1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Şimşek`ten flaş enflasyon açıklaması
Şimşek`ten flaş enflasyon açıklaması

Şimşek`ten flaş enflasyon açıklaması

Başbakan Yardımcısı Şimşek, "Gerek kurda yakın dönemde sağlanan göreceli istikrar gerekse Gıda Komitesinde alınan önemli tedbirler sayesinde enflasyonun yıl sonunda tekrar yüzde 10`un altına ineceğini düşünüyoruz"

A+A-

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek,  enflasyon hedefine ilişkin, "Gerek kurda yakın dönemde sağlanan göreceli istikrar  gerekse Gıda Komitesinde alınan önemli tedbirler sayesinde enflasyonun yıl  sonunda tekrar yüzde 10'un altına ineceğini düşünüyoruz. Hedefimiz enflasyonu  tekrar tek hanede bitirmek, bu mümkün." dedi. 

Şimşek, TRT Haber'de yayınlanan "Anadolu Soruyor" programında  gündemdeki konulara ilişkin soruları yanıtladı

Türkiye'nin AK Parti hükümetlerine kadar kronik yüksek enflasyon  sorunuyla karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Şimşek, büyük çabayla enflasyonun  tek haneye indiğini ancak darbe girişimi sonrasında son bir yıldır yaşanan kur  şoku ve gıda fiyatlarındaki kısmi artış nedeniyle enflasyonun geçici olarak çift  haneye çıktığını söyledi.

 

Şimşek, "Gerek kurda yakın dönemde sağlanan göreceli istikrar gerekse  Gıda Komitesinde alınan önemli tedbirler sayesinde enflasyonun yıl sonunda tekrar  yüzde 10'un altına ineceğini düşünüyoruz. Hedefimiz enflasyonu tekrar tek hanede  bitirmek, bu mümkün." diye konuştu.

 

Gıda Komitesinin gıda fiyatlarının istikrarlı hale getirilmesi için bu  yıl etkin şekilde çalıştığını vurgulayan Şimşek, önce kısa vadeli arz sıkıntısı  yaşanan bazı ürünler için gümrük vergilerinde düzenlemeye gidildiğini ifade etti.

Orta ve uzun vadede gıda arzını artıracak ve vatandaşın cebini de  bütçesini de olumlu etkileyecek adımlar atıldığını anlatan Şimşek, bu kapsamda  yaş sebze ve meyvede yüzde 50'leri bulan fire oranının azaltılmasına yönelik  tedbirler alınacağını dile getirdi. Şimşek, şöyle devam etti: "Ekimden itibaren çok önemli standartlar getiriyoruz. Sektörün bu  standartlara uyumu için de bir takım teşvik ve destekler getiriyoruz. Tarlada  toplanan ürünün nasıl taşınması gerektiğini belirteceğiz. Buna ilişkin  yatırımlara teşvik, destek vereceğiz, soğuk hava zinciri konusunda da destek  olacağız. Hal ve pazarları köklü şekilde gözden geçireceğiz. Sadece rekabetin  oluşması değil, fire oranını azaltacak ortamların oluşturulmasını dikkate  alacağız. Dolayısıyla tarladan tüketiciye fireyi azaltacağız."

Mehmet Şimşek, "Ekim ayında standartları yayımlayacağız. Bu  standartlara uyum için bir süre vereceğiz. Uyum için de gereken desteklerde  bulunacağız. Bu doğrudan doğruya çiftçimizin, tüketicimizin ve ülkemizin lehine.  Sorunun köküne iniyoruz. Bazı ürünlerde fire yüzde 50'lerde ise bunu yüzde  20-25'lere bile indirseniz Türkiye ekonomisine muazzam katkı demek."  değerlendirmesinde bulundu.

 

Havza bazlı üretimle kaynakların doğru kullanılacağını ve üretimin  artırılacağını ifade eden Şimşek, arazi toplulaştırmasına da daha fazla kaynak  ayıracaklarını, sulama olanaklarını geliştireceklerini kaydetti.

 

"TÜRKİYE-AVRUPA İLİŞKİLERİ ZEHİRLENMEYE ÇALIŞILIYOR"

 

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine ilişkin sorular üzerine  Şimşek, "Avrupa'da Türkiye konusunun iç siyasete malzeme yapılmasını hayretle  izliyoruz, gerçekten üzücü." diye konuştu.

Türkiye'nin Avrupa'da yeni bir aktör olmadığını dile getiren Şimşek,  "Şu veya bu ülkede iç siyasi tartışmaların bir parçası olarak bizi kullanmalarını  hayretle izliyoruz. İnşallah seçim atmosferi bitince aklı selim bir patikaya  oturur." ifadelerini kullandı.

 

Şimşek, Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı yaşamsal tehditlere karşı  tedbirler aldığını ancak bu tedbirlerin bağlamından çıkartılarak şer cepheleri  tarafından Avrupa'ya farklı şekilde sunulduğunu, Avrupa ile Türkiye arasındaki  ilişkilerin ve atmosferin zehirlenmesine çalışıldığını söyledi. Şimşek, buna da  izin verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Almanya istedi diye Türkiye'nin Gümrük Birliğinden çıkartılamayacağını  vurgulayan Şimşek, şöyle konuştu: "İnanıyorum ki AB'de birçok ülke sağduyulu davranacak. Türkiye bugüne  kadar kimseye yük olmadı. Avrupa'nın geleceği Türkiye'siz düşünülemez. İnanıyorum  ki aklıselim bir sürü lider bu hususu dikkat alacak ve inşallah bu tehlikeli  patikaya girilmeyecek çünkü bu herkese zarar verir. Bu herkesin kaybettiği bir  senaryo olur. Türkiye de, AB de bundan zarar görür. Bu kadar irrasyonel, akıl  dışı bir politikaya Avrupa'nın 'evet' diyeceğine inanmıyorum. İnşallah öyle  olacak, gereken mücadeleyi de vereceğiz."

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.