1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Siber güvenlik ve ekonomi -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Siber güvenlik ve ekonomi -1-

A+A-

 Vatandaşların, hükûmetlerin ve kuruluşların dijital bağlantıya her zamankinden daha fazla bağımlı olduğu günümüz dünyasında, sektörel açıdan en önemli sorunlardan biri de siber güvenlik. Bu konu bir süredir kamuoyunun gündeminde yer alıyor olsa da, siber dayanıklılıkları konusunda kendilerini güvende hisseden örgüt yöneticileriyle böyle hissetmeyen güvenlik yöneticileri arasında hâlen büyük bir algı farkı olduğu görülüyor. 

Siber suçlar yavaşlama eğilimi göstermediğine ve bunun toplumun her kesimi için risk oluşturmaya devam ettiğine dikkat çeken Dell Technologies Veri Koruma Çözümleri Ülke Müdürü Şevket Ağaoğlu, “2021 yılında fidye yazılımı saldırıları yüzde 150 oranında artış gösterdi ve uzmanların yüzde 80'inden fazlası, bu artışın artık kamu güvenliğini tehdit ettiğini söylüyor. Bu istatistikler, günümüzde siber suçların vahametini ve ne kadar yaygın olduğunu gösteriyor. Dolayısıyla karşımıza, ‘Küresel toparlanmaya ve yeni bir ekonomik büyüme dönemine odaklandığımız bu süreçte siber tehditlere karşı nasıl korunacağız?’ sorusu çıkıyor” diyor.

"Kamu ve özel sektör arasındaki iş birliği ve destek hiç bu kadar hayati olmadı"

Son aylarda, Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) 2022 Küresel Risk Raporunda siber saldırı tehdidi ve dijital dayanıklılığı odağına alan politikaları ve G7 Bildirisinde "uzmanlığı paylaşmak ve siber riskleri en aza indirmek için birlikte çalışmak" konusunda sağlanan mutabakatı hatırlatan Ağaoğlu, siber dayanıklılığın önemine ve atılması gereken adımlara ise şöyle değiniyor:

“Yarının ekonomileri için küresel olarak dijital katılım, sürdürülebilirlik, iyileştirilmiş sağlık çıktıları, savunma ve çok daha fazlasını sunmak amacıyla siber dayanıklılık, önemli bir yapı taşı ve kolaylaştırıcı olarak karşımıza çıkıyor. Siber suçlarla ilgili olumsuz finansal etkiler sismik olup ekonomilerin uzun vadede bunların etkilerini azaltmaya çalışması sürdürülebilir değil. Yapay Zekâ (AI), Makine Öğrenimi (ML) ve IoT gibi ileri teknolojilerin gelecekteki ilerleme için temel yapı taşları olduğu bir sır değil, ancak ironik olan şu ki siber suçlular için yeni fırsatlar sunan tam da bu teknolojiler. Asıl zorluk ise bu tür teknolojilerin güvenliğini sağlamak ve siber suçluların oluşturduğu tehditlere karşı daha dayanıklı, uzun vadeli çözümler sağlamak olacak. Ekonominin yeniden dengelenmesi ancak, tüm kuruluşların ve işletmelerin bu araçlara erişebilmeleriyle hakkaniyetli olacak. Bu vizyonu gerçeğe dönüştürmek için kamu ve özel sektör arasındaki iş birliği ve desteğe duyulan ihtiyaç ise hiç bu kadar hayati olmadı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.