1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. SURİYE’DEKİ TÜRK KİMLİĞİ VE SURİYE’NİN TÜRKMEN CUMHURBAŞKANLARI -4-
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

SURİYE’DEKİ TÜRK KİMLİĞİ VE SURİYE’NİN TÜRKMEN CUMHURBAŞKANLARI -4-

A+A-

(7) Lüev atası (1926-2003)

Humus’ta doğmuş. 1948’de Humus Askeri eğitimini bitirip İsrail’e karşı yapılan savaşa katılır ve savaşta bir parmağı kesilir. Edip Çiçekli’ye karşı düzenlenen devrime katılır ki o dönemde Halep Askeri Polis Başkanıydı. Suriye ile Mısır’ın birleşmesini savunanlardandı ki bundan ötürü 1963’te bağımsız hükümeti deviren Baas devrimine katıldı, dolayısıyla devrim meclisi onu Orgeneral rütbesine yükselterek ordunun başına geçirildi. 23-03-1963 tarihinde cumhurbaşkanı olarak atandı yalnız kendisine uygulanan başarısız bir devrimden sonra aynı yılın 27-07 tarihinde istifa etti.

(8) Nureddin Atası (1929-1992)

Humus’ta doğdu. 1955’te Şam’da Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Baas Partisi’ne katıldı. 1958’de bir sağlık ekibinin başında olmak üzere Cezayir Devrimi’ne katıldı. 1964’te içişleri bakanı olarak atandı. 1965’te cumhurbaşkanlığı meclisi üyesi oldu. 1966’da hem Baas Partisi Genel Sekreteri hem Cumhurbaşkanı oldu ve bu iki görevini birlikte sürdürmekle birlikte 1968’de başbakanlık görevine de geçti. 1970’de ordunun siyasetle uğraşması nedeniyle bütün ordularındanistifa etti, yalnız tutuklanıp 22 yıl dar bir zindanda yargısız kalır (1970-1992) ve kanser hastalığına yakalanır, durumu çok kötüleşince Teşrin Askeri Hastanesi’ne alınır ve dört ay sonra hastalığın gövdesinde yayılınca bırakılır. Tedavi amacıyla paris’e götürülür yalnız bir hafta sonra orada ölür ve Humus’ta gömülür.

NOT: Yine bu sütunlarda yayınlamam olanağı bulduğumuz ve Gaziantep Tarih ve Kültür Dergisi’nde  de yayınlanan “Türkmen Soylu Barak, İzanlı Bekir ağa’nın Sanatı ve Felsefesi”ni okurlarımız anımsayacaktır. 

 

İzanlı Bekir Ağa (Bekir Karaduman) Suriye Devlet Başkanı Hüsnü Zaim’in muhafızıdır. Bekir ağa büyük halamızın beyi, aynı zamanda İl Genel Meclisi Başkanı Menderes Karaduman’ın da amcasıdır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.