Yıldırım, bu arada Antep Fıstığı ve uçak konusunda sıkıntıların büyük olduğunu söyledi. Yeşil Altına tarımsal ürün desteği gerektiğinin altını çizen Yıldırım, ayrıca uçuş sefer sayılarının bir an önce artırılması ve sıkça yaşanan rötar sorununun çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Yeni reformlara ihtiyaç var

“Türkiye’deki mevcut ekonomik programın iyi çalışması çok önemli” diyen Yıldırım, “Henüz “yatırım yapılabilir” moduna gelemesek de Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarından gelen not artışları programın iyi gittiğini teyit eder nitelikte.   Ancak bu program tek başına yatırım ortamını iyileştirecek, refah seviyesini artıracak bir başarı hikâyesinin kahramanı olamaz. Son açıklanan kamu tasarruf ve verimlilik paketini olumlu bir gelişme olarak değerlendirmekle birlikte yeterli olmadığını düşünüyorum. Mali sürdürülebilirliğin sağlanması, istihdam oluşturulması ve gelir dağılımının iyileştirilmesi için para politikası, maliye politikası, kamu politikası ve kur politikası karışımı ile birlikte çok taraflı eylemlere,  hukuksal reformların hayata geçirilmesine ihtiyacımız var.” diye konuştu.

Fıstığı ürün desteği şart

Ellerinden geldiğince Gaziantep özelinde yaşanan sorunlar için üyelerinin sesi olmaya, kamuoyu oluşturmaya çalıştıklarını vurgulayan Yıldırım, şöyle devam etti: “Bu sorunlardan biri de Antep fıstığı fiyatları… Bu konuyu tartışmak üzere 2 Nolu komitemiz öncülüğünde Odamız ve Ticaret Borsasındaki ilgili komiteler ile Antep fıstığı ve baklava sektörü istişare toplantısı düzenledik. Toplantıda tüm tarafların mutabık kaldığı nokta: Fıstık fiyatlarının suni bir şekilde arttığı… Fiyatları manipüle etmeye çalışan, Gaziantep'te sektörle ilgilisi olmadığı halde stokçuluk yaparak fahiş kâr elde etmeye çalışan kişilerin olduğunu biliyoruz. Fıstık fiyatlarını dengeleyebilmek ve gerçekçi rakamlara getirebilmek adına atılabilecek en önemli adım fındık gibi fıstığımıza da tarımsal ürün desteği verilmesidir. Böylece hem kayıt dışılık azalacak hem de suni fiyat artışları engellenecektir.

CIP Salonu yılan hikayesine döndü

Dış ticaret endeksleri düştü Dış ticaret endeksleri düştü

Konuşmasında Gaziantep Havalimanında yapımı yılan hikâyesine dönen CIP salon sorununa da parmak basan Yıldırım, “Bu kadar ihracat yapan, fuar düzenleyen, gastronomi ve turizm şehri olan Gaziantep’ CIP salon asla lüks görülemez. Gaziantep her şeyin en iyisini hak ediyor. Bu konuda uzun süredir yetkililerle görüşüyorduk fakat sonuç alamadık. Son olarak sesimizi sosyal medya üzerinden duyurmaya çalıştık. Temennim odur ki CIP salonumu bir an önce açılarak şehrimizin hizmetine sunulur.” diye ekledi.

Editör: Ebru Kont