1. HABERLER

  2. SPOR

  3. SIRA GELDİ AVRUPA’YA
SIRA GELDİ AVRUPA’YA

SIRA GELDİ AVRUPA’YA

Ampute Erkekler Süper Liginde 2018 – 2019 sezonunun tamamlanmasına 3 hafta kala şampiyonluğunu açık ara ilan eden Şahinbey Belediyespor’da hedef Avrupa şampiyonluğu.

A+A-

•          Cuma Güzel “Yolumuza devam edeceğiz”

            •          Halil İbrahim Köprülü “Kalyon Stadyumunda Avrupa kupasını kaldırmak istiyoruz”

            •          Ali Budak “Avrupa’da marka olmak istiyoruz”

            •          İsmail Korkmaz “Hayallerim gerçekleşiyor”

Ampute Erkekler Süper Liginde 2018 – 2019 sezonunun tamamlanmasına 3 hafta kala şampiyonluğunu açık ara ilan eden Şahinbey Belediyespor’da hedef Avrupa şampiyonluğu.

Süper lig şampiyonluklarına bundan sonra ki sezonlarda ambargo koymak isteyen Mavi – Beyazlı ekip, şimdi de gözünü Avrupa kupasına dikti.

Türkiye Ampute Süper Liginde uzun yıllar adından söz ettirmek isteyen Şahinbey Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünün başkanı Cuma Güzel, Teknik Direktörü Halil İbrahim Köprülü, takım kaptanı Ali Budak ve tecrübeli oyuncu İsmail Korkmaz, gazetemiz spor müdürü Muharrem Türkoğlu’na özel açıklamalarda bulundular.

dsc_0018.jpg

CUMA GÜZEL “AVRUPA’NIN EN İYİ YERİNDE OLACAĞIZ”

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübünün 13 branşta faaliyet gösterdiğini söyleyen kulüp başkanı Cuma Güzel, “Tabi Masa Tenisi, Taekwondo, Karate, İşitme Engellilerde de dereceler yapan hem bireysel hem de kulüp adına yarışan sporcularımız bulunuyor. Tabi ki de Ampute futboluna biz çok önem veriyoruz, onursa başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu bu konuda çok hassas, engellilerle ilgili ne gereksiyorsa yapmaya çalışıyoruz. bu nedenle Ampute futboluna önemimiz bir kat daha fazla arttı. Türkiye’de olmayan ve Türkiye’de sayılı olan spor köyümüze bir ampute sahası yaptık. Amputeye gösterdiğimiz önemin nedeni de her sağlıklı bireyin engelli olmayacak diye bir kaidesi yoktur. Hepimiz engelli olabiliriz, bu konu ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Kurduğumuz takımımızda çok değerli teknik direktörümüzde Türkiye’de ampute futboluna çok emek veren birisidir. Kendisini taktir ediyoruz, ekibimiz güzel oyuncularımızın hepsi de birbirinden değerli. Hem ahlak, hem ruhen ve hem de yürekleriyle bu oyunu sergilediler ve Ampute liginde ki 10’uncu yılımızda açık ara şampiyon olduk. 10 yıllık süreçte değişik branşlarda mücadele ettik. Geçen sene de yine hocamızın liderliğinde Türkiye kupasını aldık. Bu sene de lig bitmeden şampiyonluğu garantiledik, bundan sonra da 2 maçımız var onlardan da en iyi sonucu alıp yolumuza devam edeceğiz. Asıl hedefimiz Avrupa şampiyonluğunda takımımız Türkiye’yi temsil edecek, orada en iyi yerde olmasını istiyoruz bu nedenle hocamıza yetkiyi verdik. Kendisi bundan sonra ciddi çalışmalar yapacak bize getirecek ve bizde yönetimimize sunacağız. Ona göre de yolumuza devam edeceğiz. Bu ligde en iyi yerde olmayı ve uzun sürede kalmayı hedefliyoruz amacımız da bu. Hocamıza ve ekibimize güveniyoruz, güzel günler olacak diye düşünüyoruz” dedi.

dsc_0010.jpg

HALİL İBRAHİM KÖPRÜLÜ “ŞAMPİYONLAR LİGİNİ GAZİANTEP’E İSTİYORUZ”

Ampute Futbolunun kurucu üyelerinden olduğunu söyleyen Şahinbey Belediyesi Ampute takımının teknik direktörü Halil İbrahim Köprülü, “2004 yılında Türkiye bedensel Engelliler Federasyonu bünyesinde kuruldu. 15 Güneydoğu gazisiyle onların rehabilitasyonuyla çıkış noktamız oldu. Fakat uluslararası boyutuna gelirse yarış vardı. 2005 yılında Brezilya’da yapılan Dünya şampiyonasına katılmıştık orada da gördük ki biz çok gerilerdeyiz. Bunu hem federasyonun kurumsal yapısını hem de oyuncu sayımızı genişletip iyi oyuncuları Milli Takıma kazandırmak amacıyla bu işe başladık. Süreç içerisinde Türkiye Futbol Federasyonunun katkılarıyla 2007’den sonra daha da ivme kazandı. Hem federasyonumuzun kurumsal yapısını oluşturduk hem de oyuncu sayımızı arttırdık. Dolayısıyla artık 2007 yılında ilk defa Trabzon’da Türkiye şampiyonası organizasyonunu 7 takımla yaptık. 2009 – 2010 sezonunda hayalim olan Türkiye Ampute Futbol Liginin temelleri atıldı. Bu süreç içerisinde takımların sayısını çoğaltıp temel eğitimlerini vermeye başladık. Bizim Kanedyen dediğimiz koltuk değnekleriyle oynanıyor. Onun koordinasyonu oldukça zor ama ne kadar iyi kullanabilirseniz o kadar iyi oynuyorsunuz. Denge çok önemli, kollar üzerinde koşuyoruz” dedi.

dsc_0013.jpg

PROJELERİMİZİ YAPTIK

Ampute Futbol Liginin 10 yıldır oynandığını kaydeden Köprülü, “Bu sene de Şahinbey Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Tahmazoğlu ve Cuma Güzel başkanım bizimle çalışmak istediklerini söylediler, proje ve vizyonlarını dinledik, güzel de yatırımlar yapılmıştı. Türkiye’de bir çok yerde Ampute Futboluna projeler yapıldı ama burada daha çok kapsamlı ve güzeldi. Hedefimiz ve vizyonumuz uyuştu, bir plan ve proje yaptık yönetimimizde o projeye destek verdi bize de inanıp güvendiler sonuç itibarıyla bu ekibi oluşturduk. Sezon başında Türkiye Kupası organizasyonu yapıldı ve Türkiye Kupasını kazanarak sezona başladık ve Gazişehrimize ilk defa kupa getirdik. Maç maç baktık ama resmin bütününü iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Oyuncularımızın özverileri ve çalışma istekleri üst düzeyde seviyedeydi iyi futbol oynadık. Tabi zor maçlarımız oldu ama bizi sevindiren oyun gücümüzü her ne kadar engelli futbolu da olsa normal çağdaş futbolun ilkelerini buraya yansıtmamız lazım. Dolayısıyla halkımız da Ampute futbolunu halkımızda çok sevdi. Başta Cumhurbaşkanımızın Avrupa şampiyonası öncesi destekleri oldu ve şampiyonluk geldi. Şimdi ligin bitimine 2 hafta var ve hedefimiz hemen belirleyerek 2020 yılında şampiyonlar ligi organizasyonunda ülkemizi temsilen Şahinbey Belediyesi katılacak. Bu şampiyona Gürcistan’da 24 – 27 Mayıs Tarihleri arasında oynanacak. Kaleci antrenörümüz Fatih Karakuş’la beraber Gürcisatn’a gidip orada teknik toplantıya katılıp sunumlarımızı hazırlayacağız, tesislerimizle, otellerimizle imkanlarımızın olduğunu ikna edebilirsek gelecek yıl şampiyonlar ligini Gaziantep’e almak istiyoruz. Bunu başarabilirsek ligi de şampiyon olarak bitireceğimize inanıyoruz. O doğrultuda kadromuzu oluşturuyoruz. Plan ve Projelerimizi yaptık. Şimdi ikinci hedefimiz de Kalyon stadyumunda şampiyonlar ligi finalini oynamak. Burada Gaziantep halkına şampiyonluğun nabzının orta atmasını istiyoruz. Finali de Kalyon stadyumunda Avrupa kupasını da almayı hedefliyoruz” dedi.

GAZİŞEHİR SÜPER LİGDE OLMALI

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübünün uzun soluklu projelerinin olduğunu kaydeden Köprülü, “Örnek bir yönetim şekilleri var gerçekten her şeyimizle bize destek veriyorlar. Bir defa onların vizyonu var bizde onlardan keyif alıyoruz. Daha çok çalışıyoruz hedeflerimizin Gaziantep halkının hak ettiğimi düşünüyorum. Tabi ki gönlüm Gazişehir Gaziantep Futbol Kulübünün de bir an evvel süper lige çıkmasından yana. Gaziantep esnafının ve halkının yeniden dört büyükleri burada izleme şansına sahip olurlar. Bunu temenni ediyoruz ve kendileri için dua ediyoruz. Bundan sonra ki süreç içerisinde de başarılarımızın devamını temenni ediyorum” dedi.

KADROMUZU KORUYACAĞIZ

Dünya Ampute Futbolunu çok iyi bildiğini söyleyen tecrübeli teknik adam, “15 yıl Milli Takım hocalığı yaptım. Dünyada ki neredeyse bütün milli takım oyuncularının bireysel yeteneklerini çok iyi tanıyorum. Biz şampiyon olacak kadroyu oluşturacağız. Kadromuzu koruyacağız, bir kaç takviyemiz olacak çünkü sınıf maçlarımız yukarıda olacak. Ligimizin bizi aldatması gerektiğine inanıyorum. Dolayısıyla oraya da hazırlıklı gideceğiz. Açıkçası sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum” dedi.

ŞAMPİYONLAR LİGİ HEYECANI GAZİANTEP’TE OLSUN

Meksika’da 2014 yılında yapılan Dünya şampiyonasında Ampute Futbolunun Olimpiyat oyunlarına dahil edilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını aktaran Köprülü, “O dönemde Uluslararası Parametrik sporunun içinden gelen başkan bize önce kıtalar arası liglerimizin kurulmasını gerektiğini söyledi. İrlandalı bir delege kendi ülkelerinde ev sahipliğini yaparak Avrupa liginin kurulması çalışmasının yapılacağını söyledi. Bizde Türkiye adına sunumlar hazırladık ve Dublin’e gittik. Orada Avrupa Ampute Futbol Birliğinin kuruluşunda çok büyük katkılarımız oldu. Tufan Öktüren arkadaşımız ve Polonyalı bir arkadaşımızla EAFF’ın kuruluşunu o zaman yaptık. Bütün Avrupa ülkelerinin federasyonları oluştuktan sonra merkez hakem kurulu, teknik kurulu, eğitim direktörlüğü oluşturuldu. Bütün Avrupa Birliği delegasyonlarının tercihi ile Mistir Halil İbrahim 6 ile 18 yaş arası gençlerin eğitim direktörlüğüne getirildik. Bir hafta boyunca sunum yaptık ve Avrupa Futbol Şampiyonasını ilk defa biz organize edelim dedik ve kulislerini yaptık. Tufan Öktüren’inde çok büyük emekleri oldu ve son yapılan Avrupa Şampiyonasının önceliğini organize etmiş olduk. Tabi orada Ampute Milli takımının başarısızlıkları söz konusuydu ve burada ki organizasyona namağlup gidilmişti final de Wodafone Arenada oynamak istiyorlardı orada taraftarlar akın etti. Finalde İngiltere ile 50 bin kişinin önünde oynadık ve kaptan Osman Çakmak’ın gayretleri ve bütün ekibin çabalarıyla iyi mücadele ettiler dolayısıyla orada ampute milli takım oyuncularının özverili ve yürekten oynamaları, çabaları, azimleri maddiyattan daha önemli ülke temsilinin daha önemli olduğunu kanıtladılar. Bunu da halk yürekten hissetti ve dolayısıyla ülke geneline sevgiyi aşıladı. Şimdi gelecek sezon şampiyonlar liginin Gaziantep’te olmasının nedeni o heyecanı tekrar Türk halkına izletmenin gayretleri içerisindeyiz. Mehmet Tahmazoğlu ve Cuma Güzel başkanlarımız da bu talepleri olumlu karşıladılar. Cumhurbaşkanlığına proje hazırlanacak onların da desteği alınırsa hem manevi hem de maddi olarak çok iyi olur. En az 12 takım Gaziantep’e gelecek şekilde planlanacak” dedi.

MİLİ TAKIM İSKELETİNİ OLUŞTURACAĞIZ

Futbol süper liginde Türk oyuncularının yeteri kadar şans bulamamalarına üzüldüğünü kaydeden tecrübeli teknik adam, “Neredeyse kadrolarda Türk oyuncular yok denecek kadar az Burada ki yapılanma Milli Takımın iskeletini oluşturan ekip sıkıntı yaşıyor. Bizim de Bedensel Engelliler Federasyonu Ampute liginde 4 + 1 yabancı kontenjanı var diğer takımların hepsi de bunları kullandı. Dolayısıyla rekabetin içine bizi de oraya çekiyor. Bu anlamda gelecek yapılanmanın içerisinde 2 +1’den fazla oyuncuyu kullanmak istemiyorum. Türk oyuncularımız daha fazla süre alsınlar istiyorum. Genç oyuncularımızdan İbrahim Halil var 17 yaşında her geçen güm kendisini geliştiriyor, takıma takviye yapacağız onlarda Türk olacak. Dolayısıyla Milli Takım iskeletini oluşturacağız, zekasına ve tekniğine güvendiğim oyuncular var onları da bu tarafa doğru çekip yapılanmanın özü oluşacak” dedi.

KALİTELİ YABANCILARLA MÜCADELE EDİLMELİ

Federasyon bazında 23 yaş altı ekibinin olduğunu aktaran Köprülü, “Geçenlerde Riva’da 36 sporcunun katıldığı eğitim gerçekleşti. Orada oluşan iskeletle İrlanda’ da ki turnuvaya gidecekler.  Bu vesile ile 23 yaş altı Milli Takımımızı oluşturduk. Tabi ki 30 kişiyi kampa götürüp eğitim vermek yeterli olmuyor bunların maç tecrübelerini kazanması gerek. Dolayısıyla EAFF’ın organize ettiği turnuva var muhtemelen Temmuz ayında gidecekler ve orada katkı sağlayacağını düşünüyorum. İşin özü ise 2 + 0 modeli ile daha kaliteli yabancılarla mücadele etmek. Mesela bizim kadromuzda Özbekistan milli takımında oynayan Kudret, Ganalı Mübarek gibi yetenekli oyuncuların iki tanesi olamsı normal. Bir kaleci 6 futbolcu ile oynuyorsun. Bir de engelli futbolu ve çıkış noktası ise engellilerin rehabilite olması ve futbol oynaması. Federasyonumuzda bu anlamda gerekli değişiklikleri yapacağını umuyorum” açıklamalarını yaptı.

ALİ BUDAK “DÖRT DÖRTLÜK KULÜP”

Şahinbey Belediye Gençlik ve Spor Kulübünün sezon başında bir çok yeniliklere imza attığını söyleyen Ampute takım kaptanlarından Ali Budak, “Tesisleşmeye gidildi onun neticesinde yeni bir kadro ve yeni bir oluşum gerçekleşti. Sayın Mehmet Tahmazoğlu ve Cuma Güzel başkanlarımızın verdiği destekler doğrultusunda iyi bir başlangıç yaptık ve bu doğrultuda. Şampiyon olduk şu anda da yolumuza namağlup devam ediyoruz. Bu şekilde de sezonu tamamlamak istiyoruz ama bizim hedefimiz bir defa şampiyon olmak değil devamını sağlamak. Bunun neticesinde de ilk defa şampiyonlar ligi oynanacak. Bu sene oraya gidip kupaya ambargo koymayı düşünüyoruz. Biz Türkiye’de değil artık Avrupa’da bir marka olmak istiyoruz. Bu markanın adının da Şahinbey Belediye Kulübü olmasını istiyoruz. Bu takıma büyük emekleri geçen başkanlarımıza teşekkür ederim. Gerçekten dört dörtlük bir kulüp oluşturdular. Türkiye’de Ampute futboluna ilk yeni tesisin Ankara Yeni Mahallede yapılmıştı ama yeterli değildi daha sonra TSK bir tesis yaptı o iyi bir tesisti ama Şahinbey Belediyesi tesisleri kadar profesyonel ve dört dörtlük bir tesise sahibiz” diye konuştu.

İSMAİL KORKMAZ “BİZ BİRBİRİMİZE İNANDIK”

Şahinbey Belediyespor’a transfer olmazdan önce 10 yıl Ampute futbolunun içinde olduğunu söyleyen Ampute futbolcusu İsmail Korkmaz, “Bir çok büyüklerimle birlikte futbol oynadım. Özellikle Ali Budak ile birlikte futbol oynamayı hayal ediyordum bu da gerçekleşti. Teklif alınca hiç düşünmeden geldim. Tabi şampiyonluk yolunda çok zorlu süreçler atlattık. Antrenmanlarda olsun, maçlarda olsun hocamızın verdiklerini gerçekleştirdik. Tabi zor ve kolay maçlarımız oldu ama galip gelmesini bildik. Bu nedenle Gaziantep halkına daha da iyi kupalarla gelmeyi Allah bize nasip etsin. Hocalarım ve kaptanlarım her zaman birlikten güç doğar derlerdi. Biz birbirimizin açıklarını kapattığımız sürece dostluk, arkadaşlıkla şampiyonluğun böyle geleceğine inandık. Bizde birbirimize kenetlendik, birimizin morali bozuk olduğunda hep birlikte gidip onun moralini düzelttik, başarı böyle geldi. Hayatımda ilk defa şampiyonlar ligine gideceğim. Kadromuz çok iyi yaklaşık 4 – 5 kişi Milli takım oyuncusu onlarla birlikte oynamak bambaşka diğer arkadaşlarımızda çok iyiler ama ben Milli takımlarda yer alan oyuncularla birlikte futbol oynamayı çok hayal ediyordum çok şükür gerçekleşti. Tecrübelerle daha çabuk ilerleyebiliyorsun. Onların verdiği tecrübelerle daha iyi konuma gelebiliyorsun. Biz hep büyüklerimizden bunu öğrendik ve yeni gelen nesile bunları aktarmalıyız ki başarı gelsin” açıklamalarını yaptı.

HABER – RÖPORTAJ: MUHARREM TÜRKOĞLU

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.