1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. STK'lardan o imama sert tepki
STK'lardan o imama sert tepki

STK'lardan o imama sert tepki

Gaziantep Sivil Toplum Kuruluşları Platformu İyi Nacar Cami imamına çok sert tepki gösterdi.

A+A-

 Gaziantep Barosu ile birlikte yapılan açıklamada, İmam hakkında suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi. İşte o açıklama:

"KAMUOYUNA VE BASINA 


Ramazan bayramının ilk günü olan 4 Haziran Salı günü, kentimizde Şahinbey ilçesi, İyinacar Camisinde ne yazık ki  bütün Türkiye’yi hayretlere düşüren, üzen ve öfkelendiren bir olay yaşanmıştır.  

Bayram namazı için verilen hutbede camii imamı binlerce şehit verdiğimiz kurtuluş savaşımızı, zaferimizi, cumhuriyetimizi küçük düşürücü sözler sarf etmiştir. Daha da ileri giderek  ‘Kurtuluş Savaşı için keşke kaybetseydik’ diyecek kadar gaflet ve delalet içinde hitapta bulunmuştur. 

Gaziantep Kurtuluş Savaşı'nda Antep Savunmasıyla zafere giden yolda önemli katkılar sunan 6317 şehide sahip bir kenttir. Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar sadece Antep'i değil tüm Türkiye'yi kurtardılar’  dediği bir kentte bu sözlerin söylenmesi de ayrıca bir üzüntü ve utanç kaynağıdır .

KURTULUŞ MÜCADELEMİZ 20. YÜZYILIN EN BÜYÜK DESTANLARINDANDIR. 

Kurtuluş savaşımız; bu ülkeyi yalnızca işgal altından kurtarmamış, üreten, gelişen çağdaş, aydınlık bir cumhuriyetin ve yeni bir ülkenin kuruluşunu da sağlamıştır. Yanı sıra 20. yüzyılda esaret ve sömürü altında kalan tüm uluslara örnek, dost-düşman herkesin saygı duyduğu bir destan olarak dünya tarihindeki yerini almıştır. 

Böylesi şanlı bir mücadeleyi yok sayan zihniyetin varlığını ve bu saçmalıklarını dile getirmelerini son dönemlerde sıkça gözlemliyoruz. Kentimizdeki bu camii imamının söylemlerinin arkasında yatan nedenleri bizler iyi biliyoruz. Siyasetçiler, Diyanet İşleri Başkanı böyle hasta ruhlu insanları hastanelerde ziyaret edip, cenaze törenlerinde tam tekmil yer alırlarsa, böyle olayları daha çokça yaşarız. Bu olay, bu konularda siyasetçilerin, bürokratların ve de ülkeyi yönetenlerin ne kadar hassas davranmaları gerektiğini kanıtlamaktadır. Camiiler, ibadethaneler siyaset yapma yerleri asla olmamalıdır.

CUMHURİYET BU ÜLKENİN EN ÖNEMLİ DEĞERİDİR! 

Bizler bu ülkenin yurttaşları, akademik meslek mensupları olarak; 
tarihin saptırılmasına, sömürüye ve işgale karşı verilen kurtuluş mücadelemizin değersizleştirilmesine her zaman karşı duracağız. 
Çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız ülkeden ve bilimsel düşünceden asla vazgeçmeyeceğiz.   
Her türlü gerici saldırılara karşı cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmayı sürdüreceğiz.. 
Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır‘ sözünün arkasında durmayada devam edeceğiz.  

Hukukun üstün olduğu, çağdaş, laik, demokratik ve tam bağımsız bir Türkiye’de barış ve kardeşlik içinde yaşama kararlılığımızdan asla vazgeçmeyeceğiz.  

Bu söylemin hoşgörünün, kucaklaşmanın, kardeşliğin sembolü olan bayram günü, kutsal bir mekan olan camiide bayram namazı ibadetine gelen insanlara söylenmiş olması, olayı daha da vahim hale getirmektedir.  Bu bağlamda, sarf edilen sözler ifade özgürlüğü sınırları içinde düşünülemez.  

Bu açıdan bu sözlerin sahibi hukuk çerçevesi içinde en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. 
Akademik meslek odaları olarak Gaziantep Barosuyla birlikte yapacağımız suç duyurusuyla hukuki ve adli sürecin takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.  Bu ve benzer çirkin söylemleri en ağır biçimde kınıyor ve yetkilileri göreve davet ediyoruz.

Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği

GAZİANTEP BAROSU 
ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
GAZİANTEP - KİLİS DİŞ HEKİMLERİ ODASI
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
GAZİANTEP ECZACI ODASI
GIDA MÜHENDİSLERİ ODASI  GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
 HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
GAZİANTEP-KİLİS TABİP ODASI
KİMYA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ
MADEN MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP TEMSİLCİLİĞİ  
MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
MİMARLAR ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ
GAZİANTEP ŞEHİR PLANCILARI ODASI
ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI GAZİANTEP ŞUBESİ 
GAZİANTEP-KİLİS VETERİNER HEKİMLERİ ODASI
GAZİANTEP YEMİNLİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI"

ADD'DE TEPKİ GÖSTERDİ

"Gaziantep bir bayram sabahına kendini bilmez, ne söylediğini de kulakları duymaz bir imam diyemeyeceğiz ; çünkü “sağ duyulu imamlarımıza saygılıyız” bir vatan haininin sözleri Türkiye’nin gündemine kara bir leke olarak yer almıştır. Şahinbey ilçemizde bulunan İYİNACAR camisinde bayram namazı için gelenler cami imamının vaazında sarf ettiği  sözler ile        büyük şakınlık ve üzüntü duydular. İmam vaazında Kurtuluş Mücadelesinde bizi kandırdılar anlatılan kahramanlıkların hepsi yalan keşke o gün savaşı kaybetseydik belki Osmanlıyı daha sonra yeniden kurabilirdik ifadesini  kullanmıştır. Bu olay sosyal medyada yayınlanan videoda da görülmektedir. Tarihine Kahramanlarına Şehitlerine bir işgalci kadar uzak düşünceleri yeni duymuyoruz. Daha dün gibi yakın zamanda benzer sözleri sarfeden Kadir Mısırlıoğlu adlı meczubu adeta ödül gibi onu ziyaret eden ve ona övgüler düzen Diyanet İşleri Başkanını çok iyi hatırlıyoruz. Bu memurununda farklı düşünmediğini görmekteyiz.

Eminiz ki..Bu vatan haininin sözleri ile Antep harbinde bu şehri düşman işgalinden kurtaran cansiperhane destanlar yazan ŞAHİNBEY’lerin, ŞEHİTKAMİL’lerin KARAYILAN’ların 6317 ŞEHİDİMİZİN ve sayısız gazilerimizin ve nice adsız Kahramanlarımızın kemikleri sızlamıştır. Ve bu durum o kahramanların biz evlatlarını ve torunlarını da derinden yaralamıştır.                     

 Ey Vatan Haini!! Sen bu ülkenin nasıl işgal edildiğini bu işgalden nasıl kurtulduğunu yokluk ve yoksulluklar içinde olağanüstü mücadeleler verilerek TÜRKİYE CUMHURİYETİ nin nasıl ve kimlerin kanlarıyla emekleriyle kurulduğunu hiçmi okumadın,Hiç mi büyüklerinden atalarından bir şey duymadın. gözlerin kör kulakların sağırmı senin. Sen bir AYMAZSIN..     SARFETTİĞİN SÖZLER Tamamen YALAN, İFTİRA ve FİTNEDİR         

Yokluk ve Yoksulluk içinde bu şehri bu ülkeyi kurtaran kahramanlar yıllar sonra kendini bilmez senin gibi vatan hainleri bu sözleri söyleyesin diyemi canlarını verdiler şehit oldular gazi oldular. Onlar bu vatanın her bir karışını namusları bilerek canlarını siper ettiler Ve o yalan dediğin zaferler cephede göğüs göğüse savaşan Eşsiz Komutanların ve silah arkadaşları askerlerin  birebir başarılarıdır. Bu bir KURTULUŞ MÜCADELESİDİR ve ONUN GETİRDİĞİ ZAFERDİR.

 Ey Vatan Haini !! Doğduğun, yaşadığın, ekmeğini yediğin, suyunu içtiğin aile olduğun ve bu ülkenin insanlarının vergilerinden aldığın maaşla görev yaptığın en kutsal mabette Atalarına iftira atmaktan, yalan söylemekten fitne yaratmaktan utanmıyormusun  yarın çocuklarının ailenin komşularının yüzüne nasıl bakacaksın. Ülkenin ve şehrin dünyaya örnek olmuş tarihini geçmişini bilmediğini sanmıyoruz. Ancak niyetinin iyi olmadığını biliyoruz. Senin amacın belli . KİN ve NEFRET senin ve senin gibilerin gözlerini kör vijdanlarını TAŞ etmiş. ALLAH sizleri ıslah etsin. Bunun gibi Kin ,nefret ve Fitne saçan meczupların Kamu Hizmetlerinde ve Devlet Kurumlarında istihdam edilmemeleri  gerektiğine inanıyoruz.

Bizler Mustafa Kemal ATATÜRK’ün hemşehrileri ve ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ Olarak bunun peşini bırakmayacağız.Bu kişinin hukuk çerçevesinde hakettiği cezayı alması içinde yasal bütün yollara başvurularımızı yapacağız ve Takipçisi olacağız."              

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum