1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sürdürülebilir tarımın ele alınacağı Farm Network başladı
Sürdürülebilir tarımın ele alınacağı Farm Network başladı

Sürdürülebilir tarımın ele alınacağı Farm Network başladı

Gıdanın geleceği ele alınıyor

A+A-

UNESCO’nun gastronomi alanında Yaratıcı Şehirler Ağı’nda Türkiye’yi temsil eden ilk şehir olan Gaziantep’te sürdürülebilir gıdanın geleceği ele alınıyor. Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep’i Geliştirme Vakfı (GAGEV) ve Sözen Group tarafından tarım sektörü içerisinde yer alan 60’dan fazla butik üretici, uluslararası gıda firmaları ile marketler, e-ticaret şirketleri, şefler ve Gazi şehirde bulunan tarım paydaşları bu yıl ilki düzenlenen Uluslararası Sürdürülebilir Gıda, Butik Tarım ve Biyoçeşitlilik Kongresi ve Gezisi “Farm Network” ile bir araya geldi. 

BİLGİLER VERİLDİ

Batalhöyük’te gerçekleşen açış konuşmalarıyla başlayan panellerde doğru gıda, ev butik tarım uygulamaları, tüketiciye ulaştırılması, yeni nesil sürdürülebilir butik tarım çiftlik modelleri, ticaret borsalarının gıda sürdürülebilirliğine etkileri, kooperatiflerin tarım ekonomisine etkisi konuları uzman konuk ve konuşmacılar eşliğinde işlenecek, tecrübeler anlatılacak. Açılış programında Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ev sahipliğinde Gaziantep Valisi Davut Gül, ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşları ile gıda ve tarım sektörü temsilcileri katıldı. Öte yandan panellerin açılış töreni öncesi katılımcılar baklava workshoplarına katıldı. Gastronomi ve Tarımsal Eğitim Merkezi’nde yerel ürünler tanıtılırken Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen ata tohumu çalışması neticesinde Şahinbey ilçesine bağlı Hacıköprü’de katılımcılar düzenlenen buğday hasatına katıldı, proje hakkında bilgi aldı.

ŞAHİN: BU İŞ EMEK İSTİYOR

Batalhöyük’te düzenlenen açılışta konuşma yapan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Farm Network ile ülkede bu alanda yetişmiş en büyük markalar, akademisyenler ve yazarların bir araya geldiğini belirterek, “Pandemiden sonra bize ilaç gibi geldiniz, şifa getirdiniz. Pandemide tünelin ucu gözüktü. Hep birlikte normalleşmeyi yakalayıp önümüzdeki hedeflere hızla gitmek için bir aradayız. Bu iş emek istiyor, vizyon, hedef, gayret, iman, aşk istiyor. Bereketli hilalin ortasındayız, Mezopotamya’dan Doğu Akdeniz’e açılan kapıyız. Büyük bir coğrafyanın büyük bir medeniyetin emanetçileriyiz. Sanayimiz var gıdaya dayalı sanayi bizim en önemli noktamız. Kendi kendine yetmenin ne olduğunu pandemi bizlere öğretti. Elimizde büyük bir kültürel hazine var. Artık ne kadar altının, petrolün var mı diye sormuyorlar. Kültürel mirasını soruyor. Bu topraklarda 5 antik kent var” diye konuştu.

KÜRESEL GÜNDEM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Başkan Şahin konuşmasının devamında daha öncesinde başlatılan Fıstık Festivali’ne değinerek, “Biz bu yapılanları alıp yukarıya taşımak, küresel gündemi yakalamak istedik. Gastronomide başlattığımız çalışmada festivalde çok önemli bir mesaj verdik. ‘Topraktan, güneşten tarihten gelen lezzet’. Her şey toprakla, ağaçla başlıyor. Bizler kaliteli ürünlerin markalaştırıp pazarlamada geri kalıyoruz. Bu bir festival değil paradigma. Basılan toprağı değerlendirme bir dönüşüm bu çalışmalar. Bunun için sizlere ihtiyacımız var. Yapılacak çalışma küresel gündem için çok önemli. OECD Şampiyon Başkanlar insiyatifinde ana konu ekonomiden ekolojiye geçmeydi. Bizim yıllardır yaptığımız işti bu. Doğrusal bir çalışmayı döngüsele dönüştürmek gerekiyor. Doğaya saygılı, insana saygılı bir sistemi yönetmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

VALİ GÜL:  GAZİANTEP’E DEĞER KATIYOR

Gaziantep’te görev yaptığı süre boyunca şehrin büyük bir çalışma içinde olduğunu gördüğünü söyleyen Gaziantep Valisi Davut Gül, “Gaziantep Büyükşehir olarak, Büyükşehir Belediyesi liderliğinizde bütün çalışma arkadaşlarımızla, ilçe belediyelerimizin destekleriyle çok güzel işler yapılıyor. Her bir etkinlikte bir önceki sene yapılan etkinliklerin sonucunu görüyoruz. Kurulan kooperatifler, ata tohumları, baharat kütüphanesi, çiftçilerin organize edilmesi, üretici birliklerinin ihtiyaçlarının karşılanması çalışmalarının her biri kalkınma modelinin bir parçası. Her biri Gaziantep’e değer katıyor. Hiç şüphesiz her söylediğinizin bir karşılığı var, her söylediğinizin karşılığı Gaziantep’te, Gaziantep modeliyle yerine getirilmeye çalışılıyor” dedi. HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.