Yenilikçi, inovatif ve teknoloji odaklı bakış açısıyla önde gelen saygın gıda markaları arasında yer alan Şölen’in Gaziantep fabrikası, JIPM (Japan Institute of Plant Maintenance) tarafından Toplam Üretken Bakım (Total Productive Maintenance) alanında verilen ‘Mükemmelik Ödülü’nü A Kategorisinde almaya hak kazandı. Şölen bu ödülle, bu yıl listeye giren tek Türk şirketi oldu.

2020 yılında Şölen’in İstanbul Silivri fabrikası bu ödülün sahibi olmuştu. Her iki üretim tesisinde de dünya standartlarında üretim yapan Şölen’in başarısı, tüm süreçlerde kayıpları azaltarak verimliliği en üst seviyeye çıkaran işletmelere verilen bu ödülle birlikte bir kez daha tescillenmiş oldu.  

KOBİ'ler Dijital yolculuğuna çıkmalı KOBİ'ler Dijital yolculuğuna çıkmalı

Şölen’in Gaziantep tesisi, dünyanın sayılı tesisleri arasında 

Şölen’in gıda güvenliği, hijyen ve kalite bakımından en üst seviyede üretim şartlarına sahip, endüstri 4.0’ın tüm gerekleriyle donatılmış Gaziantep tesisi, ileri teknolojisi, akıllı deposu, yapay zeka donanımını kullanmaya uygun hatları ve yoğun robot kullanımı ile dünyanın sayılı tesisleri arasında gösteriliyor. 2020 yılı itibariyle ERP sistemini, en son versiyonu olan SAP HANA’ya geçiren Şölen, tüm sistemlerin birbirleri ile online iletişimde olmaları sebebiyle talep planlamadan tahsilata kadar olan süreçlerini entegre yönetiyor. Fabrikanın akıllı deposu, optimizasyonu sağlayan bir algoritmaya sahip yapay zekâ tarafından işletiliyor. Hammaddeden son ürüne kadar her şey akıllı depoda saklanıyor. Akıllı depo dahil, fabrikadaki tüm birimler Endüstri 4.0 için geliştirilen özel yazılım üzerinden birbiriyle haberleşiyor. ERP’ye entegre bu sistemler sayesinde tüm hatlardaki aktiviteler sürekli takip edilebiliyor ve bu akış, anlık olarak raporlanabiliyor. Sistem, kalite ile ilgili herhangi bir sorunda anında müdahale imkanı sağlıyor. Bütün sistemler bir önceki aşamayı sorgulayarak ilerliyor. Şölen, ulaştığı bu üretim kalitesi ile tüm dünyada, denetim ve belgelendirme yapan kuruluşlardan biri olan SGS tarafından habersiz yapılan BRC ve IFS denetimlerinden AA ve High Level kategorisinde en yüksek puan alan nadir şirketler arasında yer alıyor.