1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Sof için soru önergesi
Sof için soru önergesi

Sof için soru önergesi

Gaziantep'in oksijen kaynağı, akciğeri Sof’un taş ocaklarıyla talan edilmesinin önüne geçilmesi için harekete geçildi.

A+A-

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, Sof’la ilgili TBMM’ye soru önergesi hazırladıklarını belirterek, “Başta Sof olmak üzere ülkemizdeki tüm güzelliklere sahip çıkacağız. Sof Dağı, Gaziantep'in oksijen kaynağıdır, Gazi şehrimizin akciğeridir. Kaz Dağları neyse Sof Dağı Gaziantep için aynı önemdedir. Sof Dağı, rüzgâr yönünü belirleyen dağdır. Biliyorsunuz Gaziantep, çöl iklimine yakın, yazın sıcaklığı 45-50 derecelere kadar çıkan bir ildir. Sof Dağı, taş ocakları için tıraşlanırsa Gaziantep’in iklimi değişir, çölleşir, kuraklaşır. Hiçbir maden, Gaziantep’in ciğerini sökme nedeni olamaz" dedi.

GAZİANTEP SAHİPSİZ DEĞİL

‘Kaz Dağları neyse Sof Dağı da bizim için aynı önemdedir’ diyen İrfan Kaplan, “Sof Dağı da yandaş bir taş ocağı şirketine verilerek talan ediliyor.  Gaziantep’in havası kirleniyor, doğası bozuluyor. Sof’taki yetişen meyve sebzenin çocukken, gençken yediğimiz lezzeti kalmıyor.  Sof, Türkiye’de örnek olacak yerlerden biriyken şu an toz dumanın içerisinde kaldı. Yayla havası vardı. Gaziantep sahipsiz değil, il başkanımız, meclis üyelerimiz hep birlikte yanlışın düzeltilmesi için uğraş vereceğiz” diye konuştu.

KURUM'A ÖNERGE 

Kaplan, Gaziantep’in akciğeri olarak bilinen Sof Dağı’ndaki taş ocaklarını TBMM gündemine taşıdı. Son zamanlarda Kazdağları, Salda Gölü’nde yapılan doğa katliamlarının beraberinde Sof Dağı’na da dikkat çeken Kaplan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’a yanıtlaması istemiyle iki yazılı soru önergesi verdi.

GAZİANTEP'İN AKCİĞERİNİ SÖKMENİZE İZİN VERMEYECEĞİZ!

Kaplan, “Sof Dağı, Gaziantep'in oksijen kaynağıdır, Gazi şehrimizin akciğeridir. Kaz Dağları neyse Sof Dağı Gaziantep için aynı önemdedir. Sof Dağı, rüzgâr yönünü belirleyen dağdır. Biliyorsunuz Gaziantep, çöl iklimine yakın, yazın sıcaklığı 45-50 derecelere kadar çıkan bir ildir. Sof Dağı, taş ocakları için tıraşlanırsa Gaziantep’in iklimi değişir, çölleşir, kuraklaşır. Hiçbir maden, Gaziantep’in ciğerini sökme nedeni olamaz. Hiçbir işletme Gaziantep’in doğasını değiştirmeye, iklimini bozmaya, doğasını katletmeye neden olamaz, olmamalıdır. Bu konuda her türlü mücadeleyi vereceğiz” diye ifade etti.

İŞTE SÖNMEZ'E SORULAR

Kaplan'ın soruları, "Gaziantep’in akciğeri olarak bilinen Sof Dağı’nda toplam kaç adet taş ocağı vardır? Bu firmalar hangileridir? Şuan ihalesi beklenen, ya da ihale verilmiş ancak henüz kurulmamış kaç taş ocağı işletmesi vardır? Bu işletmelerin isimleri nelerdir? Ruhsat almayı bekleyen kaç taş ocağı işletmesi vardır? Faaliyet gösteren taş ocaklarının ruhsatlandırılması sırasında bölgede bulunan ağaç, yeşil alan, tarım arazileri ve içme sularının korunması için Bakanlığınız ne gibi tedbir ve önlem almıştır/almaktadır/almayı planlamaktadır?"

YARINIMIZ OLMAYACAK

CHP’li Kaplan, son günlerde toplumda da büyük yankı uyandıran, kabul görmeyen doğa katliamlarını hatırlatarak şunları söyledi: “Kazdağları’nda altın için 195 bin ağaç kestiler. Türkiye’nin ciğeri Kazdağları’nı altına kurban ediyorlar. Türkiye’nin en temiz gölü, doğa harikası, Dünyanın en temiz 5. gölü Salda; başka yer yokmuş gibi Millet Bahçesi adı altında betona kurban gidecek. Doğa harikası, Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen  Salda gölünü ranta kurban ediyorlar. Uzun zamandır bölge halkının hukuki mücadelesini verdiği Gaziantep’in Sof Dağı’nı da taş ocaklarına kurban ediyorlar. Nefesimizi kesiyorlar, sağlımızla oynuyorlar, tarım faaliyetlerini bitiriyorlar, suyumuzu kirletiyorlar, iklimimizi değiştiriyorlar. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği doğamız, dağımız, yeşilimiz, suyumuzu hiçe sayıyorlar da talana, yalana, peşkeşe doymuyorlar!” dedi. 

ÇED RAPORU VAR MI ?

Kaplan, "Sof Dağı’nda bulunan taş ocaklarının kaçında ÇED raporu vardır?  Sof Dağı’nda şu ana kadar yapılan taş ocakları için kaç ağaç kesilmiştir? Taş ocaklarının bölge halkının sağlığı tehdit etmesi konusunda bugüne kadar ne tür önlem ve tedbir aldınız?  Bölge halkının sağlık sorunları yaşamasına, içme suları ve tarım alanlarının zarar görmesine, dağların fiziksel ve bitkisel yapılarının bozulmasına sebep olan bu taş ocaklarının kontrolleri ve denetimleri nasıl yapılmaktadır?  Yapılan denetim ve kontrollerden sonra Gaziantep bölgesinde kapatılan taş ocakları var mıdır? Varsa bu firmaların isimleri nelerdir?" Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum