1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. ŞİMŞEK MÜJDEYİ VERDİ
ŞİMŞEK MÜJDEYİ VERDİ

ŞİMŞEK MÜJDEYİ VERDİ

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek gıda enflasyonu ile ilgili önlemlerin yakında hayata geçeceğini açıkladı.

A+A-

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek, gıda enflasyonunu düşürmek amacıyla yapısal sorunlara yönelik çok  önemli kararlar aldıklarını belirterek, "Ülkemizde yaklaşık 80 milyonu  ilgilendiren gıda enflasyonunu düşürmek için aldığımız bu kararlar, ekim ayı gibi  hayata geçmiş olacak." dedi.

Şimşek, belli takvim aralığında  geniş katılımla toplanan Gıda Komitesi'nin son derece etkin ve verimli  çalıştığını ifade ederek, toplantılarda gıda enflasyonunu artıran her konunun  masaya yatırıldığını ve orta ve uzun vadede çözüm odaklı değerlendirmeler  yapıldığını söyledi. Daha önce gıda fiyatlarındaki oynaklığı azaltmak için kısa vadeli  tedbirleri uygulamaya koyduklarını hatırlatan Şimşek, "Şimdi gıda arzını  artıracak yapısal tedbirleri uygulamaya koyacağız." ifadesini kullandı.

SON AŞAMAYA GELDİK
Yaptıkları toplantılarda yaş meyve-sebze ve et fiyatlarında son  dönemde belirginleşen artış eğilimi ve aşırı oynaklığa kalıcı çözüm getirecek  tedbir önerilerinin görüşüldüğünü dile getiren Şimşek, yapısal sorunlarla etkin  mücadele edecek çalışmalarda son aşamaya gelindiğini bildirdi. Şimşek, toplantılarda temel gündem maddesinin yaş meyve-sebze tedarik  zincirindeki yüksek fire oranlarını düşürmeye ve lojistik süreçlerin genel  kalitesini artırmaya yönelik tedbirler olduğunu belirterek, "Ülkemizde yaş  meyve-sebzede yüzde 25-30’lara varan fire oranları iç piyasada yıllık yaklaşık  100 milyar liraya ulaşan perakende ticaret hacmi düşünüldüğünde çok büyük maddi  kayba işaret ediyor. Fire oranları çeşitli ürünlerde özellikle mevsim şartlarının  ağırlaştığı dönemlerde yüzde 50’lere ulaşabiliyor." değerlendirmesinde bulundu.

OYNAKLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLECEK"

Yaş meyve-sebze tedarik zincirine yönelik bu kararların sektöre  ilişkin çok önemli ve radikal bir yapısal dönüşüm hamlesi niteliği taşıdığını  vurgulayan Şimşek, fire oranlarının azaltılması ile yaratılacak sadece 1 yıllık  ilave ekonomik değerin bile çok büyük kazanımlara karşılık geldiğini söyledi.  Şimşek, "Mevcut fire oranlarını yarı yarıya bile azaltabilirsek bunun ekonomimize  katkısı yılda 15-20 milyar lira civarında olacak." dedi.

MODERN TOPTANCI HALLERİ GELİYOR

Paketleme, nakliye ve perakende satış süreçlerindeki lojistik  iyileştirmelerin etkili olabilmesi için toptancı hallerinde de modernizasyon  yapılması gerektiğine dikkati çeken Şimşek, şunları kaydetti: "Mevcut durumda toptancı hallerinin fiziksel altyapıları söz konusu  lojistik standartların uygulanmasını zorlaştıracak nitelikte. Bu gözlemden  hareketle Gıda Komitesi ülke çapındaki toptancı hallerinin dünya standartlarında  modernize edilmesine ilişkin önemli bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Kurban  Bayramı’ndan sonra gerçekleştirilecek ilk Gıda Komitesi toplantısında Gümrük ve  Ticaret Bakanlığının bu konuya ilişkin önereceği reform paketi değerlendirilecek  ve kararlar alınacak. Bu kararlar bir bütün olarak değerlendirildiğinde yaş  meyve-sebze sektöründe hızlı büyüme, ihracat potansiyelinde önemli ölçüde artış,  hijyen koşullarında belirgin iyileşme,ürün kalitesinde iyileşme ve sağlıklı  fiyat oluşumu öngörülüyor."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.