1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. SİBER GÜVENLİK -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

SİBER GÜVENLİK -1-

A+A-

Siber güvenlik ve veri koruma hizmetleri alanında teknolojik çözümler sunan Platin Bilişim artan doğal felaketler karşısında kurumsal veri depolama ve yedekleme stratejilerinin önemine dikkat çekti. Günümüzde teknolojik gelişmelerin hızı ve veri yığınlarının her geçen gün artan hacmi nedeniyle; kurumsal veri depolama ve yedekleme ihtiyacı da hiç olmadığı kadar arttı. Kurumsal anlamda verilerin değeri milyar liralık rakamlarla ifade ediliyor. Öte yandan siber saldırılar nedeniyle kurumsal verilerin kullanılamaz hale gelmesi de şirketlerin itibar kaybına uğramasına neden oluyor. Bu sebeplerden dolayı her ölçekten kurumun veri yedekleme çözümlerine ilgisi artıyor.

 Etkin bir veri yedekleme ve depolama stratejisi olmayan ve bu alandaki yatırımlarını doğru yapmayan kurumlar, ciddi anlamda sorun yaşayabiliyor.

Siber saldırıya uğrayan şirketlerin yüzde 60’ı 6 ay içinde iflas ediyor 

Bir şirketin, fidye yazılımı, sel veya elektrik kesintisi gibi bir felaket durumlarında verilerinin başarıyla kurtarabilmesini sağlamak için yedekleme uygulamalarına sahip olmasının çok önemli olduğunu belirten Platin Bilişim Veri Koruma Takım Lideri Nurgül Güneri “Global ölçekte yapılan araştırma verilerine göre bir siber saldırı durumu ile karşılaşan ve veri kaybına uğrayan kuruluşların %60'ı altı aylık bir süre içinde iflas ediyor. Veri kaybı araştırma raporuna göre veri kayıpları vakalarının %45'i donanım arızalarından kaynaklanıyor. BT uzmanlarının %60'ı ise dikkatsizliğin veriler için en baskın tehdit olduğunu belirtiyor. Doğru strateji, hazırlık, planlama ve uygulama ile verilerinizin yedeklenmesini ve kurtarılabilmesini sağlamak mümkün” diyor. 

Bu kapsamda kurumların verilerini yedeklerken hangi noktalara dikkat etmesi gerektiğini

Platin Bilişim Veri Koruma Takım Lideri Mehmet Çevik şöyle anlatıyor:

Yerinde yedekleme:

Bir sunucu çöktüğünde veya arızalandığında, yerinde yedeklemelerden yapılan geri yüklemeler genellikle ilk çözümdür. Yerinde yedeklemede, bilgilerinizi ikinci bir sabit sürücüye, başka bir ortama veya paylaşılan bir sürücüye fiziksel olarak veya belirli aralıklarla kopyalayabilirsiniz. Neredeyse her zaman site dışı teyp veya bulut yedeklemelerinden daha hızlıdır. SÜRECEK

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.