30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçimleri için partiler aday listelerini en geç 18 Şubat 2014 Salı günü saat 17.00’ye kadar verebilecek. Yüksek Seçim Kurulu, partilerin ve bağımsız adayların liste aday listesi başvurusu, istifa ve itiraz sürelerine ilişkin aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, aday listesi verme süreci şu şekilde işleyecek;

ADAY LİSTELERİ 18 ŞUBAT’TA KADAR VERİLECEK

-Siyasi parti ilçe başkanlıkları, belediye başkanlığı ve belediye meclisi üyeliği ile il genel meclisi üyeliklerine ilişkin aday listelerini ilçe seçim kurullarına verecek.

-Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listeleri il seçim kurullarına teslim edilecek.

-Listeler en geç 18 Şubat 2014 Salı günü saat 17.00’ye kadar seçim kurullarına teslim edilecek.

- Bağımsız olarak adaylıklarını koyanlar en geç 18 Şubat 2014 tarihine kadar 731,48-TL’yi mal sandığına yatırarak başvuruda bulunabilecek.

- Aday listeleri ile bağımsız adayların başvurularına ilişkin inceleme ve itiraz süreci 21 Şubat 2014 tarihinde başlayacak.

-Siyasi partiler, belediye meclis üye sayısı 9 ve 11 olan beldelerde bir, 15 olan beldelerde iki, 25 ve 31 olan beldelerde üç, 37 olan beldelerde dört, 45 olan beldelerde beş, 55 olan beldelerde altı adet kontenjan adayı gösterebilecek.

İSTİFALAR İÇİN SON SÜRE 28 ŞUBAT

-Seçime katılma hakkı kazanmış olan bir siyasi partinin herhangi bir seçim çevresinde yapılacak olan büyükşehir belediye başkanlığı, belediye başkanlığı, il genel ve belediye meclisi üyeliği seçimlerinden dilediğine katılabilecek, seçim çevresindeki tüm seçimlere katılma zorunluluğu yoktur.

-Mahalli idareler seçimlerine katılan siyasi partiler il/ilçe seçim kurullarına verdikleri aday listelerinde gösterilen adaylardan istifa edeceklerin, bu yoldaki istemlerinin en geç 28 Şubat 2014 Cuma günü saat 17.00’ye kadar il/ilçe seçim kurullarına ulaştırması gerekiyor.28 Şubat 2014 tarihinden itibaren olabilecek istifalar dikkate alınmayacak.

2 MART LİSTELER KESİNLEŞECEK

-Aday listelerinde her ne sebeple olursa olsun meydana gelecek boşalmalarda ilgili siyasi parti; göstereceği yeni adayı boşalan sıraya koyabilecek, eksikliğin tamamlanmaması halinde o seçim türü için eksik liste ile seçime katılabilecekler.

-Seçim takvimine göre, aday listelerinin kesinleştiği 2 Mart 2014 tarihinden sonra ölüm veya istifa nedeniyle aday listelerinde oluşacak eksikliklerin tamamlanması gerekmiyor, ancak bu kişilerin seçilmeleri halinde istifalarının ve ölümün hüküm ifade edecek ve yerlerine kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılacaklar.

DHA