1. HABERLER

 2. Sular çekilince mezarlık ortaya çıktı

          Sular çekilince mezarlık ortaya çıktı

Sular çekilince mezarlık ortaya çıktı

Karaçomak Barajında sular çekilince tarihi mezarlık ortaya çıktı.

A+A-

Karaçomak Barajında tarihin en düşük su seviyesi yaşanıyor. Türkiyede her geçen gün hissedilmeye başlanan kuraklığın en çok etkilendiği Kastamonuda, Karaçomak Barajında da su seviyesi giderek düşüyor.

Kastamonunun içme suyu ihtiyacının karşılanması için yapılan Karaçomak Barajında, yağışların yeteri kadar yağmaması nedeniyle su sıkıntısı yaşanıyor. Yıllık 23 milyon metreküp suya ihtiyacı olan Karaçomak Barajında şuan 6 milyon metreküp su kalırken çekilen su nedeniyle daha önce bilinmeyen tarihi bir mezarlık ortaya çıktı. Mezar taşlarında Arabi harfle yazılar bulunurken, mezarın hangi döneme ait olduğu belirlenemedi. Suların çekilmesiyle gün yüzüne çıkan mezarların bir kısmının varlığını yitirdiği görüldü. Mezar taşları incelendiğinde kadın, erkek ve çocuk mezarları olduğu anlaşılıyor.

Öte yandan barajdan içme suyu tedarik eden vatandaşlar ile baraj çevresinde yaşayan köylüler, baraj içerisinde bulunan toplu mezar nedeniyle tedirgin olduklarını belirtti. Bazı vatandaşlar, daha öne barajdan kullandıkları içme suyunu mezarlıkların ortaya çıkması sonrası başka kaynaklardan tedarik ettiklerini söylediler.

Son yılların en kurak mevsimini yaşayan Kastamonuda hem içme suyu hem de sulama suyu temini ve taşkın koruma amaçlı projelendirilip 1973 yılında hizmete sunulan Karaçomak Barajı, tarihinin en düşük su seviyelerinden birine ulaştı. Normal su kotunda 23 milyon metreküp göl hacmi, 1.54 kilometrekare göl alanı olan Karaçomak Barajında doluluk oranının şuan yüzde 19 seviyesinin altına düştüğü belirtildi. Su seviyesinin düşüklüğü yüzünden barajın üst tarafında en az 16 futbol sahası büyüklüğünde bir alan açığa çıkarken, kış mevsiminde de yeteri kadar kar yağışı olmaması, barajın eski doluluk seviyesine ulaşmasına yönelik umutları aynı zamanda tüketmiş oldu.

Normal su kotunda göl yüzeyinin deniz seviyesinden yüksekliği 889.50 metre iken, şuan göl yüzeyinin deniz seviyesinden yüksekliği 869.12 metreye düştü. Buna göre, barajın su seviyesi 20 metre 38 santime düştü. 2 bin 596 hektarlık bir alana sulama hizmeti veren Karaçomak Barajından ayrıca yılda 9 milyon metreküp içme suyu sağlanıyor. Günlük 25 bin ton içme suyu sağlanan barajdan Kastamonu Belediyesi Su Arıtma Tesisine aylık 750 bin ton içme suyu veriliyor. Baraja gelen su kaynaklarının kuruduğu Karaçomak Barajında, içme suyu olarak kullanılan 3 milyon metreküp içme suyu, Kastamonuya 4 ay kadar temin edilebilecek.

Devlet Su İşleri (DSİ) Kastamonu Bölge Müdürlüğünün ikinci gölet projesinin bir an önce hayata geçmesi bekleniyor. Baraj içindeki suların azalmasıyla geçen yıllarda projesi hazırlanan ve bir türlü hayata geçirilemeyen ikinci içme suyu için yapılması planlanan Kırık Barajının biran önce yapılması gerekiyor.

Karaçomak Barajında suların çekilmesini tehlikeli gördüklerini belirten Amatör Balıkçı Nevzat Arslan (35), Kastamonuda kuraklık tehlikesi var. Barajlarda suların çekilmesi içme suyunun bitmesi sinyalini veriyor. Onun için bir önlem alınması gerekiyor. Ben, 25 yıldır Kastamonuda ikamet ediyorum. İlk defa suların çekildiğini görüyorum dedi.

Önceki yıllarda Karaçomak Barajında su seviyesinin yüksekte olduğunu belirten Emrah Çilingir (25) de, şimdi suların çekilmesiyle mezarlıkların ortaya çıktığını ve önümüzdeki yıllarda aynı sorunu yaşamamak için Kırık Barajının biran önce hayata geçirilmesini istedi.

Eşi ile birlikte daha önce Karaçomak Barajına balık tutmaya geldiğini ifade eden Hüsniye Ölçer (70), şuan barajda suların çekildiğini ve bu yüzden mezarların ortaya çıktığını belirterek, Önümüzdeki yıllarda susuz kalacağız. Sular çekilmiş, eskiden taşlar ağaçlar suyun içerisindeydi. Mezarlığın ortaya çıktığını görünce artık barajdan su içmiyorum dedi.

VEDAT YUNUS İKİZOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.