1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Srebrenitsa Cehennemi anlatıldı
Srebrenitsa Cehennemi anlatıldı

Srebrenitsa Cehennemi anlatıldı

Avrupa Birliği Politikaları Enstitüsü tarafından koordine edilen “Srebrenitsa Cehennemi” fotoğraf sergisi, Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde Gaziantep Sanat Merkezi’nde açıldı.

A+A-

Sergi öncesi söyleşi yapan Bosna Hersek Federasyonu Arşivler Direktörü Prof. Dr. Adamir Jerkoviç, “Bu katliamı Sırbistan’ın resmi askerleri yapmıştır. Bu bir projedir. Büyük Sirbistan’ı kurmak istiyorlardı” dedi. Katliamda 250 bine yakın insanın öldüğünü, bir o kadarının yaralandığını belirten AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel ise, “Yaşananları unutmadık, unutturmamak zorundayız” dedi.

Srebrenitsa Cehennemi adlı söyleşiden önce kısa bir video gösterimi yapıldı. Söyleşi ve sergi açılışına Vali Yardımcısı  Şenol Kaya,  il Kültür ve Turizm Müdürü Bülent Öztürk, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Berk, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Dönem Başkanı Ekrem Arslan, Birlik Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

foto-012.jpg

SOYGÜZEL ŞAHİN’E TEŞEKKÜR ETTİ

Yalova İl Genel Meclis Başkanı ve Türkiye Kent Konseyleri Yürütme Kurulu Üyesi olan AB Politikaları Enstitüsü Başkanı Hasan Soygüzel,  yaklaşık on yıldır gönüllü olarak bu sergiyi Türkiye’ye getirdiklerini belirterek, “Amacımız Bosna davasına destek olmak. Bu yıl ki ev sahipliği için Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’e teşekkür ediyorum” dedi. 

250 BİNE YAKIN İNSAN ÖLDÜ

Soygüzel açılış konuşmasında, bu katliamın Lahey’de soykırım olarak tescil edildiğini belirterek, “250 bine yakın insan öldü, bir o kadar insan yaralandı, kadınlar tecacüze uğradı. Bu soykırım bana göre iki nedenden dolayı yaşandı. Birincisi Bosna Hersek Avrupanın tam ortasında. Müslümanların Avrupaya ait olmadığını düşünüyorlardı. O nedenle Müslüman Boşnakları sürmek istiyorlardı. Onların gözünde biz  Asyalı, yarı vahşi insanlarız. Bu nedenle Avrupa’dan sürülmeleri gerekir.İkincisi Bosna Hersek 500 yıl Osmanlı yönetiminde kaldı. Bu yüzden Osmanlının intikamı için girişilen bir katliam. Yani 500 yıllık tarihi bir hesabın görülmesi.Yaşananları unutmadık, unutturmamak zorundayız. Bugün Bosna Hersek, kendini toparladı, sanatla bilimle modern bir Avrupa ülkesi” diye konuştu.

JERKOVİÇ:500 YIL BERABER YAŞADIK

Bosna Hersek’in Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in Başdanışmanı ve Bosna Hersek Federasyonu Arşivler Direktörü Prof. Dr. Adamir Jerkoviç ise, 500 yıl beraber yaşadığımızı, halende Boşnak kanlarında, genlerinde Türk kardeşliğinin dolaştığını söyledi. Türkiye-Boşnak kardeşliğinin çok güçlü olduğunu belirten  Jerkoviç, “Güçlü olmaya da devam edecektir” dedi.

BU BİR PROJEYDİ

1995 yılında Bosna Hersek’te yapılan katliamı dünyanın bildiğini söyleyen Jerkoviç, “Uluslararası mahkemeler Sırpları sorumlu tuttu. Bu katliamı Sırbistan’ın resmi askerleri yapmıştır. Bu bir projedir. Büyük Sirbistan’ı kurmak istiyorlardı. Sırbistan uluslarası hukuku çiğnemiştir. Bütün Sırbistanlılar ve Hırvatlar aynı değildir.Bugün Sirbistan Bosna Hersekle dost gibi görünsede bizim dostumuz değildir. Bizim dostumuz Türk kardeşlerimizdir” diye konuştu. 

HAFIZALARA KAZINDI

Bosna Hersek Federasyon Arşivleri, 1995 yılında yaşamını yitiren Boşnakların unutulmaması amacıyla; her yıl 11 Temmuz’da Türkiye’nin farklı bir şehrinde “Srebrenitsa Cehennemi” fotoğraf sergisi açıyor. Bu yıl ki sergi; Bosna Hersek’in Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Aliya İzzetbegoviç’in Başdanışmanı ve Bosna Hersek Federasyonu Arşivler Direktörü Prof. Dr. Adamir Jerkoviç’in katılımıyla Gazianteplilerle buluştu. Uluslararası Lahey Adalet Divanı tarafından soykırım olarak nitelendirilen 11 Temmuz 1995’teki Srebrenitsa katliamı, insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından biri olarak hafızalara kazındı.Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.