Vali Kemal Çeber, “Ülkemizin huzur ve güvenliğini tehdit eden, provakatif paylaşım yapanlara, nefret söylemlerinde bulunanlara göz açtırmayacağız” derken, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Kökü dışarda olan çirkin bir oyun oynanmaya çalışılıyor. Devletimiz güçlüdür, gereği yapılmaktadır. Sizden ricam, resmi kurumlarımız harici hiçbir açıklamayı baz almayın, sukunetinizi koruyun”, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, “Ana hedef Gaziantep’i karıştırmak ve akabinde ise ülkemizin birlik ve dirliğini bozmak. Sükunetimizi muhafaza edelim”, Ak Parti il Başkanı Fatih Fedaioğlu, “Lütfen“Provakasyonlara gelmeyin.” dedi. Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi'de paylaşım yaptığı WhatsApp'tan çok dikkatli olunması ve oyuna gelinmemesi çağrısında bulundu. 

LÖSEV iyilik tırı ilgi gördü LÖSEV iyilik tırı ilgi gördü

VALİ ÇEBER:PROVAKATÖRLERE İZİN VERMEYECEĞİZ 

Düzensiz Göç ve Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleriyle Mücadelenin 7/24 Kararlılıkla Sürdürüldüğünü belirten Vali Çeber, “Hiçbir düzensizliğe müsade etmedik, etmeyeceğiz. Provokatörlere izin vermedik, vermeyeceğiz. Milli menfaatlerimiz doğrultusunda; Kamu düzeni ve güvenliğimizden asla taviz vermeden, İnsan haklarına, hukuka, medeniyet değerlerimize uygun olarak göç ile aralıksız mücadele ediyoruz ve etmeye de devam edeceğiz” dedi. 

ENSELERİNDEYİZ 

Son 1 haftadır süren “Kalkan-25” operasyonlarında; Göçmen Kaçakçılığı Organizatörleri ve Düzensiz Göçmenlere yönelik operasyonların sürdüğünü belirten Vali Çeber, “Bin Düzensiz Göçmen Yakalandı. Yakalanan düzensiz göçmenler, İl Göç İdaresi Müdürlüklerine teslim edildi ve sınır dışı işlemleri başlatıldı. Ülkemizin Huzur ve Güvenliği İçin Göçmen Kaçakçılığı Organizatörlerinin Her An Enselerindeyiz” diye konuştu. 

79 BİN HESAP İNCELENDİ 

Kayseri’de meydana gelen olaylar sonrası sosyal medya platformu X üzerinden yaklaşık 79 bin hesaptan, 343 bin paylaşım yapıldığını dile getiren Vali Çeber, “ Paylaşım yapılan hesapların yüzde 37’sinin BOT; paylaşımların yüzde 68’nini ise provakatif amaçlı ve negatif olduğu tespit edildi. 63 hesap ile ilgili soruşturma başlatıldı. Bunların 10’u savcılığa sevk edildi; diğerlerinin işlemleri devam ediyor. Ülkemizin huzur ve güvenliğini tehdit eden, provakatif paylaşım yapanlara, nefret söylemlerinde bulunanlara göz açtırmayacağız” dedi. 

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Gaziantep Valiliği, sosyal medyada yer alan, bir yabancı uyruklunun "Savaş başlasın." şeklinde ifadeler kullandığı görüntünün 2021'de çekildiğini ve bu kişinin o tarihte sınır dışı edildiğini bildirdi. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Bazı sosyal medya platformlarında, bir yabancı uyruklunun "Savaş başlasın." şeklindeki ifadelerinin bulunduğu video yer aldı. Vatandaşlar kin ve nefrete sevk edilmeye çalışılıyor. Söz konusu video eski. 2021'de çekildiği emniyet güçlerimizce tespit edilmiştir. Konuşmayı yapan M.M. isimli yabancı uyruklu şahsın ise o dönem ilimizde çalıştığı anlaşılmış ve emniyet güçleri tarafından 2021'de gözaltına alınarak sınır dışı edilmiştir. Vatandaşlarımızın, yetkili kaynaklardan açıklanmayan hiçbir bilgiye itibar etmemeleri gerekmektedir.”denildi.

ŞAHİN:ÇİRKİN BİR OYUN OYNANMAYA ÇALIŞILIYOR 

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bu oyuna gelinmemesini istedi. Şahin, “Kayseri’de ve sınır ötesinde yaşanan olayların Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamalarından sonra gelmesi asla tesadüf değildir. Türk milleti ve Türkiye’mizin âli menfaatlerini merkeze koyan yeni gelişmeleri baltalamak için, kökü dışarda olan çirkin bir oyun oynanmaya çalışılıyor. Kimsenin şüphesi olmasın ki, ortaya konan bu oyun devletimizin gücüyle boşa çıkartılıyor. Son 24 saatte hem sosyal medya hem de sahada onlarca provakatör tespit edilip yakalanmıştır. Devletimiz güçlüdür, gereği yapılmaktadır. Sizden ricam, resmi kurumlarımız harici hiçbir açıklamayı baz almayın, sukunetinizi koruyun” dedi. 

TAHMAZOĞLU:ANA HEDEF GAZİANTEP’İ KARIŞTIRMAK
 
Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi:”: Kıymetli hemşehrilerim; Kayseri’de yaşanan olayların ana hedefinin Gaziantep’i karıştırmak ve akabinde ise ülkemizin birlik ve dirliğini bozmak olduğunu asla unutmayalım. Devletimizin kurumlarının, milletimizin birliğine ve huzuruna kast edenlere gereğini yapacağından şüpheniz olmasın. Sükunetimizi muhafaza edelim.” 

FEDAİOĞLU:PROVAKASYONLARA GELMEYİN 

Ak Parti İl Başkanı Fatih Fedaioğlu da, “ Ferasetli ve merhametli olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının itidalli olması lazım. Lütfen “Provakasyonlara gelmeyin.” Önemli olan uzun vadede ülkemizin ekonomik ve sosyal olarak dirayetli olması. Bunun için lütfen kanunsuzluklardan uzak duralım! Siz değerli hemşehrilerim ve siyasi parti mensuplarının ülkemiz huzur güven ve selametinin muhafaza edilmesi hususunda hassas davranmasını ve itidal çağrısında bulunmasını önemle rica ederim” dedi. 

ÇETİN:OYUNA GELME GAZİANTEP 

Ak Parti eski il Başkanı Murat Çetin, de sağduyu çağrısında bulunarak, “Oyuna Gelme Gaziantep. Amerika-İsrail -PKK ve emperyalist artıkların oyunlarına gelme #Gaziantep bir yerlerde toplanmaya çağıranlara lütfen itibar etmeyin. Sevgili gençler, bu oyuna gelmeyin. sizi kullanmalarına izin vermeyin. Lütfen evlerinize gidin ve güvenlik güçlerimize yardımcı olun” dedi. 

UÇAR:DİKKATLİ OLALIM 

CHP eski il Başkanı Neşet Uçar da sosyal medya hesabından gençleri uyardı ve “Ülkemizdeki barış ortamını bozmak isteyen karanlık güçlere karşı her zamankinden daha fazla dikkatli, sağduyulu olalım. Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyetimiz geçmişte olduğunu gibi bu zor günleri de elbette atlatacaktır. Sağduyulu ve hoşgörülü olalım” dedi. 

ÖZEKŞİ: GENÇLERİ KULLANMAK İSTEYENLERE DİKKAT

Gazetemiz kurucusu Ökkeş Özekşi ise paylaşım yaptığı WhatsApp'ta önemli bir mesaj yayınladı. Özekşi şunları söyledi:
"Dün sınırımızda özellikle El Bab'ta yaşanan olaylar yine bir yerlerden düğmeye basıldığını gösterdi. Bu işin içinde ne ararsanız bulursunuz. Mesele Suriyelilerin ülkelerine gitmesi ise bunun yasal çerçevede zaman içerisinde uygulanacak planlamayla olacağını bilmeliyiz. Bu sokağa çıkmak araçlara saldırmak, evleri yakmak, Suriyelilere saldırmak gibi eylemlerle olmaz. 

Kaldı ki dün hepimiz El Bab'da gördük, Türk tırlarını hatta Üniversiteye ait araçlara saldırıp yaktıklarını ve insanlarımızı yaraladıklarını. Bu düğmeye basanlar bizleri de aynı oyunun içine sokmak istiyor. Nitekim GAÜN heyeti Azez'de bir Suriyelinin evine sığınarak canını zor kurtardı. Neyseki durumu Sayın Vali Kemal Çeber’e ilettikten sonra gece yarısında bu heyetimiz Kilis'e gelebildi. 

Demem o ki biz bu oyuna gelmeyelim. Zaten yıllardır içerde dışarda uygulanan senaryoları biliyoruz. Amaç ülkede kaos yaratmak ve iç savaş çıkartmak.

 Ve tüm bu senaryolarda gençleri kullanmak hesabı var. Unutmayalım şehrimizde kayıtlı kayıtsız milyona ulaşan  Suriyeli var. Onlara saldırırsak onların da bazı örgütlerin oyunlarıyla bizlere saldırmayacağını kim garanti eder? Onun için sakin olmak, sağduyulu davranmak gerekiyor. Kaldı ki özellikle Gaziantep’i karıştırmak için pusuda bekleyenler var. Aman haaa...

Meral KINACILAR ERBEKTE 
 

Editör: Ebru Kont