1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. SUBURCU TARTIŞMASI
SUBURCU TARTIŞMASI

SUBURCU TARTIŞMASI

* Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nde Suburcu Caddesi’nin cumartesi günleri 12.00-18.00 saatleri arasında sivil araçlara kapatılmasına yönelik uygulama ele alındı.

A+A-

 Esnafın büyük bölümü ciro kaybı yaşadıklarını belirterek uygulamaya sıcak bakmadıklarını dile getirerek, “İnsanları trafikte rezil ettiniz. Anket çalışması yaptık diyorsunuz.Biz bir anket yaptık. Yüzde 98 bu işin yanlış olduğunu söylüyor” dedi.

* Belediye yetkilileri ise, benzer uygulamanın, Japonya, Amerika, Kopenhag’da yapıldığını, oralarda da ilk zamanlar esnafın mağdur olduğunu, fakat daha sonra daha çok yaya akışı ve alışverişin görüldüğünü savundu. Esnaf, alternatif otobüs durakları, alternatif park yerleri, alternatif yolların üretilmesi gerektiğini söylerken, “Bu konuyu uzatmayalım, çabuk bitirelim. Uzatırsanız caddeye çok büyük zarar verirsiniz. Herkes burnundan soluyor” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda düzenlenen ve basının içeriye alınmadığı toplantıda; Suburcu Caddesinin Cumartesi günleri belirli saatler arasında sivil araç trafiğine kapatılmasıyla ilgili uygulamayla ilgili öneri, şikayet ve aksaklıklar masaya yatırıldı. Ulaşım Planlama ve Raylı Sistemler Daire Başkanlığı Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aldığı karar doğrultusunda iki hafta önce hayata geçirilen uygulamanın detaylarını anlatmak amacıyla yapılan toplantıya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Osman Toprak, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü, Gaziantep Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu ve 15’e yakın oda başkanı katıldı.

KÖMÜRCÜ:YOĞUN TALEP GELDİ

Katılımcılara sunum eşliğinde uygulama hakkında teknik bilgi veren Ulaşım Daire Başkanı Hasan Kömürcü, uygulamayla hafta sonu yurt içinden ve yurt dışından kente gelen turistler tarafından Suburcu Caddesi’yle Elmacı Pazarı arasında kalan bölgede hiçbir sorun yaşanmadan alışverişlerini yapmalarını sağlamayı amaçladıklarını söyledi. Yayaları, esnafları ve sürücüleri kapsayan lokal bir anket çalışması yaptıklarını hatırlatan Kömürcü, anket sonuçlarına göre bölgede bir trafik sorunu olduğunun ortaya çıktığını belirtti. Uygulamayla şehir merkezinde ticaretin artırılması ve çevrenin güzelleştirilmesinin öncelendiğini aktaran Kömürcü, Suburcu Caddesi’nin yayalaştırılmasına yönelik yoğun bir talebin gündeme geldiğini kaydetti. Özellikle cumartesi günleri Maarif Kavşağı’ndan Demokrasi Meydanı’na kadar olan bölgede trafiğin kilitlendiğini dile getiren Kömürcü, Emniyet Müdürlüğü yetkisini kullanarak Suburcu Caddesi’ni birkaç saatliğine araç trafiğine kapattığını bildirdi.

ANKET YAPTIK

Kömürcü, özellikle yaz  mevsimi ve sonbaharda Cumartesi günleri normal yaya trafiğinin normal güne kadar çok arttığını belirterek, “Hatta yaya sayacıyla yaya yoğunluğunun yüzde 15-20 arttığını tespit ettik. Cumartesi günü Demokrasi meydanından Elmacı pazarına ortalama 18-20 dakikadır. 2017 yılında yaya, esnaf ve sürücülerle ayrı ayrı anket yaptık. Yayaların yüzde 66'sı Suburcu caddesi'nin yayalaştırılmasını istedi. Toplu taşıma araçlarının hizmet vermesini isteyenlerin oranı yüzde 24'tür. Suburcu Caddesi'nin yayalaştırılmasılmasını istemeyenlerin oranı yüzde 10'dur. Yayaların yüzde 71'i Suburcu Caddesi'nde yolda yaya olarak yürüdüğünde sorun yaşadığını söyledi. Yayaların yüzde 57'si gezmek dolaşmak ve alışveriş yapmak için geldiklerini ifade ediyorlar. Yayalar, esnaf ve sürücüler caddenin trafik sorunu olduğunda hem fikir. Suburcu Caddesi yayalarının yüzde 73'ü bölgenin yayalaştırılması diyor.  Sürücülerin yüzde 50'si Suburcu Caddesinin yayalaşmasını isterken yüzde 50'si istemiyor. Sürücülerin yüzde 85'i trafik sorunu olduğunu söylüyor. Esnafın yüzde 84'ü trafik sorunu olduğunu söylüyor. Esnafın yüzde 40'ı çözüm önerisi olarak, bölgenin yayalaştırılmasını istemiş. Yüzde 69'u caddedeki uygulanan park yasağından memnun” diye konuştu.

CİHAN:TRAFİK SIKINTISI YAŞANMAYACAK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sezer Cihan ise, tek amaçlarının Suburcu Caddesi esnafıyla kente gelen turistleri sorunsuz bir şekilde buluşturmak olduğunu vurgulayarak, zamanla uygulamanın sonuç vereceğine inandığını sözlerine ekledi. Esnafın önerilerini ve şikayetlerini not alan Cihan, uygulamadaki aksaklıkların ya da uygulamanın eksik kalan yönlerinin giderilmesiyle bölgede trafik sıkıntısının yaşanmayacağını anlattı. Kısa, orta ve uzun vadede uygulamanın yararlı olacağına ilişkin kanaatini söyleyen Cihan, uygulamanın Suburcu Caddesi esnafına derin bir nefes aldıracağını vurguladı.

KARCI: MÜŞTERİ GELMEZ

Toplantıda söz alan esnaflar,uygulamanın başladığı iki hafta süresince yaşadıkları sıkıntıları gündeme getirdi. Gaziantep Esnaf Odaları Birliği Başkanı Ömer Küsbeoğlu, Ayakkabıcılar Odası Başkanı M.Emin İnce,Nakliyatçılar Odası Başkanı Zafer Aydıngüler’in görüşlerini açıklamasının ardından söz alan Büyük Pasaj Başkanı İrfan Karcı, caddenin cumartesi günleri sivil araç trafiğine kapanmamasını istedi. Karcı, “Müşterilerimiz araç girmese buraya gelemeyiz diyorlar. Uzak yere park etmek işlerine gelmiyor” dedi.

SAZAK:ŞEHİTLER CADDESİ TEK YÖN OLSUN

Söylemez Pasajı Başkanı Uğur Sazak, caddenin sivil araç trafiğine kapanmasını istemediklerini söyledi. Sazak, “Cumartesi en hareketli olduğumuz gün. Şehir dışından müşterilerimiz geliyor. Biz trafik akışını sağlayalım bunun için yeni bir düzenleme yapalım. Şehitler caddesini tek yön yapalım. Elmacı pazarını düzenleyelim. Örneğin çöp arabası belli bir saatte gelmiyor, zamansız geliyor o zaman trafik aksıyor. Otobüs duraklarımız acayip yerlerde. Otobüs duraklarının yeri değişsin. Parkomatlar kaldırılsın”dedi. 

YAZ: ULAŞIM BAŞKA NERDEN SAĞLANACAK?

Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Yaz, yolun kapanmasını istemediklerini söyledi. Yaz, “Burası ana arter, kapanırsa ulaşım başka nereden sağlanacak.? Alternatif yol yoktur. Her kalabalık olan yerler kapanırsa Gaziantep’in komple kapanması lazım. Şehitler caddesinin tek yönlü trafiğe dönüştürülmesi gerekiyor” dedi.

DİLEKÇE SUNDU

Bir konfeksiyoncu esnafı, çarşıda 100’e yakın kişiyle görüştüğünü, 98’iinden olumsuz yanıt aldığını ve bunların imza attığını söyledi. Esnaf, “İnsanları trafikte rezil ettiniz. Anket çalışması yaptık diyorsunuz. Ben bir anket yaptım. Yüzde 98 bu işin yanlış olduğunu söylüyor” dedi.  Esnaf, imzalı dilekçiyi, Ulaşım Daire Başkanlığına verdi. 

OTOPARK ESNAFI İSTEMİYOR

Toplantıda söz alan otoparkçı esnafı uygulamaya karşı olduklarını dile getirdi. Bir otoparkçı esnafı, biranda otoparkın yüzde 90 doluluktan yüzde 10 doluluğa düştüğünü söyledi ve bu uygulamadan büyük zarar gördüklerini belirtti. Esnaf, ”Biran önce otoparkları artırın. Otopark yaratın. Karagöz caminin arkasında, Halep pasajının altında otopark yapabilirsiniz, bölgeyi canlandırın” dedi.

TRAFİĞİ BURADAN KESİN

Başka bir esnaf, trafiğe kesiş noktasının Mehmet Paşa Caminin oradan verilmesinin trafiği daha da rahatlatacağını söyledi. Esnaf, ”En azından çarşıya alışveriş için gelenlerin park yeri bulmada sıkıntıları kalmaz” dedi.

ZABITA DENETİMLERİ ARTSIN

Esnaf, trafik zabıtasının denetimlerini daha sıkı yapmasını isterken, nakliye araçlarının indir bindir yapılabilmesi için cepleri sadece  nakliye araçlarının kullanmasını talep etti. 

PARKOMATLAR KALDIRILSIN

Toplantıya katılan cadde esnafı Bölgedeki parkometre uygulamasının kaldırılmasıyla bölge trafiğinde akışkanlığın sağlanacağını önerdi. Bir esnaf, “Kaldırımların düzenlenmesi, Şehitler caddesinin tek yöne çevrilmesi, polis ve zabıtaların sürekli gezmeleri konumuza çözüm getirebilir” dedi.

TURİST OTOBÜSLERİ SUBURCU’YA GİRMESİN

Bir başka esnaf alışverişin Gaziler, Şıhcan, Mütercim Asım ve Suburcu üzerinde yoğun olduğunu, Kale ve çevresinin daha azınlıkta olduğunu, dolayısıyla turist otobüslerinin şehir merkezine girmemelerini, Nizip caddesi tarafında daha geniş alanlara park etmeleri gerektiğini söyledi.   Şimdi Büyükşehir Belediyesi yöneticileri esnafın dilek ve şikayetlerini değerlendirerek nihai kararı verecek. 

KARCI:MÜŞTERİ GELMEZ

Büyük Pasaj Başkanı İrfan Karcı, caddenin cumartesi günleri sivil araç trafiğine kapanmamasını istedi. Karcı, “Müşterilerimiz araç girmese buraya gelemeyiz diyorlar. Uzak yere park etmek işlerine gelmiyor” dedi.

SAZAK:ŞEHİTLER CADDESİ TEK YÖN OLSUN

Söylemez Pasajı Başkanı Uğur Azak, caddenin sivil araç trafiğine kapanmasını istemediklerini söyledi. Azak, “Cumartesi en hareketli olduğumuz gün.Şehir dışından müşterilerimiz geliyor. Biz trafik akışını sağlayalım bunun için yeni bir düzenleme yapalım. Şehitler caddesini tek yön yapalım. Elmacı pazarını düzenleyelim. Örneğin çöp arabası belli bir saatte gelmiyor, zamansız geliyor o zaman trafik aksıyor. Otobüs duraklarımız acayip yerlerde. Otobüs duraklarının yeri değişsin. Parkomatlar kaldırılsın”dedi. 

YAZ:ULAŞIM BAŞKA NERDEN SAĞLANACAK?

Turistik Eşya Satıcıları Odası Başkanı Hüseyin Yaz, kapanmasını istemediklerini söyledi. Yaz, “Burası ana arter, kapanırsa ulaşım başka nereden sağlanacak.? Alternatif yol yoktur. Her kalabalık olan yerler kapanırsa Gaziantep’in komple kapanması lazım. Şehitler caddesinin tek yönlü trafiğe dönüştürülmesi gerekiyor” dedi. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum