1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Sonunda patladılar
Sonunda patladılar

Sonunda patladılar

Gaziantep-Kilis Tabip Odası, son bir haftadır ciddi şekilde artışa geçen pandemiyle ilgili çarpıcı açıklama ve uyarılarda bulundu.

A+A-

* Gaziantep ve Kilis’te yoğun bakım ve servisler doldu

* Gaziantep için günlük Covid-19 PCR pozitif vaka sayımız 1200’lere çıktı

* Gerçek sayıları yansıtmadığınız müddetçe salgını durduramazsınız

Gaziantep-Kilis Tabip Odası, son bir haftadır ciddi şekilde artışa geçen pandemiyle ilgili çarpıcı açıklama ve uyarılarda bulundu. Oda yönetimi, Gaziantep ve Kilis’te yoğun bakımlar ve servislerin dolduğunu belirterek, “Gaziantep için günlük Covid-19 PCR pozitif vaka sayımız 1200’lere çıkmış ve halkımız yoğun bakım için sıra bekler konuma gelmiştir. Gerçek sayıları yansıtmadığınız müddetçe salgını durduramazsınız. Sadece hastanelerde tedavi edici yöntemleri kullanarak, koruyucu sağlık hizmetlerini unutarak salgını durduramazsınız. Sağlık çalışanları hastalanıyor, tükeniyor ve her gün ölüyor. Herkesi sağlık çalışanlarımızın mevcut taleplerinin yerine getirilmesi için 11 Kasım’dan başlayarak pazar gününe kadar sürecek saat 21.00’de  1 dakikalık ışık açıp kapama eylemine destek olmaya çağırıyoruz” dedi.

1 HAFTADIR VAKA SAYILARINDA CİDDİ ARTIŞ VAR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor. Hasta sayımız ve ağır hasta sayımız artıyor. Hastalık yayılıyor. COVID-19 yayılıyor. Ertelenmesi mümkün seyahatleri erteleyin. Gün içinde hareketliliğinizi sınırlandırın’ şeklinde konuştuğunu belirten oda yönetimi şu açıklamayı yaptı: ”Sayın Fahrettin Koca hastalık sayımız ve ağır hasta sayımız artıyor demesine rağmen ne yazık ki turkuaz tablomuzdaki veriler değişmemektedir. Gaziantep ve Kilis ilimizde son bir haftadır vaka sayımız ciddi şekilde artmıştır. Covid-19 için ayrılan yoğun bakımlar ve servisler dolmuştur. Gaziantep için günlük Covid-19 PCR pozitif vaka sayımız 1200’lere çıkmış ve halkımız yoğun bakım için sıra bekler konuma gelmiştir. Her akşam yayınlanan turkuaz tablonun yüzde 60’ı Gaziantep iline ait ise diğer illerin verileri nerededir? Kilis ilimizde geçen haftalara göre Covid-19 PCR pozitif  vaka sayımız yüzde 250  artış gerçekleşmiştir. Servisler doluluk oranına ulaşmış ve yoğun bakımlar dolmuştur.”

SAĞLIK ÇALIŞANLARI TÜKENDİ

Sağlığın bir ekip işi olduğunu, sahada aktif çalışan hekim, hemşire, hasta bakıcı, şöfor, güvenlik görevlileri ve diğer personellerin yorulduğunu belirten oda yönetimi, “Sağlık çalışanları tükenmiştir. Unutmayalım ki tabloya gerçek sayıları yansıtmadığınız müddetçe salgını durduramazsınız. Unutmayalım ki sadece hastanelerde tedavi edici yöntemleri kullanarak, koruyucu sağlık hizmetlerini unutarak salgını durduramazsınız. Unutmayalım ki pandemi bilgisi evrensel bir bilgi ve insanlığa dairdir. Dürya Sağlık Örgütü standartlarında yayınlanmayan bilgilerin hepsi salgın ile olan mücadelenin yanlış gitmesine ve aksamasına neden olarak önlenebilir ölümlerin artmasına sebebiyet vermektedir. Bunun sorumlusu özveri ile çalışan sağlık çalışanları değildir. Hastalık yayılıyor ve hastalık zinciri kırılamıyor. Ölümleri azaltacak önlemler almalıyız. Sağlık çalışanlarının en temel hakları olan yıllık izinleri, emeklilik ve istifa haklarını kaldırarak salgını kontrol altına alamayız. Sağlık çalışanları hastalanıyor, tükeniyor ve her gün ölüyor” dedi.

AŞI TALEBİMİZ KARŞILANMIYOR

Sağlık çalışanlarının aşı talebinin karşılanmadığını dile getiren yönetim kurulu, “yüksek risk grubunda olmamıza rağmen rutin PCR testi yapılmamakta ve hastalandığımızda Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir. Riskli grup olamamıza rağmen aşı talebimiz karşılanmamaktadır. Sağlık çalışanlarının nitelikli koruyu ekipman eksikliği halen devam etmektedir. Gaziantep’te  Covid- 19 için boşalan ya da yeni açılan yataklar birkaç saat içinde dolmaktadır. Bunu nasıl engelleyeceğiz? Hastanelerin doluluk oranlarının kapasitelerini aşmasından dolayı sağlığa erişilemediğinden ve sağlık hizmeti alınamadığından artan ölümlerin ve yükselen sağlıkta şiddet olaylarının sorumlusu hekimler ve sağlık çalışanları değildir. Sadece vatandaşa sorumluluk verilerek, sağlık çalışanlarını tüketerek salgını kontrol altına almamız mümkün değildir” diye konuştu.

IŞIK KAPAMA EYLEMİ

‘Gaziantep’e ait durumu tüm açıklığı ile bilmeye; geldiğimiz aşamayı ve gidişatı tam olarak belirleyebilmek için doğru verilere ihtiyacımız vardır’ diyen yönetim kurulu, sağlık çalışanları için ışık eylemi yapacaklarını söyledi. Oda yönetimi, “Sağlık Bakanlığı ve Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü’nü pandemi verilerini açıklamaya davet ediyoruz.  Şeffaf bir yönetim ile halkın salgın yönetimine daha fazla destek vereceğinden hiç kuşku yoktur. Polisiye ve dışlayıcı tedbirler değil sosyal destek sağlayarak uyum artırmalıdır. “Sağlık Çalışanları Tükendikçe Karanlık Çöküyor" diyerek  Gaziantep- Kilis Tabip odası olarak meslektaşlarımızı, sağlık çalışanlarımızı ve halkımızı;  hastalanan, vefat eden ve tükenen sağlık çalışanlarımızın mevcut taleplerinin yerine getirilmesi için 11 Kasım’dan başlayarak pazar gününe kadar sürecek saat 21.00’de   1 dk’lık  ışık açıp kapama eylemine destek olmaya çağırıyoruz. Unutmayalım ki sağlık çalışanları tükenirse sağlık sistemi de tükenir” şeklinde konuştu. Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.