Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü'nün destekleri ile 7 bölgede il Valilikleri öncülüğünde Karadeniz Haber Ajansı ve TİMBİR iş birliğiyle organize edilen  program yoğun katılımla gerçekleştirildi. ŞKM’de düzenlenen programa Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Ugur, Gesob Başkanı İsmet Özcan, İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Fatih Ayhan, TİMBIR Genel Başkanı Süleyman Basa ve kentteki sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda gazeteci katıldı.

Programın açılışında konuşan TİMBİR Yönetim Kurulu Üyesi ve Güneydoğu Anadolu Bölge Temsilcisi Levent Özkurt, 'Gaziantep programında  siz değerli katılımcılara, toplumun büyük kesimini temsil eden Sivil Toplum Örgütleri ile Medyanın ilişkileri anlamındaki yapılan proje ve çalışmalar anlatılacak. Konusunda uzman olan isimlerin yer aldığı panel bölümünde ise, dijital içerik üretimi, haber, duyuru paylaşım ve sosyal medyanın, sivil toplumun etkileşimini artırmada oynadığı kritik rol ele alınacak. Bu buluşmanın medya ve sivil toplum arasındaki iş birliğinin önemine dikkat çekeceğinin ve dijital iletişimin gücünü anlamamıza daha çok yardımcı olacağını umuyorum' dedi. 

TİMBIR Genel Başkanı Süleyman Basa,  Türk İnternet Medya Birliği’nin Cumhurbaşkanı tarafından kurulan, 81 ilde ve 20 ülkede faaliyet gösteren güçlü bir oluşum olduğunu belirtti.  Sivil Toplum Medya Buluşmaları projesinin Türkiye’nin 7 coğrafi bölgesinde gerçekleştirdiklerini söyledi. Projenin sivil toplum örgütlerinin çalışmalarını daha etkili bir şekilde tanıtabilmelerine odaklandığını ifade etti. Dr. Basa, proje ile sivil toplum, medya ve yerel yönetimlerle bir araya gelerek çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi. Basa, daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.  Dr. Süleyman Basa, Gaziantep'teki sivil toplum kuruluşlarına yönelik önerilerini paylaştı. Basa,  “Sadece sivil topluluk olarak kalmamalıyız. Sivil toplulukları dernekleri, bu ülkenin gönül neferleri olmalıdır. Gaziantep'te çok iyi ağırladık. O kadar iyi karşılandık ki mahcup ayrılıyoruz' dedi.  Dr. Basa, sivil toplum örgütleri, ticaret odası, siyasi parti, dernekler ve vakıfların bir araya gelmesi gerektiğini savundu. Basa,  yerel medyanın, ülkenin en önemli temel yapı taşlarından biri olduğunu belirtti.

Çeber: Benim İçin Duygusal Buluşma

Vali Kemal Çeber, peş peşe çok özel iki ilin valiliğine yapma fırsatı bulduğunu söyledi. Sivil Toplum Medya Buluşmalarının da kendisi için çok özel bir buluşma olduğunu söyledi. Çeber, 'Biz ne kadar bağırırsak bağıralım medya duyurmazsa boş. Sesimizi kimse duymaz. Rize'de yaptığımız çalışmalara şimdi burada devam ediyorum. 5 yılık Rize Valiliği'nden sonra Gaziantep'teyim' dedi.

Gaziantep'in Medyası Ve Sivil Toplu Örgütleri Çok Güçlü 

Sivil toplum ve medyanın çok önemli olduğuna dikkat çeken Vali Çeber, 'Çok önemli bir toplantı için toplandık. Bu toplantı için Gaziantep’in seçilmesi beni mutlu etti. Gaziantep bin 800'ün üzerinde sivil toplum örgütünün olduğu , bunların 200'ünün yabancı misafirimiz olduğu güçlü bir kent. Medyası da sivil toplum örgütleri de çok güçlü bir kent' dedi.

Halil Uğur: Medya Olmasa Hizmetlerimizi Duyuramayız

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Halil Uğur da medyanın önemine dikkat çekti. Uğur, 'Bugün medya olmasa Türkiye’nin en önemli projelerinden Düzbağ projesini kimse bilmeyecekti. 40'ın üzerinde GASMEK merkezlerimizi kimse duymayacak. Medyamızın ile çok iyi ilişkiler içindeyiz. Medyamız da doğru haber konusunda dikkatli olmalı. Bir yanlış haber için arkasından 100 doğru haber girmek zorunda kalıyoruz' diye konuştu. 

BİK’ten reform niteliğinde kararlar BİK’ten reform niteliğinde kararlar

İsmet Özcan: Medya İle Hep Birlikteyiz 

Gaziantep Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ismet Özcan ise medya ile birlikte önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. Özcan, 'Medya ile ilişkilerimiz çok iyi. Bazen yanlış haberler de çıkabiliyor. Bizle ilgili olanlarda görüş alınırsa sevinirim. Çünkü, Gaziantep’te temsil ettiğimiz 50 binin üzerindeki esnafa medya üzerinden ulaştığımızı unutmamamız lazım. Kamu görevi yapan gazeteciler ile biz sivil toplum örgütü temsilcilerinin yerel ve ulusal bazda bir araya gelmemiz çok önemliydi. Bu toplantıyı organize eden Sivil Toplum Genel Müdürlüğü ve TİMBİR yöneticilerine esnafım adına teşekkür ederim' dedi. Yapılan konuşmaların ardından SANKO Holding Basın Danışmanı Cengiz Halil Çiçek moderatorlüğünde panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak TİMBİR Genel Başkanı Süleyman Basa, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi  Doç. Dr. Burcu Zeybek, Birlik Haber Ajansı Genel Müdürü Muhammet Kaçar, Karadeniz Haber Ajansı Derneği Başkanı, TİMBIR Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Yavuz Bakır yer aldılar. Soru cevap şeklinde yapılan panel sonrası sivil toplum örgütü temsilcileri ile panelistler bilgi paylaşımı ile önemli kazanımlara imza attılar.

Timbir Çok Güçlü Bir Oluşum 

Özkurt, İçişleri Bakanılığı Sivil toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün bu önemli projede paydaşı olan kısa adı TİMBİR olan Türk İnternet Medya Birliği’nden de bahsetti. Başkan Özkurt, “TİMBİR, Sayın Başkan Doktor Süleyman Basa, önderliğinde uzun ve meşakkatli bir yol ile Türkiye’de 81 ilde 820 yazılı, görsel ve internet gazetecilik kuruluşu ile 20 ülkede yabancı temsilciliğin bir araya geldiği merkezi Ankara’da bulunan güçlü bir oluşumdur. Cumhuriyet tarihinde medya sektöründe Cumhurbaşkanı imzası ve 6906 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 7 Mart 2023 tarihinde resmi olarak kurulan ilk Birlik Türk İnternet Medya Birliği’dir.  Böyle büyük bir kuruluşun Yönetim Kurulunda yer almak ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki 7 ilin koordinesi sağlamak görevinin tarafıma tevdi edilmesi ile birlikte Güçlü Anadolu internet gazetecileri derneği olarak çalışma arkadaşlarımla dijital dünyanın topluma anlatımındaki görevimizi yerine getirmek için gayret sarf edeceğimizi buradan sizlere bildirmek isterim' ifadelerini kullandı.