1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriyeli'lerin büyük çoğunluğu Gaziantep'te kalmak istemiyor
Suriyeli'lerin büyük çoğunluğu Gaziantep'te kalmak istemiyor

Suriyeli'lerin büyük çoğunluğu Gaziantep'te kalmak istemiyor

MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan Suriyeli başta olmak üzere hastalık ve artan haşeratla ilgili konuştu

A+A-

SPOT. "Suriyeliler gecekondu da ve gayri sıhhi ortamlarda yaşıyor. Bir evde 10 kişi yaşıyor, 2-3 aile dükkandan bozma evlerde hayatlarını geçiriyor. Bu mekanlarda hastalıklar artıyor ve yayıcı hale geliyor. Özellikle parklardan geçiyor. Bir diğer konusu ise gayri sıhhi olmayan işyerlerinin açılması. Berberler, yiyecek içecek sektörü, pastane gibi. Her ne kadar denetleme yapılıyor olsa da yetersiz. Bundan dolayı bu tür mikropların salgın gibi önüne geçilmesi çok zor" 

MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, Suriyelilerle ilgili sorunu görüp, çözüm üzerinden gidilmesi gerektiğini söyledi. Taşdoğan çok ilginç bir gelişmeyi dile getirerek "yapılan anketlerde Suriyelilerin büyük çoğunluğu Gaziantep'te kalmak istemiyor. Kendi ülkelerine de dönmek istemiyor. Başka iller hatta ülkelere gitmek istiyorlar.Yani yaşanabilir kent Gaziantep özelinde bakıldığında Suriyeli bile Antep'ten gitmek istiyorum diyor" dedi. Taşdoğan bu arada son zamanlarda artan enfeksiyon hastalıklarına dikkat çekerek, kaynağının artan haşereler ve  gayri sıhhi olmayan ortamlarda yaşayanların sayısındaki artışa bağladı ve "Bu sene çok yağış oldu ve inanılmaz haşere var. Bu haşerelerle ilgili bir takım mücadele yapılsa da yetersiz kalındı" dedi. Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yi ziyaret ederek, gündemle ilgili bilgiler veren Milletvekili Taşdoğan, artan enfeksiyon hastalıkları ve Suriyeliler konusunda konuştu. Suriyelilerle ilgili gerçeği iyi görüp, çözüm üzerinden gidilmesi gerektiğini belirten Taşdoğan, kentte planlamanın iyi yapılması gerektiğinin altını çizdi. 

ENFEKSİYON HASTALIKLARI ARTTI

MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan, yaz geldiği zaman enfeksiyon hastalıkları, ishal ve döküntü vakalarında artış olduğunu söyledi. Ancak son yıllarda beklenenin üzerinde bir artış görüldüğünü belirten Taşdoğan, "Bu sene çok yağış oldu ve inanılmaz haşere var. Bu haşerelerle ilgili bir takım mücadele yapılsa da yetersiz. Türkiye'nin bir çok yerinde ve Gaziantep'te kelebek istilası oldu. Hatta bunlar buğday başaklarına zarar verecek noktada istila. Kentimizde de çok fazla var. Çeşitli böceklerde fazlalaştı. Bu haşereler doğal olarak bir çok hastalığın yayılmasına neden oluyor" dedi. 

GAYRİ SIHHİ OLMAYAN ORTAMDA YAŞAM

Artışın ikinci sebebinin gayri sıhhi olmayan ortamlarda yaşayanların sayısındaki artışa bağlayan Taşdoğan, "Özellikle Suriyeliler gecekondu da ve gayri sıhhı olmayan ortamlarda yaşıyor. Bir evde 10 kişi yaşıyor, 2-3 aile dükkandan bozma evlerde hayatlarını geçiriyor. Gayri sıhhi olan bu mekanlarda hastalıklar artıyor ve yayıcı hale geliyor. Özellikle parklardan geçiyor. Bir diğer konusu ise sıhhi olmayan işyerlerinin açılması. Berberler, yiyecek içecek sektörü, pastane gibi. Her ne kadar denetleme yapılıyor olsa da yetersiz. Bundan dolayı bu tür mikropların salgın gibi önüne geçilmesi çok zor" dedi. 

SURİYELİLER YANLIŞ ALGI OLUŞTURUYOR

Suriyeliler ilgili yanlış bir algı oluştuğunu söyleyen Taşdoğan, "Kendisini milliyetçi zanneden bir takım zevatlar yabancı düşmanlığı yaparak milliyetçilik yaptığını sanıyor. Hadiseye yabancı düşmanlığı penceresinden bakmamak lazım. Bir kere bunun altını çizelim. Evet bir problememiz var. Şehrin eğitim, trafik, yol, hastane gibi. Bu problemleri nasıl çözeriz ona bakılması lazım" diye konuştu. 

ÇÖZÜM ÜZERİNDEN GİDİLMESİ LAZIM

Taşdoğan, sözlerine devamla şunları dile getirdi: "Sorunu görüp, çözüm üzerinden gitmemiz lazım. Yabancı düşmanlığı kimseye fayda sağlamaz. Burada çözüm önerisini konuşmak gerekir. Cerablus'ta yeniden bir şehir inşa edildi ve o bölgedeki insanların büyük bölümü gitti. Şimdi resmi sayıları almadım ama bayramlaşmaya gidenlerin önemli bir kısmı dönmüyor. Dönenler var ancak dönmemek üzere kimliğini verenler de var. Bu sayının artması lazım. Suriyelilerin ülkelerine dönmelerini gerekir. Afrin'de diğer bölgelerde huzur ortamı gün geçtikçe iyiye gidiyor ve dönüşe ilgiyi artırıyor. Bakın önemli bir nokta Suriyelilerin büyük çoğunluğu Gaziantep'te kalmak istemiyorlar. Gaziantep dışında başka bir yere gitmek istiyorlar. Suriye dışında da bir başka ile gitmek istiyor. Bu da enteresan bir oran. Üzerinde düşünülmesi gereken, yaşanabilir kent Gaziantep özelinde bakıldığında Suriyeli bile Antep'ten gitmek istiyorum diyor. Şehri yaşanabilir bir hale getirmek lazım.  Göç bir gerçek. Gaziantep'te iki göçümüz var. İç göçümüz ve dışardan gelen Suriyeliler göç gerçeği.  Şehri planlıyorsun ama artan nüfus karşısında bu planlar alt üst oluyor. Göçü kontrol edebilir bir duruma getirmemiz lazım. Yani hala yapılacak çok şey var. İlk başka yapılacaktı ama hala yapılıyor. 

Ben savunmak için söylemiyorum. Ama bunları disiplinize etmek gerekir" LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum