Artan Sıcaklık ve Nem Oranının Etkileri

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, artan sıcaklık ve nem oranının vücut ısısını dengede tutmaya yarayan terleme döngüsünde olumsuz etkilere yol açtığını belirtti. Özellikle yaşlılar, bebekler, aşırı kilolular, gebeler ve kronik hastalığı olan kişilerin daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayan Çokluk, gün içerisinde 10.00 ila 16.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması gerektiğini dile getirdi.

Korunma Önerileri

Güneş altında çalışanların korunmasız kalmamaya ve aşırı hareketlerden kaçınmaya özen göstermesi gerektiğini ifade eden Çokluk, aşırı sıcaklara karşı alınması gereken önlemleri şu şekilde sıraladı:

Şehir Hastanesi’nde sağlığına kavuştu Şehir Hastanesi’nde sağlığına kavuştu
  • Giyim: Dışarıda açık renkli, hafif, bol ve sıkı dokunmuş kumaşlardan yapılan giysiler giyilmeli; şapka ve güneş gözlüğü kullanılmalı.
  • Güneş Işınları: Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10.00-16.00) denize girilmemeli ve güneşlenilmemeli. Diğer saatlerde denize girerken koruyucu krem, şapka ve gözlük kullanılmalı.
  • Fiziksel Aktivite: Yoğun fiziksel aktivite ve spor sabah ve akşam saatlerinde yapılmalı, her saatlik spor için 2-4 bardak sıvı alınmalıdır.
  • Risk Grupları: Risk altındaki yetişkinler ve yaşlılar, günde en az iki kez sıcak çarpması yönünden izlenmeli, bebekler ise daha sık izlenmelidir.
  • Kapalı Alanlar: Kapalı alanlar iyi havalandırılmalı, güneş gören pencereler gölgelendirilmelidir.
  • Duş: Sık sık duş alınmalı; duş imkanı mümkün değilse ayaklar, eller, yüz ve ense soğuk suyla ıslatılmalıdır.

Sıvı Tüketimi

Sıcak havalarda beslenme önerilerinde de bulunan Uzm. Dr. Çokluk, terleme ile artan sıvı ve mineral kaybını önlemek için daha fazla sıvı alınması gerektiğini belirtti. Susuzluk hissi olmasa bile günde en az 2-2,5 litre (12-14 su bardağı) sıvı tüketilmesinin önemine değindi. Su içmenin esas olduğunu vurgulayan Çokluk, kahve, çay ve gazlı içecekler yerine süt, ayran ve meyve suyu gibi içeceklerin tercih edilmesini önerdi. Kafein, alkol ve fazla şeker içeren içeceklerden kaçınılması gerektiğini belirtti.

Beslenme Önerileri

Beslenme konusunda da dikkat edilmesi gerekenleri anlatan Uzm. Dr. Çokluk, "Kahvaltıda az yağlı peynir, zeytin ve taze sebzeler tercih edilmeli, kafeinli içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur ve kuşburnu çayı içilmelidir. Yağlı ve kızartılmış yiyeceklerden kaçınılmalı, yemeklerde bitkisel sıvı yağlar kullanılmalı ve sağlıklı pişirme yöntemleri uygulanmalıdır. Vücut direncini artırmak ve vücudun yeterli miktarda vitamin ve mineral almasını sağlamak için bol miktarda sebze ve meyve tüketilmelidir. Mide kramplarına neden olabileceği için çok soğuk ve buzlu içecekler tercih edilmemelidir" dedi.

Sağlığınızı Koruyun

Uzm. Dr. Selin Tunalı Çokluk, sıcak havalarda alınacak bu önlemlerle sağlığın korunabileceğini belirterek, vatandaşların bu uyarılara dikkat etmeleri ve gerektiğinde sağlık kuruluşlarına başvurmayı ihmal etmemelerini kaydetti.

Editör: Ebru Kont