1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Sınavımız LGS
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Sınavımız LGS

A+A-

Evet… Bir eğitim öğretim yılının sonuna yavaş yavaş gelirken 8. Sınıflar ise önemli bir virajı da dönmek üzere olacaklar. 1 Haziran Pazar günü 2 oturumda gerçekleştirilecek olan merkezi sınavın ilk oturumu sabah saat 09.30’da, ikinci oturumu ise 11.30’da gerçekleştirilerek.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Bu sınavın neticesi ne olursa olsun hiçbir şeyin sonu olamaz. İster yüksek bir puan alıp istenilen bir ortaöğretim kurumuna yerleşmeye hak kazanılsın, isterse hedeflendiği puan alınamayıp herhangi bir ortaöğretim kurumuna yerleşmeye hak kazanılsın; hayat devam ediyor. Önemli olan bu sınavdan alınacak sonuca göre yeni planlamaların amaca ve hedefe uygun olacak şekilde değerlendirmesinin yapılması olacaktır.  Unutmayın ki her insan sınavlarla mutlaka karşılaşacaktır.

Gelelim sınav öncesi ve sınav anında yapılması gerekenlere. Sınav öncesinden başlayalım.

Sınav günü gelmeden önce sınav yerinizi öğrenmeniz herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmanızın önüne geçecektir. Sınav günü adres aramanın ve olası trafik yoğunluğu stres düzeyinizi arttırabilir.

Sınavdan 1 gün önce kesinlikle alışılmışın dışında sosyal etkinliklerden uzak durun. Uyku alışkanlığınızı bozacak aktiviteler sınav anında tüm zihinsel ve fiziksel konsantrasyonunuzu bozabilir. Artık sınavla ilgili herhangi bir ders ise çalışılmamalıdır.

Kendinize güvenin ve olumlu bir duruş sergileyin. Özgüvenli duruşunuz başarma inancınızı artırarak motivasyonunuzu olumlu yönde arttıracaktır.

Sınavdan önce motivasyonunuzu bozacak film, dizi vb. programlar seyredilmemelidir. Bunun yerine aileniz ve sevdiklerinizle beraber evde sohbet etmek daha doğrusu olacaktır.

Sınav sabahı mutlaka kahvaltınızı yapınız. Yağlı ve metabolizmanızı yoracak gıdalardan kesinlikle uzan durun.

Daha önce sınav yerinizi öğrendiğiniz için yola hazırlıklı çıkacaksınızdır fakat siz yine de evden erken çıkınız. Yoğun trafik saatlerine denk gelmeden sınava gireceğiniz okulda olunuz.

Sınav saatine dakikalar kala stres artabilir. Bu durumda derin nefes alıp yavaşça nefesinizi bırakınız. Bunu birkaç kez tekrarlayınız.

Sınav anında nelere dikkat edilmelidir?

Sınav yerinize oturduğunuzda önünüze duran ve adınıza düzenlenmiş olan optik okuyucuyu inceleyiniz ve bilgilerinizi kontrol ediniz. Eğer bir yanlışlık görüyorsanız bunu kesinlikle sınav salon görevlisine bildiriniz. Sınav salonunuzda sizi rahatsız edecek açık pencere, güneş ışığı varsa bu durumu da salon görevlisine bildebilirsiniz.

Sınav başlar başlamaz soruların çözümüne odaklanınız. Uzun sürecek odaklanmalar yaşıyorsanız diğer soruya geçmeniz olası zaman kayıplarının önüne geçecektir.

Çözdüğünüz her soruyu sırasıyla önce soru kitapçığınıza sonra optik okuyucunuza işaretleyiniz. Eğer önce tüm soruları çözüp daha sonra optik okuyucusuna işaretlemeye başlarsanız işaretlemelerde kaydırmalar olabilir bu da tüm sınav sonucunuzu olumsuz etkiler. 

Evet… Şimdiden yarın gerçekleşecek olan Liselere Giriş Sınavınızda tüm 8. Sınıf öğrencilerimize başarılar diliyorum. Emeğinizin karşılığını almanız dileğiyle, tüm öğrencilerimize esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar