1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Tabipler endişeli
Tabipler endişeli

Tabipler endişeli

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, Türkiye’nin normalleşme sürecine erken girdiğini söyledi.

A+A-

 Kurban Bayramı ve tatilin de etkisiyle temmuz sonunda Covid-19 vaka sayısında artış beklediğini söyleyen Tarla, Türkiye’de de görülen delta varyantının yüzde 60 daha bulaşıcı olduğun da dikkat çekti. Tarla, “5 bin vakanın altına inmenin aksine artış gösteren vaka sayılarını görüyoruz. Temmuz ayının sonunda araya bayramın da girmesiyle vaka artışının olacağını düşünüyorum. Maske, mesafe noktasında ciddi bir rahatlama hissi var insanlarda. Ama aşılamanın bu kadar düşük olduğu bir şehirde, vaka sayısının böyle olduğu bir noktada ne yazık ki maske ve mesafeyi koruma önlemlerinin bırakılmaması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var” dedi. 

AŞIDA ÇOK GERİYİZ

Aşı konusunda çok geri kalındığını anlatan Tarla, “Varyantlardan önce aşılanma oranını en düşük yüzde 60’larda tutuyorduk ama varyantlar ortaya çıkınca bizim aşılanma oranını en az yüzde 80’e çıkarmamız gerekiyor. Ancak şu an çok gerisindeyiz. Bunun için özel çalışmalar yapılması gerekiyor. İlk olarak aşı karşıtlıkları, tedirginlikleri üzerinde ciddi çalışmalar yapılmalı. Daha sonra hangi bölümde, meslek ve yaş grubunda aşılama düşükse tespit edilip buna yönelik çalışma yapılması gerekiyor” diye konuştu. 

KENTTE ÇALIŞMA YAPILMALI

“Haziran ayında Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin yapmış olduğu bir anket çalışmasının raporunda ev hanımları, kamuda çalışan taşeron işçiler, özel sektördeki işçiler ve esnafta çok ciddi bir aşılanmama oranı görülüyor” diyen Tarla, “Bu rapor bize ipucu veriyor. Bu çalışma genişletilebilir. 9 bin 400 kişi ile yapılmış bir anket çalışması ama sonuçta bize bir ölçek veriyor. Bu ölçeğe göre de bu aşılanma oranının düşük olduğu noktalarda çalışmalar yapılabilir. Aşılanmama oranlarının nerelerde fazla olduğunu bilip, ona göre çalışmalar yapmamız gerekiyor. Bu noktada iş kamu kurumlarının bilgi paylaşımına geliyor. Vatandaşın güven duyması çok önemli. Diğer önemli nokta ise yerellerdeki dezavantajlı gruplar. Gaziantep’in mülteci nüfusu daha fazla. Mülteci nüfusuna göre de bir çalışma yapmamız lazım. Yeri gelir Antep’in kendi etnik yapısını da kapsayacak çalışmalar yapılabilir. Aşı çalışmalarını çok dilliliğe çevirmemiz gerekiyor. Burada tek başına Türkçe yetmeyebilir” şeklinde konuştu. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.