1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Stokçuların Mercimek iştahı
Stokçuların Mercimek iştahı

Stokçuların Mercimek iştahı

Mercimekte bu sene rekoltenin düşük olması stokçuların iştahını kabarttı.

A+A-

 Piyasada ürün bırakmayan stokçu ürünün fiyatı artacak diye satmak istemiyor. Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı, işlenmiş kırmızı mercimeğin fiyatının 6. ayda toptan 3.50-4 lira civarındayken, şu anda 6 lira olduğunu söyledi. Sarı stokçuların oyununun ancak geçici ithalatla çözüleceğini belirterek, “Zaten hükümet gümrük vergilerini sıfırladım dese stokçuda panik başlar, ister istemez elindeki malı satar” dedi.

NE OLACAĞINI KESTİREMİYORUZ

Fiyatı günden güne yükselen mercimekle ilgili görüştüğümüz Nizip Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Sarı, mercimekte sıkıntılı günler yaşandığını, önlem alınmadığı takdirde mercimek fiyatlarının daha da artacağını belirtti. Mercimekte bu sene verimin düşük olduğunu, piyasada da stokçunun çok fazla olduğunu dile getiren Sarı, “Stokçu piyasada piyasaya ürün bırakmıyor. Fiyatlar yükselince adamların iştahı kabarıyor, satmak istemiyorlar. Sıkıntı var. İşlenmiş kırmızı mercimeğin fiyatı şu anda 6 lira civarında. Bu toptan fiyat.Marketlerde daha yüksek. 6. ayda  3.50-4 lira civarındaydı. Bu şekilde devam ederse, ithalat olmayıp gümrükler sıfırlanmazsa ne olacağını kestiremiyoruz. Çünkü piyasaya yeterli ürün gelmiyor. Talep fazla, kış ayları geldi mercimek çorbası en çok tüketilen çorba. Fakat ürün gelmiyor, ürün gelmeyincede mecbur fiyatına bakmayıp mal almak durumunda kalıyorsunuz” diye konuştu.

ÇİFTÇİNİN ELİNDE ÜRÜN YOK

Geçici bir süre ithalat yapılması gerektiğini, bunun çiftçiye de bir zararının olmayacağını kaydeden Sarı şöyle konuştu:”Hasat zamanından bir ay öncesine kadar olacak şekilde geçici bir süre mercimekteki gümrük vergilerinin kaldırılması en uygunu olur. İthal edilmesi lazım. Yurt dışında mercimek fiyatı Türkiye’ye göre uygun. Mayıs ayına kadar olan süreçte içerdeki ihtiyacı karşılayabilmek için yurtdışından gümrük vergilerinin kaldırılıp ihtiyaç olan mercimeği uygun fiyata getirip piyasada satılması lazım. Yoksa şu anda mercimek getirmeye kalksan yüzde 25 civarında bir vergisi var. Yine pahalıya mal olur ama gümrük vergilerini kaldırırlarsa yurtışından çok mal gelir, hem stokçunun eli yanmış olur, hem vatandaş pahalıya mal tüketmemiş olur.  Zaten bu işten çiftçinin zarar görmesi söz konusu değil. Zira çiftçinin elinde ürün yok, mal tamamen şu anda tüccarın ve stokçunun elinde.”

KİŞİ BAŞI 5 KİLO MERCİMEK TÜKETİYORUZ

Bu sene iklimsel şartlardan dolayı hububat üretiminin tamamında rekoltelerde düşüş yaşandığını, yağışların aşırı bol olması, havaların kapalı geçmesinin genel olarak bütün tahıl ürünlerinde düşüşe neden olduğunu söyledi. Sarı, “Mercimek, buğday, arpanın yanısıra pamukta bile düşüş yaşandı. Yoksa Türkiye  2-3 yıldan beri mercimekte kendi kendine yetiyordu. Bir sıkıntı yoktu. Ülke olarak 2018 yılında 310 bin ton civarında rekolte tahmin ediliyordu, bu sene Türkiye geneli 200 bin ton civarında kaldı. Türkiye’de istatistiklara göre kişi başı 5 kilo mercimek tüketiyoruz, buna göre yıllık mercimek ihtiyacımız 400 bin ton civarında. Demekki 200 bin ton civarında bir eksik var. Ciddi şekilde bir eksik var. Kapanacak bir eksik değil. Mercimek rekoltesi az, talep ise çok fazla. Talep fazlalığını gören stokçular fiyatı artırmak için elindeki ürünü satmıyor, üzerine her gün fiyat koyuyor. Bu zihniyetteki insanlar bunlar. Çiftçinin elinde olsa çiftçi kazansın deriz. Çiftçinin elinde mal yok”dedi.

FİYATLAR UÇTU

Sarı, ithalat olmazsa mercimek fiyatlarının daha da yükseleceğini, mutlaka geçici bir süre gümrük vergileri sıfırlanarak ithalat yapılması gerektiğini belirterek, ”Fiyatlar uçtu. Çiftçi malını sattığında şu anki fiyatın yarı fiyatına sattı. Çiftçiden çıktıktan sonra stokçunun eline geçince böyle bir sıkıntı oldu. İşin kötü tarafı daha şimdi işin başındayız, bakliyatın en fazla talep edileceği aylar kış aylarıdır, talep yeni yeni başlıyor. Bu aylardan sonra talep daha fazla olduğunda fiyat daha da artış gösterir. Tedbir amak lazım, vakit varken tedbir alınması lazım. Bu  sene fiyatların yüksek olmasından dolayı çiftçiler ekimde yaptı. İnşallah iklimsel bir sıkıntı olmazsa mahsül bol olacak. Önemli olan 6 ay. Zaten hükümet gümrük vergilerini sıfırladım dese stokçuda panik başlar, elindeki malı ister istemez satar” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum