1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Sosyal Politikalar kurulu toplandı
Sosyal Politikalar kurulu toplandı

Sosyal Politikalar kurulu toplandı

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte oluşturulan yeni kurumlardan Sosyal Politikalar Kurulu Gaziantep'te çalışmalarına başladı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkan Vekili Vedat Bilgin, "Çalışmalarımız, toplumdaki farklılıkları, yoksullukları, gelir, sosyal eşitsizlikleri gidermeye yönelik politika alanlarını kapsamaktadır. Çalışma hayatından sosyal yardımlara, sosyal güvenlikten sosyal danışmaya kadar geniş bir alanı kapsayan sorunlar var" dedi. 

Bilgin, Gaziantep Valiliğinde düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle birlikte oluşturulan yeni kurumlardan Sosyal Politikalar Kurulunun, sistemin önemli bir parçası olduğunu söyledi.

EŞİTSİZ DAĞITIMLA MÜCADELE EDİLECEK 

Akademisyenlik hayatı boyunca çalışma ekonomisi ve sosyal politikalar üzerine dersler verdiğini dile getiren Bilgin, sosyal politikanın esas maksadının orta tabaka yaratmak olduğunu, düşük gelir gruplarının gelir seviyelerinin düzeltmesinin ve sosyal fırsatların eşitsiz dağılımına karşı mücadele etmenin, sosyal politika alanının perspektifi içerisinde yer aldığını ifade etti.

KATKI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ

Bilgin, yeni hükümet sisteminin önemli yapı unsurlarından birisinin Sosyal Politikalar Kurulu olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: "İlki Gaziantep'te olmak üzere bölge çalışmalarımız var. Çalışmalarımız, toplumdaki farklılıkları, yoksullukları, gelir, sosyal eşitsizlikleri gidermeye yönelik politika alanlarını kapsamaktadır. Çalışma hayatından sosyal yardımlara, sosyal güvenlikten sosyal danışmaya kadar geniş bir alanı kapsayan sorunlar var. Bu sorunların çözümüne yönelik politikalar nelerdir? Bunları ortaya koyuyoruz. Bölgesel gelişme ve sorunlar, kentleşme, sanayinin yaratmış olduğu sorunlar, göç dalgasının yarattığı sorunlar, toplumsal huzursuzlukları, eşitsizlikleri fırsat eşitliğiyle eşit yurttaşlık haklarının kullanımını sağlayarak bir düzenlemeyi sosyal devletin görevi haline getirmektedir. Sosyal politikalar kurulu olarak sosyal devleti, yeni sistem içerisinde daha aktif biçimde işletecek düzenlemelere katkı yapmayı amaçlıyoruz."

GÜL TEŞEKKÜR ETTİ

Gaziantep Valisi Davut Gül de, kurulun 2 gün boyunca paydaşlarla yapılacak toplantılarla, politika belirleme sürecini başlatacağını belirterek, kurul üyelerine kente geldikleri için teşekkür etti. Toplantıya, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyelerinin yanı sıra Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile, Eğitim ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Abdullah Aksoy, Şehitkamil Kaymakamı Ali Dursun, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mustafa Yıldırım, Gaziantep İŞKUR İl Müdürü Sıraç Ekin ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.