Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

SÜT FİYATI

A+A-

Süt, bir çoğumuzun severek tükettiği temel gıda maddelerimizden biridir. Sütten üretilen; yoğurt, peynir, kaymak, süt tozu, krema, tereyağı ve sadeyağ da olmak üzere bir çok diğer temel gıda maddesi de dünya genelinde milyarlarca insan tarafından sevilerek tüketilmektedir.

Süt, üretimi oldukça meşakkatli bir besin maddesidir ve hatta dünyanın en zor işlerinden birisi süt üretimi olarak kabul edilmektedir.

Süt üreticisinin tatili, bayramı, hastası, cenazesi vb yoktur. 7 gün 24 saat esasına göre hiç durmadan devam eden bir üretim sistemidir. Ne olursa olsun süt üretimi devam eder ve stoklanmaya çok da uygun bir ürün olmadığı için çok hızlı bir şekilde soğutulup yine çok hızlı bir şekilde ya soğuk süt olarak ya da yukarıda da yazdığım çeşitli ürünlere dönüştürülerek değerlendirilmesi gerekmektedir.

Ülkemizde soğutulmuş çiğ süt fiyatı Ulusal Süt Konseyi tarafından 6 ayda bir kez olmak üzere belirlenmektedir. Son olarak 16 Haziran 2021 tarihinde yapılan toplantıda "1 Temmuz 2021 – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 3,20 TL/Litre" olarak belirlenmiştir.

Şimdi size sormak istiyorum; içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemi salgını, iklim değişikliği ve kuraklığın inanılmaz olumsuz etkileri, Dolar/Euro kurunda yaşanılan büyük dalgalanma ve artışlar, enflasyonun inanılmaz yükselişi, yem, elektrik, doğalgaz, işçilik, mazot, nakliye, kaba yem, aşı, ilaç, sarf malzeme, dezenfektan vb gibi daha yüzlerce girdi maliyetinin çok ama çok yüksek değerlerde zamlanmasına rağmen SÜT FİYATININ 6 AYDA BİR KEZ ARTIRILMASI ne kadar doğru?

İçinde bulunduğumuz şu dönemde neredeyse iki kez üst üste hiç bir şeyi aynı fiyata alamıyorken sütü 6 ay aynı fiyata satmaya süt üreticisini neden mahkum ediyoruz?

Üretene bu ceza reva mı? Bile bile zarar ettirdiğimiz süt üreticisinin iş bıraktığı, her gün inek ve düve kesimlerinin hızla arttığı bu süreci daha ne kadar film izler gibi izleyeceğiz?

Nasıl ki tüm emtia fiyatları üretim maliyetleri arttığı için günlük, haftalık vb artıyorsa süt fiyatı da bu şekilde artmalıdır. Gerekirse aylık olarak çiğ süt fiyatı belirlenmeli ve süt üreticisi acilen zarar eşiğinden kurtarılmalıdır. Aksi taktirde çok geç kalmış olacağız.

Önceki ve Sonraki Yazılar