1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sütler ve peynirler alınmaya başladı
Sütler ve peynirler alınmaya başladı

Sütler ve peynirler alınmaya başladı

Küçük işletmelerin talep ertelemesi nedeniyle zor durumda kalan üreticilerin sütleri, Valilik, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği iş birliğinde başlatılan çalışma kapsamında değerlendirilmeye başlandı.

A+A-

 Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa İlmeç, “Vatandaşlarımızın ürettikleri sütü satmak için götürmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamakta. Yani tam kapanmanın olmadığı dönemde üreticiler, sütlerini nereye satabiliyorsa yine aynı şekilde satabilecek” dedi. Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Osman Türkman da yapılan çalışmayla üreticilere büyük katkı sağlandığını söyledi.

RAHAT NEFES ALACAK

Gaziantep İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Mustafa İlmeç, süt üretim artışı ve 17 günlük tam kapanma döneminde üreticilerin pazar bulmasında çeşitli sıkıntıların ortaya çıktığını söyledi. Üreticilerin mağdur olmaması için harekete geçtiklerini ifade edem İlmeç, şöyle devam etti: "Vatandaşlarımızın ürettikleri sütü satmak için götürmelerinde herhangi bir kısıtlama bulunmamakta. Yani tam kapanmanın olmadığı dönemde üreticiler, sütlerini nereye satabiliyorsa yine aynı şekilde satabilecek. Ancak dileyen üreticimiz de sütünü getirip bu imkândan yararlanabilecek. Üreticilerimiz kendi imkanlarıyla yaptıkları peynirleri de kapanma süresince eğer muhafaza edemeyeceklerse Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Süt İşleme Tesisi 'ne getirebilecek. Burada peynirler salamura yapılıp paketlenip soğuk hava deposunda muhafaza edilecek. Bu durumda üreticilerimiz herhangi bir ücret ödemeyecek. Üreticilerimiz ayrı zamanda emanete verdikleri peynirleri istedikleri zaman alabilecekler. "

SÜTLER ALINACAK

İlmeç, sektöre katkı için bu çalışmanın başlatıldığını anlatarak, "Vali Davut Gül'ün talimatı ile yaptığımız bu çalışma ile üreticilerimizin elinde kalan veya muhafaza edemeyecekleri süt ve süt ürünlerini alıp üreticimize rahat bir nefes aldıracağız. Süt veriminin yüksek olduğu bir dönemdeyiz. Onun için bu dönemde doğru bir müdahaleyle vatandaşlarımızı zor durumda bırakmadan sütlerini alacağız. " dedi.

TÜRKMAN: TOPLAMALAR BAŞLADI

Gaziantep Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Osman Türkman da yapılan çalışmayla üreticilere büyük katkı sağlandığını söyledi. Kentte keçi ve koyun sütünün Antep peyniri olarak değerlendirildiğini dile getiren Türkman, şöyle konuştu:

"Üreticiler sütlerini her yer kapalı olduğu için satabilecekleri yer bulamıyorlardı. Konu bize iletildi biz de valiliğe ilettik. Valilik talimatı ile üreticilerimizin sütlerini toplamaya başladık. Biz birlik olarak isteyen üreticilerimizin sütlerini toplayıp tesiste işliyoruz. İsteyen üreticilerimizin peynirlerini alıp salamuraya çeviriyoruz. Daha sonra da soğuk hava deposunda muhafaza ediyoruz. Bu durumda da üreticilerimizden herhangi bir ücret talep etmiyoruz. Üreticilerimizin mağduriyetlerini gidermiş olduk."

Türkman, üreticilerden aldıkları sütleri tesiste keçi ve inek yoğurdu, beyaz peynir ve özellikle bölgenin vazgeçilmez lezzeti coğrafi işaretli ürünü Antep peynirine dönüştürdüklerini ve üretilen ürünlerin doğal olduğunu sözlerine ekledi. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.