1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriye kalbimizi kanatıyor
Suriye kalbimizi kanatıyor

Suriye kalbimizi kanatıyor

“Avrupa Birliği ile Türkiye Arasında Şehir Eşleştirme Programı” kapsamında iki gün sürecek “Yerel Yönetimlerde Göç Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Deneyim Paylaşımı Projesi Arama Konferansı” başladı.

A+A-

Büyükşehir Belediyesi ile Polonya’nın Sopot Belediyesi arasında yürütülecek “Avrupa Birliği ile Türkiye Arasında Şehir Eşleştirme Programı” kapsamında iki gün sürecek “Yerel Yönetimlerde Göç Yönetim Kapasitesinin Geliştirilmesi ve Deneyim Paylaşımı Projesi Arama Konferansı” başladı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, " Suriye, bizim komşumuz ve burada yaşananlar bizim kalbimizi, canımızı kanatıyor Görünüyor ki savaşın bitmesi zor görünüyor ve belki misafirlik durumu daha da uzayacak. Biz göç diyoruz ama uzayan göçe karşı ne yapabiliriz bunun için kendi çalışmalarımızı oluşturmalıyız” dedi. 

PROBLEMLER ELE ALINACAK

Avrupa Birliği ve Türkiye tarafından desteklenen konferansta, göçle birlikte baş gösteren problemler ele alınacak, çözüm yolları aranacak. Büyükşehir Belediyesi ile Sopot Belediyesi arasında görüş alışverişi yapılacağı çalışmada, Suriye krizi nedeniyle uluslararası kurumların yaşadığı göç sorunu hakkında uygulamaların etkisi tartışılacak.

KARADAĞ: SURİYE, BİZİM KALBİMİZİ KANATIYOR

Doubletree by Hilton’da gerçekleştirilen konferansın açışında konuşan Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağ, Gazi şehrin hem sanayi hem turizm şehri olduğunu, bunun yanı sıra göç ve göç idaresi bakımından önemli bir konumda olduğunu belirtti. Karadağ, “Bu coğrafyada yaşıyorsak, sürekli bir hareket halindeyiz, sürekli bir aksiyon içerisindeyiz. Geçtiğimiz yıllarda Irak Savaşı ile gelen Iraklı mülteciler için sıkı çalışmalar yapılmasına rağmen 8 yıldan beri süren bir savaşla beraber yerel halktan sonra en çok bölgemizi etkileniyor" dedi.

KARNOWSKİ:  ÇALIŞMALARI ÖĞRENECEĞİZ

Sopot Belediyesi Başkanı Jecek Karnowski ise, “Avrupa’nın yaptığı Suriyelilerle ilgili çalışmalar sizin yaptıklarınız yanında çok az kalıyor. Polonya’da sadece Suriyeliler değil birçok ülke ve etnik gruptan gelen siyasi ve ekonomik mültecilere de ev sahipliği yapıyoruz. Şehrimde birçok sıkıntı yaşanıyor göçmenlerle ilgili. Biz bunca trajedi ve mutsuzluk karşısında yaptığınız çalışmaları görüp öğreneceğiz” diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.