1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Suudi Arabistan ile sorun çözülüyor
Suudi Arabistan ile sorun çözülüyor

Suudi Arabistan ile sorun çözülüyor

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan son dönemlerde Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ihracatta yaşanan sorunların yavaş yavaş ortadan kalktığını ifade etti.

A+A-


GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan son dönemlerde Suudi Arabistan’a gerçekleştirilen ihracatta yaşanan sorunların yavaş yavaş ortadan kalktığını ifade ederek Ocak Kasım 2020 döneminde Suudi Arabistan’a toplam 180 milyon 424 bin dolarlık halı ihracatı gerçekleştirildiğini ifade etti.

ÖNEMLİ BİR PAZAR

GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan Suudi Arabistan ile ilgili yaşanan sıkıntıların çözülmeye başladığına da dikkat çekerek  “Suudi Arabistan pazarı sektörümüz için büyük önem taşıyan pazarların başında yer alıyor. Pandemi sürecinde birçok ülkeyle yaşadığımız sıkıntıların benzerini bu ülkede de yaşadık. Ancak ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından bu ülkeyle halı ihracatında normalleşme yolunda önemli adımlar atmaya başladık. Bu pazara zaten dolaylı yollardan ihracatımız kesintisiz devam ediyor. Firma bazlı ihracatımızda artışlar görüyoruz. Önümüzdeki süreçte Suudi Arabistan’la iliştiklerimizin tamamen normalleşeceğine inanıyoruz. Aralık 2020 rakamlarında bu iyileşmeyi daha iyi göreceğiz. Genel olarak son 12 aylık bölgemiz Geneli halı ihracatımızda birinci sırada yüzde 39,7’lik pay ile Birleşik Devletler, ikinci sırada yüzde 10,9’luk pay ile Suudi Arabistan, üçüncü sırada yüzde 4’9luk pay ile Irak, dördüncü sırada yüzde 4,0’lük pay ile Birleşik Krallık oluştururken, beşinci sırada yüzde 3,5’lik pay ile Almanya pazarı oluşturmaktadır.” dedi.

YENİ PAZARLARLA BÜYÜYORUZ

Halı sektörünün ihracat başarısının pazar çeşitliliği nedeniyle sürdürülebilir ihracat gerçekleştirdiğinin de altını çizen GAHİB Başkanı Ahmet Kaplan yaptığı değerlendirmede “Türkiye dünya halı pazarının en önemli aktörü haline gelmiştir. Bunu başaran Gaziantepli halıcılardır. Başarımızın ve kesintisiz ihracatımızın temelinde yatan unsur Pazar çeşitliliğinden, ürün kalitesinden ve ihtiyaca zamanında cevap verebilme kabiliyetinden kaynaklanmaktadır. Bugün pandemi nedeniyle bazı ülkelerin ihracatında düşüş görülse de Amerika pazarında sektörümüz hızla büyümeye devam etmektedir" diye konuştu. HABER MERKEZİ


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.