Vali Kemal Çeber’in de katılımıyla düzenlenen törenle Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars fahri konsolosluk beratını Soner Bacaksız’a takdim etti. Bacaksız, “Gaziantepli Letonya'nın, Letonyalı Gaziantep’in muhteşem kültürüyle tanışacak” dedi. 

Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosluğunun açılışı dolayısıyla resepsiyon gerçekleştirildi. Düzenlenen resepsiyona Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hakan Aslansoy, KATODER Başkanı Sabiha Doğan, TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, iş ve sanayi dünyasının önde gelen isimleriyle turizm sektör temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. Vali Kemal Çeber, Letonya ve Türkiye arasındaki ilişkilerin yükselerek devam ettiğini söyledi.

Destekler hız kesmedi Destekler hız kesmedi

GAZİANTEP GELİŞEN BİR ŞEHİR

Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars ise Gaziantep'in bölgede her açıdan sürekli kendini geliştiren bir şehir olduğunu ifade etti. Gaziantep'teki ekonomik potansiyele değinen Peteris Vaivars, " Letonya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Sayın Soner Bacaksız'ı, Letonya'nın bir başka ve Gaziantep'te ilk Letonya Fahri Konsolosluğunun açılışı vesilesiyle içtenlikle tebrik ederek sözlerime başlamak benim için büyük bir onur ve mutluluktur. Bu açılış birkaç ay sonra daha da anlamlı olacaktır çünkü bu iki ülke, Letonya ve Türkiye, arasında Diplomatik ilişkinin kuruluşunun Yüzüncü Yıldönümünü kutlayacak. Bu konsolosluğun kurulması, Letonya ile Türkiye arasında büyüyen bağların bir kanıtıdır ve Gaziantep'in ekonomik canlılığı ve Orta Doğu'ya açılan bir kapı olma konumu, burayı yeni varlığımız için ideal bir yer haline getirmektedir” dedi.

BAĞLAR GELİŞECEK

Letonya'nın Ankara Büyükelçisi Peteris Vaivars iki ülke arasındaki ticaret hacminin gelişmesini de istediklerini ifade ederek “Bu vesileyle, bu Fahri Konsolosluğun kurulmasına verdiği destekten dolayı Türkiye Hükümetine şükranlarımı sunmak isterim. Letonya ile Türkiye arasında ticaret, yatırım, turizm, eğitim ve kültür dahil her alanda işbirliğinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayacağına kesinlikle inanıyorum. Ayrıca Sayın Soner Bacaksız'a, Letonya'nın Gaziantep Fahri Konsolosu olarak hizmet etme isteğinden dolayı da teşekkür etmek istiyorum. Sevgili Soner, çok iyi bağlantılara sahip, iki ülke arasındaki ekonomik ve kültürel bağları geliştirme konusunda güçlü kararlılığa sahip, saygın bir iş adamısınız. Letonya'nın bu bölgede mükemmel bir temsilcisi olacağınızdan eminim." dedi.

ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM

Gaziantepli olmanın büyük bir sorumluluk getirdiğine de dikkat çeken Bacaksız konuşmasına “Ben de bu toprakların bir çocuğu olarak bu harika gelişime tanık olmaktan ve her yerde her zaman her fırsatta Gaziantepliyim demekten büyük onur ve gurur duyuyorum. Bir turizmci olarak , Gaziantepli olmanın getirdiği bu büyük sorumluluk;  şehrimizin kültürünün , turizm potansiyelinin, yüksek insani değerlerinin tanıtılmasında, dünya şehirleri ile barış, sevgi köprüleri kurarak bu zenginliğin paylaşılarak büyütülmesi için  büyük görevleri beraberinde getirdiğinin bilincindeyim. Bir Gastronomi şehri olarak , zaten soframızı, tüm dünyaya açtık, bu zengin sofrada eminim ki konuşulacak ve yapılacak çok şey , yürünecek çok yol var” Konuşmaların ardından Letonya Türkiye Büyükelçisi Peteris Vaivars, Soner Bacaksız'a fahri konsolosluk beratı takdim etti.