Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

Size kötü bir haberim var

A+A-

Konumuz temeli 9 Haziran’da atılan Gaziantep Havalimanı terminal binası ve apron yapım işi.. 600 günde tamamlanacağı açıklanan ve projesinde 8 körüklü olan, yolcu kapasitesinin 5 milyona çıkması hedeflenen terminal binası.. Dün itibarıyla aradan geçen tam 6 ay.. Günlere vurursanız ortalama 180 gün.. Geriye kalır 420 gün..

Şimdi hazır olun arkadaşlar.. Terminal binasının temeli atıldıktan sonra, nedense mevcut eski binaya hiç de gerek olmayan tadilatlar yapılıyor.. Dünyanın parası harcanıyor.. Bir duyumum 300 bin, diğer duyumum 400 bin civarında.. Bu işte bir terslik yok mu sizce.. 600 gün süre verilen yeni yapılacak terminale karşın eskisine hiç de gerek olmayan bir düzenleme niye yapılır ? Yüzbinler niye sokağa atılır.. Bitmedi tabii.. Şimdi VIP binası da yenilenecekmiş.. Oraya da en kötü ihtimalle 150- bin lira gider.. Edermi toplam 500-600 bin lira para.. Şimdiki hesabımızla 420 gün sonra biteceği açıklanan yeni terminal binasının çalışmaları sürürken bu düzenlemeler yapıldığına göre, bu işin içinde bir bit yeniği yokmudur sizce ? 

Ben söyleyeyim vardır..1- Yeni terminal binası bu gidişle 600 günde filan bitmeyecek.. Biz yıllar boyu bitmesini bekleyeceğiz. Ki ihaleyi alan firmaların ilişkide olduğu isimler zaten kafa karıştırmaya yetiyor. Dahası çalışmalar kablumbağa hızıyla gidiyor ve üstelik hakedişleri de ödenmiş galiba.. 2-  En kötü ihtimal, giderayak bazı tanıdıklara para kazandırma girişimi..

Neyse geçmiş yıllarda bu ihale işlerini tamirat ve yenileme işlerini çok iyi bilen birisi olarak, şimdiden söylemiş olayım, hiç değilse kayıtlara geçilsin.. Sevgili Gaziantepliler.. Sevgili komşu illerden gelen vatandaşlarımız.. Kim gelse Gaziantep gibi bir şehre yakışmayan bu havaalanı terminal binasına ve çevresine daha uzun yıllar katlanmaya hazır olun.. İptal edilen uçuşlara, uçak şirketlerinin keyfi yüksek fiyat uygulamalarına, uçuş saatlerinin Gaziantep gibi büyük bir kente adeta ceza verecek zamanlara göre ayarlanmasına, en yakın şehir Adana'ya gitmek zorunda kalmanıza razı olun..

İTTİFAK NERDEN ÇIKTI ?

Çok denklemli bir soru bu.. Kimi çevreler AK Parti tek başına özellikle Büyükşehir’i alamaz diyor, bir kısmı ise, MHP iyi aday çıkartırsa ki, Ejder Demir isabetli isim, bu parti Büyükşehir’de patlama yapar iddiasında bulunuyor.. Sonrası da var bu işin.. CHP Celal Doğan’ı aday gösterirse, İYİ Parti ve HDP destekli, hatta Saadet de eklenirse, AK Parti Büyükşehir’de zorlanır veya kaybedebilir görüşü ileri sürülüyor. Bunda elbette MHP’nin adayı Ejder Demir’in, AK Partiden de kayacak ciddi miktarda oyları alabileceğinin etkisi olacağı iddia ediliyor..

İlk bakışta şu andaki gelişmelere göre oldukça kafaya yatan bir varsayım bu.. Çünkü ne olursa olsun, AK Parti’de ciddi kopmalar olacağı kesin..Teşkilatlara öfke asla küçümsenemez.. Aylardır takip ediyor, izliyorum.. Konuştuğum AK Partililerin büyük bölümü bu kez oy vermeyeceklerini söylüyor. Kime vereceksiniz dediğimde ise adres olarak MHP’yi gösteriyordu.. Belli ki Milletvekili seçimlerinde beklenenin üzerinde oy alan, adaylarıyla takdir toplayan MHP, ülkedeki genel gidişatın da etkisiyle ciddi bir güç kazanmıştı. Hele Devlet Bahçeli’nin İttifak yapmayacağız sözüyle MHP’ye yöneliş tavan yapmıştı..

EĞER BAHÇELİ VAZGEÇMESEYDİ ÇOK ŞEYLER DEĞİŞEBİLİRDİ

İşte o sözler nasıl ki Meclis gurubunda heyecan yarattıysa, o heyecan teşkilatlara yansımış ve özellikle AK Partide kırgın olanlar için adres MHP olmuştu.. Ne zaman ki, Devlet Bahçeli her zamanki gibi sonradan 20 gün sonra manevra yapıp, İttifaka yeşil ışık yakınca, Türkiye genelinde İttifaka dahil edilen illerde  AK Partiden gelecek oylarda ve partililerde kırılma oldu.. Size çok abartılı gelebilir ama eğer MHP ittifaksız seçime girseydi, Türkiye’nin birçok il ve ilçelerinde rahatlıkla kazanabilirdi.. Bu benim görüşüm elbette..

Tüm bunlara karşın bu durum MHP’yi Gaziantep’te etkilemedi. Çünkü İttifak’a Gaziantep dahil edilmemişti.. O heyecan dalgası, Ejder Demir gibi bir isim çkmasıyla zaten tavan yapmıştı.. Ejder Demir milletvekilliği seçiminde çok ön plana çıkmış, parti ve teşkilatların sempatisini kazanmış, Gaziantep siyasetinde tanınma yüzdesini arttırmıştı.. Bu görüntü MHP teşkilatını harekete geçirmişti elbette.. Seçimler için elini güçlendirmişti.. İlçeler hadi neyse ama Büyükşehir için partide yaşanan heyecan ve verilen mesajlar, büyük bir ihtimalle AK Parti’nin kafasını karıştırdı..

AK PARTİ NEDEN ÇEKİNİYOR

Aslında genel olarak bakıldığında AK parti’nin gücü yanında, MHP’nin esamesi bile okunmazdı.. Çünkü alınan oylar geçen yerel seçime bakıldığında yüzde 11.9 idi. AK Parti ise yüzde 54.7’yi bulmuştu..Ama gerek ülkenin kötü yönetilmesi, gerek Gaziantep’te vatandaşların memnuniyetsizliği, büyükşehir ve ilçe belediyeleri arasındaki güvene dayanmayan ilişkiler, AK Parti teşkilatının il başkanı dahil sevk ve idare yetersizliği, kopukluğa çözüm bulamayışı, küskünleri toparlama yönünde inandırıcı davrananılmayışı, Milletvekillerinin bu sorunlarda seyirci kalışı, ciddi manada partide bütünlüğün parçalanmışlığa gidişine yol açtı.

İŞARET CELAL DOĞAN OLDU

Peki son durum nedir derseniz, söyleyeceklerimi bir kenara not edin derim.. MHP kendi durumunu gözden geçirip, AK Parti’yi de iyi analiz ettikten sonra, akıllı bir hamle yaparak kartını ortaya koydu.. “Biz olmadan Büyükşehir’i kazanamazsınız” denildi resmen..Çünkü işaret Celal Doğan’dı..Henüz bu kurt politikacı için bir gelişme olmasa da, adının telaffuz edilmesi bile kafaları karıştırmaya yetiyor.. MHP'liler Gaziantep'te bu nedenle  partinin gücünü ortaya çıkartma fırsatı bulacakları için ellerine geçen bu fırsatı değerlendirmek istediler.. Öbür yandan Fatma Şahin’in Türkiye’de en erken açıklanan aday olmasına karşın, iki merkez ilçe olan Şehitkamil ve Şahinbey’in açıklanmayışı, bu gelişmelere ciddi bir kaynak yarattı.. Böylece AK Parti’nin kafası iyice karıştırıldı.. Şahinbey- Büyükşehir limoniliği hatta gerginlik yaratılması, bu işlerden nemalanmak isteyen çevrelerin iki tarafı birbirine düşürecek söylentiler çıkartması, çeşitli hesapların yapılmasını sağladı. 

MEDYA VE BELEDİYE BAŞKANLARI HİÇ BÖYLE OLMAMIŞTI

Aynı şekilde Büyükşehir –Şehitkamil soğukluğu son zamanlarda giderilmeye çalışıldıysa da, beklenen inandırıcılığı sağlamadı.. Bu durumdan panikleyen Şehitkamil çevreleri bazı yayın organlarınca, Rıdvan Fadıloğlu’na inanılmaz bir destek hamlesi yapmaya başladı..Ne var ki, etki yönünden belki de ters tepti veya tepecek.. İlginçtir, hiç bir dönemde olmadığı kadar medyanın tarafgirliğe soyunması, sosyal medyanın bu işlerde silah gibi kullanılması, Gaziantep'te AK Partiye nasip oldu.. Mehmet Tahmazoğlu  ise tam tersi destek yerine hedef olarak gazete sayfalarına konu oldu. Bunda yapılan ihaleler gerekçe gösterildi ama bir zamanlar Tahmazoğlu'nun olumsuzluğunu görmeyenlerin, şimdi görmeye başlaması kafa karıştırdı.. nasıl olsa ilerleyen zamanda durum anlaşılır.. Yalnız her iki halde de hem belediyeler hemde  gazeteciliğin çok yıprandığını, belediye başkanlarının basına yönelik politikalarında kontrolü kaçırdıkları kadar, gazetecilerin de aynı pozisyonda olduklarını söylemeliyim..

İHTİMALLERE BAKALIM İSTERSENİZ

… Ve gelinen son nokta kafaları iyice karıştırdı.. MHP kaynaklı duyurular, Büyükşehir’de ittifak yapılarak Ejder Demir’in çekilmesi, buna karşılık ya Şehitkamil, yada Şahinbey ilçelerinden birisinin MHP adayına verilmesi yolunda iki genel başkanının masaya oturacakları haberini yaymaya başladı..

Görünen o ki, her iki gelişmede iki partide sıkıntılar yaratacak. 1- AK Parti bu kadar mı güçsüz kaldık ki, MHP’siz Büyükşehir ve ilçeleri kazanamayacağız diyecek, ciddi kırılmalar yaşanacak 2- MHP iki merkez ilçeden birisi verilecekse, bu işten kazançlı çıktıkları için fazla fire vermeyecek.. 3- AK Partiden MHP’ye gitmeyi düşünen kesim bu ittifak işinden rahatsız olacak ve MHP’den vazgeçip ya tekrar partisine dönecek, yada küsüp ibreyi İYİ partiye çevirecek. Hatta Saadet'e veya  yeni kurulan Erbakan’ın oğlunun partisine gidecek olanlar bile çıkacak.. 4- Bu gelişmeler uyumakta ısrar eden CHP’yi belki uyandıracak ve “ya bu kadar karışıklıktan iyi şeyler çıkartmalıyız. CHP’yi harekete geçirmeliyiz”dedirtecek.. 5- Sessizce güçlenen HDP, stratejisini daha da farklı hesaplarla mevcut durumlarını daha da güçlendirici hamleler yapacak..6- Belki de bunların hiçbirisi olmayacak ve AK Parti ittifak söylentilerini boş çıkartıp, tıpkı restleşme gününde olduğu gibi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "herkes kendi yoluna" diyecek..

KONKORDATO MAĞDURLARI NE OLACAK BEYLER ?

Sanayi  ve iş dünyasında işler ihracatta gösterilen gibi fazla güllük gülistanlık değil.. En büyük bela ise, Konkordato olayı.. Konkordato ilan edenler belki nefes alıp işlerini toparlayacak, hatta kurtulacak.. Ama onların borçlu olduğu firmalar resmen yanacak, maalesef kimse bunu görmüyor.. Firmalar nihayetinde Kondordato ilan ediyor, resmiyet kazandırıyor.. Özellikle bankalara karşı yapılan bu hamlenin asıl mağdurları ise, o firmalardan alacaklı olanlar oluyor. Şimdiden hatırlatıyorum, Gaziantep’te yakın zamanda çok büyük Kondordato mağdurları olursa hiç şaşırmayın..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
17 Yorum