1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyelilere hizmet verecek
Suriyelilere hizmet verecek

Suriyelilere hizmet verecek

Gaziantep’te Suriyeli sığınmacılar için psikolojik destek verecek olan Ruh Sağlığı ve Psiko Sosyal Destek merkezi açıldı.

A+A-

Bey Mahallesinde hizmete giren Türk ve Suriyeli psikologların görev aldığı merkezde uygulanacak tedavi ile Suriyeliler, savaşın yol açtığı psikolojik travmalardan kurtarılacak.

KEWARA:DÜNYADA ÖRNEK ALINMALI

SAMS Derneği Türkiye Ofis Müdürü Mazen Kewara Ruh Sağlığı ve Psiko Sosyal Destek merkezinin Sağlık bakanlığının Türkiye vatandaşlarına sunmuş olduğu hizmeti hiç bir ayrım gözetmeksini Suriyeli mültecilere de  sağladığını belirterek, “Sağlık bakanlığının sağlamış olduğu hizmetleri takdir ediyor yerinde buluyor ve doğru model alıyoruz. Sağlık bakanlığının vermiş olduğu hizmetler dünyada örnek alınması gereken çalışmalardır. Suriye’de 8 yıldır devam eden savaş ortamı nedeniyle yerinden edilmiş milyonlarca Suriyeli sivilin yaşamış olduğu tramva, psikolojik sağlık sorunları bu sağlık merkezinin açılmasına ihtiyaç olduğunu göstermiştir” dedi. Merkezde alanında uzman psikolog,psikiyatris ve sağlık personellerinin desteğe ihtiyaç duyan Suriyeli mültecilere hizmet vereceğini söyledi.

ÖZDEMİR:TAKDİR EDİYORUZ

Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Yavuz Özdemir, Suriye insanının maalesef 8 yıl süren iç savaşta büyük acılar çektiğini, ülkemize sığınmak zorunda kalan insanların bedenleri kadar ruhlarının da zarar gördüğünü söyledi. Özdemir, “Bu insanlar gördükleri stresten, tramvadan olumsuz etkilendiler. Özellikle tıbbi alanda, medikal alanda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarını bakanlık olarak takdir ediyoruz. Merkezin Suriyeli toplumuna hayırlı uğurlu olmasnı diliyorum” dedi.

VIRIT:ÖNEMLİ BİR İHTİYACI KARŞILAYACAK

Doç.Dr.Osman Vırıt ise  Suriye’deki savaştan sonra buraya ciddi nüfusun geldiğini, Gaziantep nüfusunun yüzde 20-25’in Suriyeli sığınmacıların oluşturduğunu belirterek, “Maalesef bu nüfusun psikiyatri hizmetlerine ulaşma oranları çok düşük. Üniversite Hastanesinde çalışırken çok ağır vakalar bize ulaşabiliyordu.Burası en azından ayakta hizmet verecek. İnşallah daha sonraki günlerde yataklı bir psikiyatri merkezide olur. Burası önemli bir ihtiyacı karşılayacak diye düşünüyorum. Ruh sağlığı ve psikiyatrik hastalıklar oldukça yaygın hastalıklar, sığınmacılarla ilgili çok ciddi sorun vardı. Bu bir adım. İnşallah daha da geliştirilerek devam eder” diye konuştu. Meral KNACILAR/İHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.