1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şimşek'ten sektörel teşvik mesajı
Şimşek'ten sektörel teşvik mesajı

Şimşek'ten sektörel teşvik mesajı

AK Parti milletvekilleri adaylarını ağırladık. Mehmet Şimşek, Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu, Halil Mazıcıoğlu, İl Başkanı Ökkeş Eruslu, Şehitkamil...

A+A-

AK Parti milletvekilleri adaylarını ağırladık. Mehmet Şimşek, Fatma Şahin, Mehmet Tahmazoğlu, Halil Mazıcıoğlu, İl Başkanı Ökkeş Eruslu, Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı ve AK Parti basın işlerinden sorumlu Ömer Nasuhi Güleç'in katıldığı ziyarette, Gaziantep'in dünya çapında marka olması gerektiğini ve bölgeler arası merkez durumunda olması için çalışmalar yapılacağı mesajı verildi.

Sektörel teşvik yolda

Milletvekili 1. Sıra adayı Mehmet Şimşek, Gaziantep'e yabancı olmadığını ifade etti. Birimi olan bir şehirde bulunmaktan son derece memnun olduğunu kaydeden Şimşek, "Burada önemli olan inovasyona açık olmak. Devlet birikimi olmadan da araştırma ve gelişme konusunda çalışmalar yapabilmek. Evet Gaziantep teşvik dışı bırakılarak çok büyük yara aldı. Ancak bizzat ben Başbaka'la görüştüm ve mağduriyeti anlattım. Sektörel bazda teşvik konusunda çalışma yapılıyor ve Gaziantep'te bundan faydalanacak" dedi.

Özel üniversitelere ihtiyaç var

Sohbet havasında geçen toplantıda, adaylar Ökkeş Özekşi'nin sorularını yanıtladı. Özellikle üniversite konusunda değerlendirme yapan Mehmet Şimşek, "Üniversitenin kentle bütünleşmesi konusunda adımlar atılmalı. Bakın özel üniversitelere bu şehrin ihtiyacı vardır. 23 bin öğrencisi olan bir üniversitede herşey kalkınır. Öğrenciler ev kiralar, minibüse biner, yemek yer. Bunlar katma değer sağlar. Bu konuda rektör ile konuşup, çalışma yapılması gerekir. Kapasite durumunu öğrenmek ve herkesi bu işe teşvik etmek gerekir"

ÖSS'yi kaldırmak yetmiyor

Şimşek, ÖSS'yi kaldırmakla sorunun çözülmeyeceğine de işaret etti. Kendisinin de sınava çok sıcak bakmadığını ama imkanların zorlanması gerektiğini savunan Şimşek, "Herşeyden önce mezun olupta iş bulamayan öğrencileri gözler önüne getirin. Burada ara elaman ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bir çok insan iş arayıp bulamıyor. Onun için çok boyutlu çalışacağız. Gaziantep'in çok büyük bir organize sanayisi var. Tekstil ağırlıklı bir sektörler fazla. Bölgeler arası merkez olabilir ve Gaziantep bu bağlamda merkez halini getirebilir. Örneğin Sağlık; bölge ülkeleri arasında merkez olabilir. Bu özel sektörü teşvikle yapacağız. Suriye'de Lübna'da dahil buraya gelecek. Ve cazibe merkezi olacak"

Hizmetler sektörüne ağırlık verilecek

"Hizmetler sektörüne ağırlık vereceği" diyen Şimşek, "Bizim öncelikli hedefimiz hizmetler sektörü. Ara eleman yetiştirilmesi konusunda çok önemli açık. Ancak Gaziantep'in vizyonu geniş. Sanayi ürünlerinin dünyaya açılmasında çok önemli rol oynuyor. Biz kaynak aktaracağız, onlar yapacaklar. Altyapısı hazır herşeyin. İstimdah sağlanacak ve sorunlar ortadan kalkacak. Bizler sanayicilere işadamlarına ihtiyaçlarınızı belirleyin diyeceğiz ve o birimin eleman konusunda hareketini sağlayacağız. Herkesin sorunu ayrı. Biz ekonomide herşey düzgün demiyoruz. Sıkıntılar tabikide var. Ama bunun sebebi siyasi belirsizliktir. Vatandaş önünü görmeye başlarsa çok şey değilir. Uzun döneme ait programlarla sorunlar çözülür".

ERUSLU: İstikrar olursa herşey sağlanır

AKP İl Başkanı Ökkeş Eruslu ise, teknik okulun şart olduğunu söyledi. Üniversiteye giremeyen öğrencilerin bu okulda eğitilip, iş sahibi olabileceğini savunan Eruslu, "İstikrar olursa herşey sağlanır. Bakın teşvikten büyük yara aldığımız doğru. OSB'de ek inşaatlar yapıldı ve buralara Sanko, Naksan, Gülsan ve Merinos yatırım yaptı. Teşvikten dolayı biz buralar yeni yatırımcı alamadık. Ama şunun bilinmesi gerekirki, bu sorun çözülecek" dedi.

ŞAHİN: Gaziantep'e ihanet ediliyor

"Muhalefet adına Gaziantep'e ihanet ediliyor" diyen Fatma Şahin ise, "Teşvik konusunda acı çektiğimiz doğru. Ancak bilen bilmeyen herkes teşvik diyor başka bir şey demiyor. Biz Devlet Planlama Teşkilatına gittik. İşi bilen adamlarla konuştuk. Ve bizler konuşurken müsteşar ve genel müdür not aldı. Bundan önemli bir şey olabilir mi?. Gaziantep'in işsizi var deniliyor. Ancak bu bugünlük bir şey değil. Bakın burada yasa değişikliği en büyük neden. İşe girmenin formülü işkurla oluyordu ama kayıtlı değildi. Yasayla birlikte herkes iş kura kayıtlı olmaya başladı. Öncede vardı işsizlik sadece rakamlar ortaya çıktı."

ÖZKARSLI: Özel üniversite şart

Eğitimden yana sıkıntıyı dile getiren Şehitkamil Belediye Başkanı Metin Özkarslı, özel üniversite yapılmasının şart olduğuna işaret etti. Gaziantep'te çocuğunu yurtdışında okutan insan sayısının küçümsenmeyecek kadar çok olduğunu belirten Özkarslı, "Buraya bir üniversite yapılsa hem teknik eleman sorunu da çözülür. Bakın üniversitenin elektrik - eletronik bölümünden mezun olan mühendisler 1 milyar maaşa çalışırken, elektrik teknikerleri 2.5 - 3 milyar maaş alıyor. O nedenle bu konunun iyi düşünülmesi lazım"

Tahmazoğlu : Eğitim konusunda hassasız

Milletvekili adayı Mehmet Tahmazoğlu, Gaziantep'te eğitim konusunda çok hassas davrandıklarını söyleyerek"üniversite çok küçük kaldı, mutlaka büyütülmesi gerekiyor. Bir Malatya ve Erzurum'daki üniversiteler kentin ekonomisini değiştirdi. Gaziantep'in de bu yönde atılım yapması gerek"dedi.

Mazıcıoğlu: en doğru tesbitler Ökkeş Özekşi'nin

Halil Mazıcıoğlu, ziyaretin son bölümünde Ökkeş Özekşi'ye teşekkür ederken, "sizin yazılarınız, konuları öncelikli tesbitiniz, şehrin sorunları hakkındaki duyarlı davranışlarınız tüm kamuoyunun doğru bilgilenmesinde çok yararlı ve etkili oluyor. Bu yönünüzle takdirle izleniyor. sunuz, sizi ve gazetenizi tebrik ediyoruz"dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.