1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Soylu: Uyuşturucu meselesini kafaya taktık
Soylu: Uyuşturucu meselesini kafaya taktık

Soylu: Uyuşturucu meselesini kafaya taktık

İçişleri Bakanı Soylu, "Kadını, çocuğu ve aileyi korumak, hem şiddetten hem de başka mağduriyetlerden korumak bizim asli görevlerimizdendir, boş bırakamayacağımız bir alandır." dedi.

A+A-

Trafik kazalarında tedbirler aldıklarını anlatan Süleyman Soylu, "2015'te yıllık 7 bin 530 olan trafik kazalarındaki can kaybı sayısı, 2019'da 5 bin 473'e geriledi. 2019 Kasım-2020 Kasım arasında kaza yeri ve hastane ölümlerinin toplamı 4 bin 930 seviyesinin altına indi. Uyuşturucu meselesini kafaya taktık. Can kaybı sayısı 2017'de 941'e yükselmişti. Teşkilatlarımızın ve paydaş kuruluşların özverili çalışması sayesinde Cumhuriyet tarihinin en büyük yakalama rekorlarını gerçekleştirdik. Yıllık can kaybı sayısı 941'den geçen yıl 342'ye, bu yıl da 10 aylık verilerle 143'e düştü." bilgisin paylaştı.

Elektronik kelepçe

Soylu, kadına yönelik şiddeti önleme konusunda mesafe almak için ilgili bakanlıklar ve kurumlarla bir araya geldiklerini Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planını oluşturduklarını anımsattı. Planın lideri ve yöneticisinin Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı olduğunu anımsatan Soylu, "Buradaki tüm görevlerimizi yerine getirdik, bazılarının süreçleri de devam ediyor. Somut tedbirler aldık. 1000 elektronik kelepçeyi takip edecek bir izleme merkezi hazırlıyoruz. Ocak ayında 1000 elektronik kelepçe kapasiteli izleme merkezini yürürlüğe koyacağız. Elektronik kelepçeye çok kıymet veriyorum. Elektronik kelepçenin, izleme mekanizmasıyla en önemli önleyici unsur olduğunu düşünüyorum." dedi.

Önleyici tedbir kararlarında yüzde 70 artış yaşandı

İhbar ve şikayet imkanlarının arttığına dikkati çeken Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu: "Geçen yılın ilk 10 ayına göre aile içi ve kadına yönelik şiddet olaylarında bu yıl önemli bir artış görüldü. Bazıları bunu farklı yorumluyor ancak meselenin temelinde ihbar imkanların artışı dolayısıyla insanların şikayet yapabilmesi yatmaktadır. Türkiye'nin her tarafına yayıldık. Geçen yılın 10 aylık dönemine göre bu yılın 10 aylık döneminde, alınan tedbir karar sayılarında, ihbarlar sebebiyle yüzde 46'lık bir artış yaşandı. Şiddeti uygulayan şüpheliye dönük olarak alınan önleyici tedbir kararlarında geçen yılın 10 ayına göre yüzde 70 oranında artış yaşandı. Geçen yılın ilk 10 ay 20 günlük periyodunda kadın cinayetlerinde can kaybı 308 idi. Bu yıl ise sayı yüzde 24 azalışla 234 oldu. Biz neyi kafaya takarsak netice alırız. Terörde ve uyuşturucu ile mücadelede netice aldık, almaya devam ediyoruz."  AA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.