1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Suriyeliler araştırılacak
Suriyeliler araştırılacak

Suriyeliler araştırılacak

*Suriyelilerde korona oranı çok düşük, Yedide bir vaka var

A+A-

*Gaziantep koronada Türkiye ortalamalarının altına düştü

*Almanya’da bisiklet otoparkı, bisiklet üst geçitleri var

*İnsanların zihinsel dönüşümünü, yaşam şeklini değiştirmeden bu virüsten kurtulamayacağız

*Güvenli eğitim için büyük koordinasyon yaptık

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Fatma Şahin, Fox Tv’de İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat Programı’na katıldı. Programın en çarpıcı noktası Suriyelilerde korona vakasının çok az olmasının nedenleri oldu. Bu arada Küçükkaya, Fatma Şahin’e ,ekrana getirdiği Gazetemizin manşetindeki ‘Okullarda önlemler yetersiz’  haberimizle ilgili soru yöneltti. Teknofest’le ilgili açıklama yapan Şahin, ”Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da yapılıyordu. Anadoluya açılma kararı alındı. Gaziantep’in bu işi yapabileceği yönünde bir kanaat oluştu bizden bundan acayip mutlu olduk. 3 bin üniversite öğrencisi yarışıyor." diye konuştu. 

Hayli hareketli geçen programda Fatma Şahin, Avrupa Hareketlilik Haftası ve Teknofest’le ilgili olarak Gaziantep’te koronavirüs vakalarının artışı, Suriyelilerin neden daha az yakalandığı ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Şahin, koronavirüste ilk 5’ten çıktığımızı, Türkiye ortalamasının altına düştüğümüzü belirtirken, Suriyelilerin koronavirüse yakalanma oranının yedide bir olduğunu, bunun bilimsel olarak araştırılması gerektiğini söyledi.

OKULLARA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ

Fatma Şahin, Gazetemizin manşetinde yer alan, ‘Önlemler Yetersiz’ başlığıyla verdiğimiz haberi okuyan ve bu konuda düşüncelerini soran İsmail Küçükkaya’ya, eğitimle ilgili yaptıkları çalışmaları anlattı. Şahin, “Eğitimle ilgili genelgeler her şeyi söylüyor. Önemli olan uygulama. Uygulama yerelde başlıyor. Valimizle, belediye başkanlarımız, Pandemi kurulu herkes güvenli eğitim için büyük koordinasyon yaptı. Biz ne yaptık, güvenli okul nasıl oluyor? Büyükşehir olarak okula girerken dezenfekte, çocukların maskeleri, içeride ıslak zeminlerin deterjanları, yani maske mesafenin bütün kurallarını uygulayacağı güvenli okul protokolü yaptık. Büyükşehir olarak her türlü desteği biz veriyoruz. Öğretmen odasındaki bütün hijyenik ortamın sağlanmasından, ozan tabakalarından, ıslak zemindeki deterjan daha da önemlisi, çocukları okullara aldık, anneleri ve çocukları eğitime aldık. Onlara, okullar başladığı zaman ne yapmalısınız ne yapmamalısınız konusunda bilgi verildi. Okul bahçelerinin hepsinde 500 okulda bunun imzasını attık, tek tek çalışıyoruz. Başkanımıza daha detaylı bilgi vermemiz lazım. Bütün okullar başkanımızın dediğini yapıyor, yapmaya başladık, iyi anlatmamız lazım. Herhalde başkanın bundan haberi yok” dedi.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ALTINA DÜŞTÜK

Küçükkaya’nın Gaziantep’te koronavirüs vaka sayılarının arttığı yönündeki sorusu üzerine Şahin, “Gaziantep’te çok ciddi eğitim ve denetim seferberliği yaptık. Sayın Valimiz bu konuda çok disiplinli. Bizde yerel yöneticiler olarak çok büyük lojistik desteği veriyoruz. En önemli kısım filasyondaki şüpheli ve temaslıların evde kalması. Bunların evde kalmasını başarmak için teknolojik altyapı yaptık. Akıllı şehir diyoruz, yazılım koyduk, HES  koduyla entegre ettik. Evde kalması gerekenlerin evde kalmasını gösteren bir yazılım yaptık, evde kalmıyorsa da hızlı şekilde denetim yapıp cezalandıracak sisteme geçtik. Biz ilk 5’teydik şu anda ilk 5’ten çıktık. Türkiye ortalamalarının altına düştük” dedi.

İNSANLARI EĞİTMEMİZ LAZIM

Fatma Şahin, Küçükkaya’nın Gaziantep’te nasıl bir model uyguluyorsunuz?’ sorusu üzerine şunları anlattı:”Güvenli şehir için restoranlarda şunu yaptık, ‘Herşey Fıstık Gibi’. Bir hijyen bir sertifika programı. Restorana girdiği zaman hizmet sektörü müşteriye nasıl davranacak, sosyal mesafeli olacak, maskesiz çıkmayacak tek kullanımlık menü dolaşıyor kesinlikle kaldırdık. Kurallara uyacaksın, tek kullanımlık tuz biber alacaksın. Menüleri kaldıracaksın, dezenfekte ateş ölçer bütün kapkacağın ozonlandığı bir sistem koyduk. Bütün restoranlar bu eğitimi aldı. İnsanları eğitmemiz lazım. İnsanların zihinsel dönüşümünü değiştirmeden, yaşam şeklini değiştirmeden bu virüsten kurtulamayacağız.”

BÜYÜK BİR HEYECAN VAR

Teknofest’le ilgili bilgi veren Şahin, ”Geçtiğimiz yıllarda İstanbul’da yapılıyordu. Anadoluya açılma kararı alındı. Gaziantep’in bu işi yapabileceği yönünde bir kanaat oluştu bizden bundan acayip mutlu olduk. 3 bin üniversite öğrencisi yarışıyor.  Uçan arabadan ve helikopterden tutun bütün dronlardan büyük bir yarış var, yarışan kim anadolunun gençleri çocukları. O kadar büyük bir heyecan var ki. Bilgi ve teknoloji çağındayız, bilgi ekonomisi çok önemli ve çok güzel bir söz var benim kullandığım bilgi güçlü ve iktidar yapar. Biz lojistik destek veriyoruz. 1 milyon gencimiz var. Üniversite öğrencilerimiz bu yıl İstanbul’dan gelen projenin iki katı projeyle destek oldu. İstanbul 15 milyon 200 küsur proje desteği verirken bunun iki katı üniversite öğrencilerimiz proje hazırladı ve Türkiye birincisiyiz. Bu aslında büyük bir heyecan yaratıyor. Güneydoğuya büyük bir heyecan yaratıyor. Teknofest’e bir festival olarak bakmıyoruz, bir paradigma dönüşümü ve büyük düşünmenin bizim dünyanın 10. ekonomisine girme hedefine Cumhuriyetin 100. yılındaki hedefe ulaşmanın en büyük argümanı olarak görüyoruz.” dedi.

TÜRKİYE BİRİNCİ

Avrupa Hareketlilik günü konusunda da soruları yanıtlayan Şahin şöyle konuştu:”Geçen yıl birlikte yürüyelim dedik. Yürüme yolları günde 10 bin adım atma bireyin çevrenin sağlığı için bunun ne kadar önemli olduğunu anlatmak için başlatmıştık. Bu yıl bir fark var belediyeler birliği acayip çalıştı. Genelde Avusturya ve İspanya birinci oluyordu. Şimdi Türkiye birinci başvuruda 520 belediye. Belediye başkanları ‘şehrimi hareketlendirmek istiyorum, bisikleti sadece sağlık aracı olarak değil ulaşımın zorunlu bir aracı haline dönüştürmek istiyorum’ dedi. Avusturya 518’de kaldı İspanya onun altında, Türkiye birinci. Buda aslında belediye başkanlarının buna nasıl dikkat ettiğini ve şehri halkı nasıl arkamıza aldığımızı gösteriyor.  Yaşadığımız pandemi bir sonuç. Bütün dünya koruyucu önleyici tedbirden bahsediyor. Nasıl koruyacağız? Kendimizi ,çevremizi, toprağı, suyu ve havayı koruyacağız. O yüzden bisiklet artık bir sorumluluk, gelecek kuşaklara karşı bir sorumluluk.

DÜNYA BUNLARI KONUŞUYOR

2014 yılında ulaşım imar master planı yaptık. Bu şehir niye kirleniyor, bu şehrin havasını nasıl koruyacağız diye baktığımızda ulaşım dörtte bir en büyük etken oldu. O yüzden bu meselelere bilimsel bakmak lazım. Karbondioksit salınımını nasıl azaltacağız, nasıl yeşil ekonomiye, nasıl çevreci ulaşıma geçeceğiz, buna çalıştık. Otobüs filomuzun yaşını gençleçtirdik ve doğalgaza geçtik. İkincisi tramvay çok mühim. Her yerde demiryolu ağlarını çoğaltmamız gerekiyor, karbondioksit salınımını azaltmak için. Ama şu anda pandemi ile birlikte bir tehlikemiz var, toplu taşımaları çoğaltalım derken bireysel araç kullanımı arttı. Trafik sıkışıyor, insanlar işe gelip giderken çok zaman kaybediyor. O yüzden biz dedikki artık bisiklet işi bir sportif çalışma değil, bir zorunluluk. 7 terminal koyduk ,100 bin kişi hemen sisteme girdi ve ücretsiz. Bütün yarışmalarda bisiklet veriyoruz. Bisiklet yolunu yaptık, bisiklet kullanılacak terminalleri çoğalttık, bisikleti teşvik ettik. gençleri bu işe çok iyi hazırlamamız lazım. Geçen yıl Almanya’ya gitmiştim bütün bisiklet yolları o kadar çok kullanılıyorki, bisiklet otoparkı, bisiklet üst geçitleri var. Çok hızlı bunları konuşmalıyız dünya buraya gidiyor. Hareketleneceğiz, bisiklete bineceğiz.”

SURİYELİLERDE KORONA ORANI ÇOK DÜŞÜK

Küçükkaya’nın Suriyeli mültecilerin koronavirüse daha az yakalandığıyla ilgili sorusunu üzerine Şahin, “Suriyelilerin durumu çok iyi. Yedide bir vaka var. Suriyelilerde korona oranı çok düşük. Bilimsel olarak bunun kanıtlanması gerekiyor. Neden düşük olduğuyla ilgili çok farklı teoriler var. Teorilerden biri içeri girerken çok ciddi aşılanma yapıldı. O onları koronaya karşıda korudu diyorlar. Bütün mültecileri aşılayarak içeri aldık. Teoronin biri şuanda bilim dünyasında tartışılıyor. Yaşam stardartları, yaşam şekli, belki yedikleri bir şeyin onları koruduğu yönünde birkaç teori var. Sağlıklılar ve daha az koronaya yakalanıyorlar. 500 bin Suriyeli ile birlikte yaşıyoruz. Suriyelilerle ilgili bilim dünyasının çok ciddi araştırma yapması gerekiyor.  Sırf bunun için program yapmak lazım bilim adamlarını da çağıralım, değişik teoriler var. Bunun üzerinde iyi sonuçlar çıkarmak gerekiyor.” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİNE YAVAŞÇA’NIN ADI VERİLECEK

Şahin, programda yapımı devam eden Kültür Merkezine Prof. Dr.Alâeddin Yavaşca’nın isminin verileceğini söyledi. Şahin, “Kültür merkezi bitince vereceğz Alâeddin Yavaşcalar kolay yetişmiyor. kültür ve sanat adamları başımızın tacı” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum