AVM’lerdeki klima sistemleri acil ve yoğun bir şekilde denetlenmeli” dedi.

HAKLI ÇIKMAK İSTEMEZDİK

Ülkemiz için ifade edilen genel iyilik halinin aksine kentimizde,  Mayıs ayı başından bu yana yeni vaka sayısının 6-7 kat arttığını belirten Ramazan Sürücü, “Bu artış endişe vericidir. Öyle ki Türkiye geneli için son günlerde açıklanan günlük yeni vakanın  yüzde 5-6’sı kentimizde ortaya çıkmaktadır. ‘’R0 ‘’ yani temel üreme kat sayısı 1’in altına düşmeden,  toplumda salgın bitmiş, tehlike geçmiş gibi algıya neden olacak mesajlar, normale geçiş amacıyla kısıtlamaların erken gevşetilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığı,  özellikle normalleşme adına 11 Mayıs tarihinin kentimiz için çok erken ve sorguya muhtaç olduğu konusunda il kamu idaresini ve pandemi kurulunu uyarmış, tarihsel sorumluluklarını hatırlatmış idik. Şu an gerçekten de haklı çıkmış olmayı istemezdik” dedi.

HAYALET TAŞIYICILAR SAPTANMALI

Herkesi sorumluluk almaya davet eden Sürücü tedbirler konusunda şu uyarılarda bulundu:

*Zorunlu üretim ve tedarik zincirindeki işletmelerin dışındaki üretim faaliyetleri gözden geçirilmelidir. 

*Kentimizdeki  filyasyon ekipleri  ve test sayısı hızla artırılmalı, hayalet taşıyıcılar saptanmalı, sosyal izolasyon ve kısıtlama süreçleri lokalleştirilmelidir. 

*Kentimizin genelinde maskesiz dolaşım kısıtlanmalı, yasak olmayan günlerde bile yoğun nüfus hareketliliğini engelleyecek tedbirler alınmalıdır. 

*AVM’lerdeki klima sistemleri acil ve yoğun bir şekilde denetlenmeli, ilgili meslek odalarının uyarıları ve destek çağrıları dikkate alınmalıdır. 

*Kentimizle ilgili salgın verileri bilimsel değerlendirme amacıyla detaylı ve şeffaf bir şekilde ilgili kurumlarla paylaşılmalı ve tüm kurumlar sürecin yönetimine dahil edilmelidir. 

Artan vaka sayısı göz önünde bulundurularak, sağlık alt yapısı organizasyonu güçlendirilmeli, sağlık çalışanlarının standartlara uygun kişisel koruyucu ekipman eksiklikleri giderilmeli, stoklar güçlendirilmeli, sağlıkçılara rutin tarama testleri yapılarak sağlık çalışanlarının sağlığı korunmalıdır. 

*Sayın halkımızı uyarmak isteriz. Her bireyin hem kendi hem de çevresinin sağlığını koruması akli ve vicdani bir görevdir. Aksi davranışlar kanunen yasaktır ve en önemlisi kul hakkına girer. Evet sıkıldık, ekonomik ve psikolojik olarak zorlanıyoruz. Haklısınız! Ama kentimizin salgın gerçekleri asla rehavete kapılmamızı kaldıracak durumda değildir ve Covid19 asla hafife alınmamalıdır.  Biraz daha sabır etmemiz gerekiyor. Lütfen sosyal izolasyon, fiziki mesafe ve kişisel korunma tedbirlerine uyalım, uymayanları uyaralım.  Hiç kimsenin verilen emekleri heba etmeye hakkı yoktur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum