1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Son yılların en iyi kutlaması
Son yılların en iyi kutlaması

Son yılların en iyi kutlaması

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kentte büyük bir coşkuyla kutlandı. Daha önceleri coşkulu kutlamaların yapıldığı ancak sonradan vazgeçildiği İstasyon meydanındaki kutlamalar bu yıl Cumhuriyet Bayramıyla yeniden hayata geçirildi.

A+A-

 Uzun yıllar sonrası ilk kez İstasyon Meydanı’nda yapılan geçit töreni ve kutlamada protokol tam kadro hazır bulundu. Programda öğrenciler tarafından şiirler okundu, geçit töreni yapıldı ve düzenlenen spor yarışmalarında derece alan öğrencilere hediyeler verildi.  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında resim ve mozaik sergisi açıldı. Sergide 94 resim ile 16 mozaik eser sanatseverlerle buluştu. 

GÜL TEBRİGATLARI KABUL ETTİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı kutlama programları kapsamında sabah Valilik makamında Vali Davut Gül, protokol üyelerinin katılımı ile tebrigatları kabul etti. Tebrigatların ardından İstasyon Meydanı’nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı ve geçit töreni düzenlendi.

ERDOĞAN’IN MESAJI OKUNDU

Törene Vali Davut Gül, Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak, Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Hacı Halil Osma, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, adli, idari ve askerî erkân ile öğrenciler, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.  Tören Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama mesajı okundu.

BİRLİK OLMA ZAMANI

Akabinde, Vali Davut Gül günün anlam ve önemine dair yaptığı konuşmada şunları aktardı:

“Bu devleti; alnına kına yakarak, çocuğunu cepheye gönderen analar kurdu. Okuluna, sınıfına, gençliğine yüz çevirip, vatanı için, namusu için düşman üzerine atılan gençler kurdu. Ben aç kalayım, yeter ki kahramanlarımız doysun diye; buğdayını, ekmeğini, yağını askere gönderen köylüler kurdu. Bu devleti; sırtında ağırlığının beş katı mermi taşıyan seyit onbaşılar, çocuğu kucağında cepheye silah götüren kadınlar kurdu. ‘Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.’ diyen, dedelerimiz, ninelerimiz, kahramanlarımız kurdu. Bu devleti; Fikri, düşüncesi, etnik kimliği, mezhebi ne olursa olsun hiçbir ayrım gözetmeden, vatanı için bir olanlar, birlik olanlar kurdu.”

HERKES MÜCADELEYİ ÖĞRENMELİ

Vali Gül sözlerine şöyle devam etti: “Hamdolsun bugün de ülkesinin ve milletinin geleceği, ezanı, bayrağı, kutsalları söz konusu olduğunda gözünü kırpmadan şehadete yürümeye hazır 83 milyon vatandaşımız var. Milletimiz bu konudaki kararlılığını istiklaline ve istikbaline el uzatılan her durumda göstermiştir. Terör örgütleri arkalarındaki devasa desteğe rağmen Ülkemizde başarıya ulaşamıyorsa, milletimizin işte bu dirayetli ve kararlı duruşu sayesindedir. Son yıllarda Suriye’de yürüttüğümüz Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve son olarak Barış Pınarı Harekâtları da bu mücadelenin birer parçasıdır. Malazgirt Zaferi’nden İstiklal Harbimize kadar uzanan ve günümüzde de süren, coğrafyamızda verdiğimiz mücadeleyi ve özellikle Kurtuluş Mücadelemizi çok iyi öğrenmemiz ve evlatlarımıza çok iyi öğretmemiz gerekiyor. En büyük gücümüz, bu tarihi mirasımızdır. Bu miras hakkıyla öğrenilmeden, ne 15 Temmuz anlaşılabilir ne Cumhuriyetimizin kıymeti bilinebilir ne Osmanlı ne Selçuklu mirasının farkında oluna bilinir” 

KABUL TÖRENİ YAPILDI

Törenin devamında öğrenciler tarafından şiirler okundu. İlimizde gerçekleştirilen ve farklı branşlarda derece alan öğrencilere ödülleri takdim edildi. Halk oyunları gösterisi yapıldı. Son olarak da kolluk kuvvetleri ile çeşitli okulların tören geçişi yapıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yapılan kutlamalar akşam yapılan  29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kabul Töreni ile son buldu.

SERGİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Büyükşehir Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kapsamında "Ekim Geçidi Gaziantep Sergisi" ve "Gaziantep Mozaik Çalıştayı Sergisi" açıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Sanat Merkezi'ndeki sergilerin açılışında, Cumhuriyetin 98. yılını kutlamaktan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Milli Mücadele'nin Cumhuriyet ile taçlandığını ifade eden Şahin, "Cumhuriyet, demokrasi, eşitlik, kadını ve erkeği ile bir kalkınma yolculuğudur. Cumhuriyet ayrıca kültür ve sanattır. Hep birlikte Cumhuriyet'imizi yeni yüzyılına hazırlıyoruz. Çok onurlu, gururlu ve mutluyuz." diye konuştu. 

BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUZ

Vali Davut Gül, şehrin her geçen gün sanatla, kültürle taçlandığını görmekten mutluluk duyduğunu kaydetti. AK Parti Gaziantep Milletvekili Derya Bakbak da güzel eserlerin bulunduğu sergide yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve sanatçılar sergiyi gezdi. Farklı illerden 30'u akademisyen 49 sanatçının yaptığı 94 resim ile 14 sanatçının 16 mozaik eserinin yer aldığı sergiler, 18 Kasım'a kadar ziyaret edilebilecek. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.