1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Sınıflarda teknolojik cihazların güvenliği -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınıflarda teknolojik cihazların güvenliği -1-

A+A-

Öğrenim yönetim sistemleri

Öğrenciler ve öğretmenler belgeler yüklemek ve bunlara erişmek, ev ödevi planlamak, ödevleri notlandırmak ve daha fazlası için öğrenim yönetim sistemlerini kullanıyorlar. Reklamlar ya da istenmeyen e-postalar olmadığı ve güvenli erişim olduğu için bu araçların çoğu oldukça güvenli kabul edilir. Bununla birlikte ebeveynlerin, Google Classroom gibi platformlar kullanıldığında, bu platformların yönetilmesi ustalık isteyen mesaj panoları olduğunu göz önüne almaları gerekir.

E-posta

Birçok mesajlaşma ve e-posta iletişimi kontrollü ortamlarda gerçekleşir. Ancak çocukların kendi e-posta adresleri olması, öğretmenler ve diğer öğrencilerle iletişim kurmak için bu adresleri kullanmaları alışılmadık bir durum değildir. Öncelikli olarak çocuğunuzu en iyi güvenlik uygulamaları ve e-posta kaynaklı tehditler hakkında eğitmelisiniz.   Kimlik avı hırsızlığı e-posta güvenliğine yönelik en büyük tehditlerden biri olmayı sürdürüyor. Parolaların, kişisel bilgilerin ve hatta fotoğraflar gibi hassas medya dosyalarının paylaşılması, e-posta konusunda yaygın güvenlik açıkları arasındadır. Birçok çocuk şüpheli ya da bilinmeyen dosyaları açmamaları gerektiğini bilmez. Onlarla bu konularda konuşun ve herhangi bir şeye tıklamadan önce ya da e-posta aracılığıyla bilgi paylaşmadan önce iki kez düşünmeleri ya da size danışmaları konusunda onları teşvik edin. Ebeveynler için diğer bir seçenek çocuklarının e-posta hesaplarını ayarlamalarıdır. Gmail gibi yaygın kullanılan sağlayıcıların ötesinde, çocuklar için birkaç tümleşik koruma katmanı daha sağlayan e-posta sağlayıcılara göz atılmasında yarar var.

Video, işbirliği ve sosyal öğrenme

Uzaktan eğitim yapmak için salgın süresince Zoom gibi video konferans çözümlerinden faydalanıldı. Bazı durumlarda Zoom sınıfın kendisi oldu. Şimdi de çocuklar bazen tamamen yüz yüze bazen uzaktan, bazen de her iki uygulamanın birlikte kullanıldığı yöntemlerle derslere devam ediyorlar.  Birçok işbirliği ve sosyal öğrenim platformunda video, öğrencilerin çalışmalarını paylaşma, geri bildirimde bulunma ve hatta mesajlar gönderme yollarından biridir.  Video, işbirliği ve sosyal öğrenme platformlarıyla ilgili iki öncelikli kaygı erişim ve yönetimdir. Bu platformlara erişimi kontrol etmek bir öncelik olmalıdır. Örneğin, Zoom sınıfları parola korumalı olsa da bu sınıflar Zoom baskını gibi şeylerden muaf değildir. Bu platformlarda paylaşılan, söylenen ya da gönderilen şeyleri yönetmek de zordur. Erişim ve paylaşım ile ilgili koruma önlemleri olduğu kadar, öğrenci etkileşimlerini yönetmek için kullanılacak güçlü özellikler sunan çözümler bulunmasını öneriyoruz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.