1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Siber Zorbalığa Dikkat
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Siber Zorbalığa Dikkat

A+A-

İnternet hayatımızı kolaylaştıran, bilgiye hızlı ulaşmamızı sağlayan, avantajlarıyla yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş bulunmaktadır. Alışverişten bilimsel araştırmalara, reklamlardan sosyal medyaya kadar geniz bir yelpazeyi kapsayan interneti istesek de hayatımızdan çıkaramayacağımız aşikârdır.

Bu kadar kolaylık ve bilgi akışını sağlayan internetin güvenli tarafı olsa da güvensiz ve son derece tehlikeli tarafı da maalesef mevcut durumdadır. İnternetin en tehlikeli boyutunu siber zorbalık oluşturmaktadır. Peki, nedir bu siber zorbalık? Çocukları siber zorbalıktan nasıl koruyacağız?

Siber zorbalık; özellikle internet aracılığıyla bir kişiyi rahatsız etmek, tacizde bulunmak, kişisel verileri ele geçirmek gibi özellikle çocukları ve gençleri hedef alan zorbalık eylemidir. Alışılagelmiş zorbalık türlerinin aksine siber zorbalıkta herhangi bir fiziksel bir güç kullanılmamaktadır. İnternet bağlantısı olan herhangi bir cihaz tarafından bu zorbalık gerçekleşebilir. Günümüzde popüler sosyal medya hesapları, sohbet odaları, kısa mesajlar siber zorbalığın en çok yaşandığı alanlardır.

Siber zorbalığın farklı yapılardaki türleri vardır. Bunlardan başlıca olanı siber zorbalığa maruz kalan kişinin gizli bilgilerini, fotoğraflarını, e-posta bilgilerini ifşa edilmesidir. Diğer bir şekli, günümüzde troll dediğimiz, bir kişiyi hedef göstermek için sosyal medyada suçlamalarda bulunulmasıdır. Bir başka türü ise mağdurun sosyal medya üzerinde mahrem bilgilerini öğrenerek bunu şantaj olarak kullanılmasıdır.

Siber zorbalık mağduru çocuklar veya gençler genelde zorbalığın belirtilerini gösterirler. Eğer çocuklarda internet ya da mobil cihaz kullandıktan sonra duygu değişimleri yaşıyorsa, sahip olduğu cihazı aşırı koruyucu bir şekilde yaklaşıyorsa, sosyal çevresinden uzaklaşıp internette daha çok zaman geçiriyorsa, anlık ileti, sms ve sosyal medya mesajlarına aşırı tepki gösteriyorsa, bilgisayar ve internet ile ilgili konuşmalardan kaçınıyorsa ebeveynler siber zorbalıktan şüphelenebilirler.

Özellikle aileler çocuklarını siber zorbalıktan korumaları için bazı önemli davranışlar sergilemeleri gerekmektedir. Bunların başında çocuklarıyla siber zorbalık hakkında konuşmak, çocuklarına konuyla alakalı bilgi vermeleri gelmektedir. Çocuklarına güvenli internet kullanımı ile ilgili bilgi veren ebeveyn önemli bir önleyici adım atmış olacaktır. Bir diğeri ise çocuklarını sosyal medyadan takip etmesi olacaktır. Özellikle gençlerin sosyal medya hesaplarını takip eden aileler çocuklarının yaptığı paylaşımlardan bazı ipuçları yakalayabilirler. Belki de en önemlisi ailelerin evdeki interneti daha güvenli hale getirmek için çeşitli uygulamalarla sınırlı hale getirmesidir.

Teknoloji günlük hayatımızın bir parçası haline geldiği için çocukların teknolojiden mahrum bırakılması ve teknolojiyi kullanmalarının yasaklanması doğru bir karar olmayacaktır. Önemli olan sorunun temeline inmek ve çocukları bilgilendirmek olacaktır. Teknolojiyi iyi kullanmasını bilen bir çocuk veya bir genç siber zorbalığın önüne geçmiş olacak, ne kendisi bir zorba olacak ne de olası bir siber zorbalığa maruz kalacaktır. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar