1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. STK'lardan İmam için suç duyurusu
STK'lardan İmam için suç duyurusu

STK'lardan İmam için suç duyurusu

Gaziantep'teki STK'lar İyinacar Camii’nde, bayram namazını kılmak için camiye gelenlere yaptığı konuşmasında

A+A-

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucuları Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü’ye hakaret içeren ifadeler kullanan imam Fadıl Yılan için Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 'Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik veya Aşağılama, 5816 sayılı Atatürk’ü Koruma Kanunu’na muhalefet suçlarıyla ilgili soruşturma açılmasını talep eden Baro Başkanlığı, İnşaat Mühendisleri, Ziraat Odası, Gaziantep Kilis Tabip Odası, Hüseyin Ovayolu, Eczacılar Odası, Veteriner Hekimler, Jeoloji Müherdisleri, Gaziantep Kulübü, Elektrik Mühendisleri, Yeminli Mali Müşavirler, Verem Savaş Derneği ve Mimarlar Odası Gaziantep Adliyesi'nin önünde açıklama yaptı. 

HAYRETLERE DÜŞTÜK

STK'lar adına Gaziantep Akademik Meslek Odaları Birliği adına Gaziantep Kilis Tabip Odası Başkanı Ramazan Sürücü'nün okuduğu açıklamada dikkat çeken bilgilere yer verildi. Sürücü, "İyinacar  camisindeBayram namazı için verilen hutbede,  ne yazık ki  bütün Türkiye’yi hayretlere düşüren, üzen ve öfkelendiren bir olay yaşatmıştır. Şüpheli şahıs  konuşmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin ve halkın milli ve manevi değerlerini alenen aşağılamıştır. Bu olay üzerine yerel ve ulusal basında gündem olmuş, başta ilimiz olmak üzere tüm ülkede yaşayan insanların tepkisine neden olmuş, kamu güvenliği bozulmuştur" dedi. 

UTANÇ KAYNAĞI

Açıklamada devamla "Gaziantep kurtuluş savaşında Antep Savunmasıyla zafere giden yolda önemli katkılar sunan 6317 şehide sahip bir kenttir .  Mustafa Kemal Atatürk’ün  ‘ Ben Anteplilerin gözlerinden nasıl öpmem ki, onlar Antep'i değil tüm Türkiye'yi kurtardılar’  dediği bir kentte bu sözlerin söylenmesi de ayrıca bir üzüntü ve utanç kaynağıdır . Kurtuluş savaşımız; bu ülkeyi yalnızca işgal altından kurtarmamış, üreten, gelişen çağdaş, aydınlık bir cumhuriyetin ve yeni bir ülkenin kuruluşuna da yol açmıştır . Yanı sıra 20 .yüzyılda esaret ve sömürü altında kalan tüm uluslara örnek, dost-düşman herkesin saygı duyduğu bir destan olarak dünya tarihindeki yerini almıştır"

SON DÖNEMDE SIKÇA GÖZLEMLİYORUZ 

"Böylesi şanlı bir mücadeleyi yok sayan zihniyetin varlığını ve  bu saçmalıklarını dile getirmelerini son dönmelerde sıkça gözlemliyoruz.  Kentimizdeki bu imamın söylemlerinin arkasında yatan nedenleri bizler iyi biliyoruz.  Siyasiler, diyanet işleri başkanı böyle hasta ruhlu insanları hastanelerde ziyarete edip, cenaze törenlerinde tam tekmil yer alırlarsa, daha çokça yaşarız böyle olayları.  Bu olay, bu konularda siyasetçilerin, bürokratların ve de ülkeyi yönetenlerin ne kadar hassas davranmaları gerektiğini kanıtlamaktadır. Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik eden kimse, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkması halinde, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.  Şüpheli, ifadeleri ile halkıkasıtlı olarak kin ve nefrete tahrik etmiştir. Bununla da kalmamış Kurtuluş Savaşı’nın kaybedilmesi gerektiği temennileri ile en aşağılık düşüncelerini adeta kusmuştur. Şüphelinin bu ifadelerinin hoş görünün, kucaklaşmanın, kardeşliğin sembolü olan bayram günü, kutsal bir mekan olan camii de bayram namazı ibadetine  gelen insanlara  söylenmiş olması olayı daha da vahim hale getirmektedir.  Bu bağlamda, sarf edilen sözler ifade özgürlüğü sınırları içinde düşünülemez" HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum