1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Sucu haklıymış
Sucu haklıymış

Sucu haklıymış

CHP İl Başkanlığından genel merkez tarafından alınan ve hakkında imar tadilatı iddiası çıkartılan Hayri Sucu'nun böyle bir şey olmadığını belirtmiş ve söz konusu iddia için Büyükşehir Belediye meclisinden açıklama beklediğini söylemişti.

A+A-

Dün toplanan Büyükşehir Belediyesi Meclisi Kasım ayı 3.Birleşim Toplantısında,  Fatma Şahin, Sezer Cihan ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, iddiaları yalanlayarak, Hayri Sucu'yu doğruladı.

FATMA ŞAHİN:ASLA BÖYLE BİR TALEP GELMEDİ

CHP Gaziantep İl eski Başkanı Hayri Sucu, bazı ilçe başkanları ve meclis üyelerinin Beştepe Mahallesi’nde bir arazi satın alarak Büyükşehir Belediyesi’nde imar tadilatı yaptırdıklarına dair iddia gündeme geldi. CHP’li meclis üyeleri söz konusu iddianın cevaplanması isteminde bulundular. İddiaları cevaplayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, "Tüm siyasi parti ve il başkanları ile sağlık ortamda çalışmaya devam edeceğiz. Ana muhalefet il başkanları ile farklı konularda birbirimize saygı duyduk. Asla ve asla kendi şahıs, aile ve kurumları ile ilgili bizden bir talepte bulunmadılar. Hayri Sucu Başkanımızın bizden böyle bir talebi olmamıştır. Mahkeme-i Kübra var, bizim yanlış yapmamamız gerekiyor, bizim buna müsaade etmememiz gerekiyor" dedi.

Şahin, “Türkiye bir Hukuk Devletidir. İmar Hukukuna göre bir şehrin imarı ile ilgili İmar Master Planı’nı yaparak 2040 yılında bu şehrin yaşanabilir bir şehir olması, yeşil alanı, sosyal donatı alanı, eğitim, sağlık hayatı ile ilgili yapılabilir ne varsa çok özel bir çalışma içerisindeyiz. Demokrasi dediğimiz şey, tüm siyasi partilerle halkın hakemliğine gitmektir. AK Parti olarak biz vizyon koyuyoruz, halkın hakemliğine gidiyoruz. Seçimlerde de halkımız böyle bir meclisi uygun görüyor ve siyasi partiler farklı düşünceleri oluşturuyor.  Demokrasi budur, başkasına saygıda budur“

İDDİALAR ASILSIZ, 

VİCDAN SIZLATIYOR

İddiaların asılsız olduğunu vurgulayan Şahin, “Hukuk Devletinde İmar Hukukunda yapılanlar budur. Mülkiyet hakkı en temel haktır. Ben, burada kimin malı olduğuna bakmam. 7 yıldan bu yana kimsenin şahsına özel çalışma yapmadık, bu bizim kırmızı çizgimizdir. Bu şehrin konut ihtiyacını giderecek şekilde bakarız. CHP içerisinde bir İl Başkanı değişimi yaşanacaksa bunun fesatla, sanki başkan rantla bu işi yapıyor şeklinde Genel Merkeze verilen bilgilerin hiçbiri doğru değildir, yanlıştır. Bir İl Başkanı değişimi yapılacaksa burada hayırda yarışarak nasıl yapılabilir diye bakılması gerekir.  Fitne, dedikodu ile bir insanın hem de Covid-19 iken görevden alınıp, nedenine de bunun konulması benim vicdanımı sızlatıyor. Çok yanlış, böyle bir talep gelmemiştir. Zaten gelse de bu bünye bunu yapmaz. Kişiye özel hiçbir uygulama yapmadık, yapmayız.  Bugün Hayri Sucu’nun hakkını, hukukunu korumak bu meclise düşer. Kesinlikle böyle bir şey talep edilmemiştir, çok yanlıştır. Benim meclisim böyle bir iddia ile zan altında bırakılıyor.  Doğrular üzerine bu şehri inşa etmemiz gerekiyor. Hayri Sucu’nun kamusal konularda, şehirle ilgili talepleri olmuştur ancak bireysel hiçbir talebi olmamıştır. Hayri Sucu’nun hakkını korumak bu meclise düşer” dedi. 

CİHAN, SUNUM YAPTI

Büyükşehir Belediye Genel Sekreteri Sezer Cihan, Beştepe Mahallesi’nde yapılan imar tadilatına ilişkin sunumda bulundu. Cihan, “Gündeme gelen alandaki revizyon 1,500 milyon metrekarelik bir alan. 1,500 milyon metrekarelik alandaki imar hakları 0,40 ila 2.00 arasında değişiyor. İki yıldır bu süreç devam ediyoruz.  Bu bölgede arazisi bulunan vatandaşlarla bir araya geldik, yapacaklarımızı anlattık. Bağış dilekçeleri alındıktan sonra bu revizyona girdik, 13 Mart 2020 tarihinde yapılan 1/5000’lik imar planımızı Büyükşehir Belediye Meclisinden geçirdik.  1/1000’lik planı 18 Eylül 2020 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisinden geçirdik. 1/1000’lik planlar, 1/5000’lik planlara uygun olarak yapılmak zorundadır. Mart ayında nerenin ticaret, konut alanı olacağı emsalleri belliydi. Dilekçe ve prosedürleri geçirmek için 1/1000’lik planı da Eylül ayında geçirmiş olduk. Emsal 1,50, 8 katlı bütüncül bir plan. Burada 142 vatandaşın mülkiyeti var. Bu alanları kapsayan bir planlama yaptık” dedi.

FADILOĞLU BİLGİ VERDİ

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, “Ak Parti Belediyeciliği ile birlikte Gaziantep’te hiçbir şekilde şahsa özel plan tadilatı yapılmamıştır. Mülkiyetin hak olduğu bir yerde 1,5 milyon metrekare alanın içerisinde 20 bin metrekare bir alandan söz ediyor olmak kadar yanlış bir şey olamaz. Bu konuda bir bütünün içerisinde insanlar, bedelini ödeyerek yer almıştır, satmıştır. Noktasal olarak bir şahsa yönelik olsa bu tartışılır. Revizyonla birlikte daha nitelikli hale getirilen, geçmişinden beri planı olan bir yerde bunu dedikodu yapmak yanlış bir uygulamadır. AK Parti Belediyeciliği ile çok şey değişti, biz topografyaya bakarız, mülkiyete bakmayız” ifadelerini kullandı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum